אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפריקה מתחילה לממש נכסים כדי לשרת חובותיה צילום: אריאל שרוסטר

בלעדי לכלכליסט

אפריקה מתחילה לממש נכסים כדי לשרת חובותיה

החברה נמצאת במגעים מתקדמים למכירת מרכז מסחרי וקרקע בסביון תמורת 75 מיליון שקל וצפויה למכור גם קרקעות בגליל ים ונכס בניו יורק. החוב לנושים עומד על 1.6 מיליארד שקל עד 2017

02.03.2015, 07:38 | אורן פרוינד

המשבר הכלכלי ברוסיה מאלץ את אפריקה ישראל למכור נכסים כדי לשרת את החוב שלה למחזיקי האג"ח. ל"כלכליסט" נודע כי אפריקה ישראל נמצאת לקראת סגירה סופית של עסקה למכירת מרכז מסחרי וקרקע בסביון בתמורה ל־75 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת משקיעים פרטית בראשותו של שחר למקין, לשעבר המנכ"ל של חברת הנדל"ן הבורסאית ב.ס.ר אירופה, מנהלת מו"מ מתקדם עם אפריקה על רכישת המרכז המסחרי.

מדובר בנכס בשטח של כ־70 דונם הכולל שטח קאנטרי בנוי של כ־1,860 מ"ר ושטח מסחר ומשרדים בנוי של כ־3,000 מ"ר (מרכז מסחרי ושני מבני משרדים). למקין והמשקיעים הפרטיים מתכננים להקים 30 וילות על הקרקע שבסמוך למרכז המסחרי.

לב לבייב , צילום: עמית שעל לב לבייב | צילום: עמית שעל לב לבייב , צילום: עמית שעל

אפריקה זקוקה למזומנים כדי לעמוד בתשלומים של 1.6 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה ב־2017–2015. סך המזומנים והדיבידנדים הצפויים שלה בשנים אלו הוא מיליארד שקל - פער של 600 מיליון שקל. אפריקה הודיעה בעבר כי היא פועלת למימוש נכסים שיניבו לקופתה סכום מוערך של 300 מיליון שקל.

מלבד המרכז המסחרי והקרקע בסביון, אפריקה צפויה למכור קרקעות בגליל ים ונכס בניו יורק בהיקף מוערך של 225 מיליון שקל. אך מכירת הנכסים עדיין לא תכסה את תשלומי האג"ח של 2017.

אם המצב ברוסיה לא יתייצב או שתשואות האג"ח של החברה יישארו ברמות דו־ספרתיות, שלא יאפשרו לגייס בשוק ההון, אפריקה ישראל תצטרך להתחיל לממש את אחזקותיה בחברות־הבנות שלה.

אפריקה יכולה לממש את אחזקתה (35.5%) בדרך ארץ המפעילה את כביש 6 ואת אחזקתה (50%) במלונות אפריקה. המימושים עשויים לתרום, לפי ההערכות, כ־250 מיליון שקל לתזרים המזומנים שלה. לאחר מכן היא תצטרך לממש אחזקות בחברות הבורסאיות דניה סיבוס, אפריקה מגורים, אפריקה תעשיות ואפי פיתוח, או לחלופין לבצע הנפקת זכויות.

ביום חמישי האחרון דיווחה אפריקה ישראל כי היא צפויה לרשום הפסד של כ־863 מיליון שקל בדו"חות הכספיים לשנת 2014 וירידה בהון העצמי בהיקף זהה. את עיקר ההפסד ב־2014 (כ־870 מיליון שקל) אפריקה ישראל צפויה לרשום בדו"חות הרבעון הרביעי של 2014 שיפורסמו בשבועות הקרובים.

מאפריקה ישראל נמסר בתגובה ל"כלכליסט" כי "אפריקה ישראל, בהיותה חברה עסקית בעלת אופי יזמי, מקבלת מעת לעת פניות יזומות למימוש נכסים ברווח ראוי. ככל שיעמוד על הפרק נושא הטעון דיווח, היא תדווח כמקובל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות