אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

האוהלים חזרו לשדרות רוטשילד: "אני חוגג היום 40 ואין לי דירה"

מעל מאה פעילים חברתיים הגיעו למקום שבו החלה המחאה החברתית בקיץ 2011. היוזם הוא שי כהן, ממייסדי ארגון כוח לעובדים: "הבחירות האלה הולכות על ספינים, אנחנו רוצים להחזיר את הדיון לדיור"

01.03.2015, 17:42 | אורי תובל

כשבוע לאחר דו"ח המבקר על משבר הדיור ושבועיים לפני הבחירות, חזרה הערב (א') מחאת הדיור לביקור בשדרות רוטשילד בתל אביב. בשעות אחר הצהריים הגיעו למקום מעל מאה פעילים חברתיים, פעילי מחאה ואזרחים מן השורה, פרסו אוהלים ומחצלות והבטיחו שהם כאן כדי להישאר ולדרבן את הממשלה לפתור את משבר הדיור.

קראו עוד בכלכליסט

את האירוע יזם שי כהן, ממייסדי ארגון כוח לעובדים, לכבוד יום הולדתו. הוא יצר אירוע בפייסבוק בכותרת "אני בן ארבעים ואין לי דירה", אליו נרשמו כ-2,300 אנשים. לדברי כהן, נשוי ואב לשני ילדים מגבעתיים, "חשבתי איך לחגוג את יום ההולדת, וכשהבנו שדבר לא השתנה מאז המחאה, החלטנו לעשות אירוע בשדרה".

הוא הוסיף כי אינו קשור למפלגה כלשהי אולם "המחאה הזאת היא מעשה פוליטי. דו"ח המבקר סיפר שהממשלות נכשלו ולא נתנו פתרון למשבר הדיור ואנחנו כאן כדי להגיד להן שבישראל יש את כל הכוחות לבצע תוכנית דיור מעולה, צריך רק להחליט ולעשות אותה. הבחירות האלה עוסקות רק בספינים, המטרה שלנו להחזיר את הדיון לנושא החשוב באמת. לאנשים אין ביטחון חברתי. רוב הפרנסה נמצאת במרכז ואין כאן מספיק דירות, כשמאחורינו יש אנשים שסובלים עוד יותר, וזקוקים לדיור ציבורי".

יוזם האירוע שי כהן יוזם האירוע שי כהן יוזם האירוע שי כהן

האירוע שהחל כאירוע משפחתי והפך להפגנה, קיבל אישור מהמשטרה בתנאי שיהיה מוגבל בזמן. אולם חלק מהנוכחים הצהירו שהם מתכוונים להישאר במקום מספר ימים. “ראיתי את האירוע בפייסבוק, חקרתי קצת, והחלטתי שאני חייב להיות כאן", אמר אלעד פרץ, תלמיד בן 18 במכינת "מלח הארץ" בעין גדי. “אני רואה אנשים מבוגרים שמתקשים לקנות דירה, ואני חושב מה יהיה לי בעתיד. נהיה פה כמה ימים ונעשה מה שצריך". חברו למכינה, נדב סימון מרמלה, סיפר שהוריו קנו אחרונה דירה בעיר ב-1.8 מיליון שקל. “אלה מחירים לא הגיוניים".

 

אוהלים ברוטשילד אוהלים ברוטשילד אוהלים ברוטשילד

לצדם עמדו בכיסאות גלגלים כמה פעילים ממטה מאבק הנכים. “אנחנו נאבקים על כך שקצבת הנכות שהיא כיום 2,300 שקל, תעלה לשכר המינימום. מהסכום הזה אנחנו אמורים לשכור דירה, כששכר נכה ממוצע הוא 9 שקלים לשעה. הדיור ציבורי תקוע - חייבים לעשות משה”, אמר קובי כהן מפעילי המאבק.

במקום היו גם נציגי כמה מפלגות בהן מרצ ורשימת "שכירות בכבוד ודמוקרטיה ישירה", ואנשים שהגיעו למקום בשל ההזמנה בפייסבוק. גליה פלד מקיבוץ מעברות אמרה "אני לא תולה הרבה תקוות באירוע או במערכת הפוליטית, אבל כל התכנסות אזרחית חשובה כדי שהאזרחים יבינו שהכוח אצלנו, וישכנעו את הפוליטיקאים שאפשר לאמץ מדיניות פחות פוגענית". חברתה שהיתה לידה סיפרה בחיוך שהחלה לחסוך לדירה: "יש לי כבר 30 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
ל-30: תנגבי את החלב מהשפה
את לא יודעת מה הרקע שלו, מה התרחש בחייו ואיך הוא הגיע לאן שהוא הגיע. אני מאוד שמח שהצלחת לקנות דירה בפריפריה (סביר להניח שבעזרת המשפחה אחרת המספרים לא בדיוק מסתדרים), אבל הרבה מאוד צעירים משכילים, חרוצים עם משכורות מעל 20 אלף בחודש מתקשים לחסוך את ההון התחלתי לדירה בפריפריה שעומד היום על מינימום 300 אלף שקל לדירה סבירה. סכום לא מבוטל גם לזוג בעל הכנסה מעל הממוצע.
04.03.15
31.
מחירי הדיור עלו בתקופה קצרה בעשרות אחוזים
המשכורות לא מדביקות את קצב עליית המחירים. חלק מהצעירים יורדים מהארץ בתקווה למצוא עתיד כלכלי טוב יותר במדינות אחרות. גושפנקא לעליית המחירים ולחוסר מדיניות ממשלתית אפקטיבית ניתן למצוא בדו"ח מבקר המדינה. אלה הן העובדות! זה כתשובה לכל מי שכתב כנגד אותם מוחים. יש כאן בועת נדל"ן, יש כאן מצוקת דיור, ויש כאן צעירים, משכילים, עובדים ונורמטיבים שבסך הכל מבקשים דבר מאוד בסיסי: קורת גג במחיר הוגן. והם צודקים. כי בשלב הזה, מי שאין לו הורים עשירים שעוזרים לו, מתקשה מאוד לגייס הון ראשוני לדירה קטנה בפריפריה.
תשובה לחלק מהתגובות  |  03.03.15
30.
אין לך דירה בגיל 40 ואת מי אתה מאשים?
כשהיית בגיל 35 מחירי הדירות עוד היו סבירים וגם אז לא הייתה לך דירה. אני בת 26 ואחרי שנים ספורות של עבודה קשה וחיסכון, לאחרונה הצלחנו לרכוש דירה, לא חדשה ולא במרכז הארץ. אז אם אתה בן 40 ואין לך דירה- אין לך זכות לבוא בטענות. ואני לא אומרת שהמחאה לא מוצדקת, פשוט הכותרת שלה היא בדיחה.
בת 26 ויש לי דירה  |  02.03.15
לכל התגובות