אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי מלכה הוכרז כפושט רגל צילום: צפריר אביוב

אבי מלכה הוכרז כפושט רגל

בית המשפט מינה את עו"ד ישראל שפלר כנאמן לנכסיו של מלכה, לשעבר בעלי רשתות האופנה ג'אמפ ומתאים לי ולתקופה קצרה גם של רשת הציוד המשרדי אופיס דיפו

02.03.2015, 09:01 | זוהר שחר לוי ואורנה יפת

בית המשפט המחוזי מרכז (בלוד) הכריז בשבוע שעבר על אבי מלכה, הבעלים לשעבר של ג'אמפ ומתאים לי, כפושט רגל. השופטת עירית וינברגר־נוטוביץ מינתה את עו"ד ישראל שפלר כנאמן לנכסיו, ומלכה חויב להגיש לנאמן דו"ח חודשי על הכנסותיו והוצאותיו וכן להתייצב בכל עת שיידרש לחקירה בפני הנאמן. כמו כן אסר עליו בית המשפט לצאת מהארץ. עו"ד שפלר ציין בדיון כי ההכרזה על מלכה כפושט רגל נעשתה בהסכמה בין הצדדים. לפי ההסכמה, צו התשלומים שבהם חויב מלכה נקבע על 10,000 שקל בחודש. לדברי שפלר, "קיבלתי את התשלום לפני תחילת הדיון, וצו התשלומים ימשיך".

קראו עוד בכלכליסט

ההליך המשפטי נגד מלכה החל בדצמבר 2013, אז דרשו 14 ספקיות של מתאים לי (13 טורקיות ואחת ישראלית) להכריז עליו כפושט רגל בטענה שהיה ערב באופן אישי לחוב כלפיהן. זמן קצר לאחר מכן מונה עו"ד שפלר כמנהל מיוחד לנכסיו של מלכה, לאחר שגם שימש כמפרק הזמני של החברות מתאים לי וג'אמפ עד למכירתן לגלובל ריטייל, חברה בבעלות משקיע סיני אלמוני, תמורת 2.2 מיליון שקל. עסקת המכירה הזו אושרה בבית המשפט חודש בלבד לפני שהחל ההליך נגד מלכה. בנוגע לעסקה זו, טען עו"ד שפלר כי מלכה הוא העומד מאחורי גלובל ריטייל.

אבי מלכה, צילום: ענר גרין אבי מלכה | צילום: ענר גרין אבי מלכה, צילום: ענר גרין

לפני כחצי שנה חשף "כלכליסט" כי שפלר דרש בבית המשפט להגדיל את התשלומים שמעביר מלכה מדי חודש לנושיו מ־500 שקל ל־5,000 שקל בחודש. טענתו היתה כי מלכה "נוהג בחברה מנהג בעלים" ובאופן מוצהר משלם לעצמו מדי חודש משכורת של 10 אלף שקל בלבד, כדי שלא יידרש להשיב לנושיו סכומים גבוהים יותר, ובפועל הוא מושך מהחברה סכומים גבוהים יותר.

בא כוחו של מלכה, עו"ד שלום (שולי) גולדבלט, דחה את הטענות הללו. בתשובה שהעביר לבית המשפט ציין כי השכר שמלכה מקבל מהחברה הוא 10,000 שקל ברוטו בלבד, והמשכורת החודשית שלו נמוכה יותר ומסתכמת ב־6,500 שקל בלבד. "הוצאותיו עדיין גבוהות מסכום הכנסותיו, והוא נאלץ להיעזר בבני משפחה ובחברים", הוסיף גולדבלט. אשר לטענה כי מלכה הוא העומד מאחורי גלובל ריטייל, הבהיר מלכה: "טענותיו (של עו"ד שפלר, זש"ל) נטענות מתוך תחושות אשר לצערי אינן מבוססות על עובדות ואין להן עיגון במציאות".

מלכה ביקש לשכנע את בית המשפט לאפשר לו לצאת לחו"ל לצורכי עבודה. לדבריו, אם יתאפשר לו לצאת לחו"ל, "שכר העבודה שלי יהיה גבוה יותר, וכך גם יכולת התשלומים לקופת פשיטת הרגל. על פי הסכם העסקתי, קיימת לי האפשרות להגדיל את שכרי באופן מהותי (1,200 שקל לכל יום נסיעה). עסקינן בנסיעות לצורך פיתוח קולקציות ורכש של החברה - כשש נסיעות בשנה, שבעה ימים כל אחת. באופן שכזה תוכל קופת הנושים ליהנות מעשרות אלפי שקלים נוספים, ואני אוכל לשאת את כלכלת משפחתי".

בפברואר 2013 רכש מלכה את אופיס דיפו, רשת לציוד משרדי שלא היתה בליבת העסקים שלו, ב־43 מיליון שקל. הוא רכש את הרשת במטרה להפוך לקבוצת קמעונאות גדולה כדי להוות כוח אל מול הקניונים ולקבל מהם תנאים מסחריים כמו שמקבלות קבוצות האופנה הגדולות. אלא שהוא הספיק להחזיק בה שמונה חודשים בלבד עד שהרשת נכנסה להקפאת הליכים באוקטובר 2013. אופיס דיפו שאבה את כל תשומת הלב של מלכה שכן הוא עבר לנהל אותה בפועל והעניק פחות תשומת לב לחברות האופנה מתאים לי וג'אמפ שהיו אז בבעלותו. הוא היה משוכנע שיצליח לממן את עסקת אופיס דיפו מהפדיונות של הרשת, מה שהתגלה כבלתי אפשרי. בסוף 2013 אמר מלכה כי "אני יושב ועושה חשבון נפש על דברים שעשיתי נכון או לא. יש כאלה שיגידו קפץ מעל הפופיק. והאמת שכן, קפצתי מעל הפופיק. זו תכונה של כל יזם ומי שלוקח על עצמו לפרנס 1,200 משפחות". בתוך כך, ממשיכה רשת מתאים לי לפתוח סניפים, ובימים אלה משיקה סניף בקניון עזריאלי רמלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות