אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניגוד עניינים של היו"ר? במנדלסון לא מבטלים את העסקה עם צרעה צילום: אייל יצהר

ניגוד עניינים של היו"ר? במנדלסון לא מבטלים את העסקה עם צרעה

מנדלסון: גם אם יוכח ניגוד עניינים של שלמה איליה בהתקשרות עם קיבוץ צרעה, וגם אם בעלי המניות ידחו את העסקה - היא לא תבוטל

02.03.2015, 14:57 | גיל קליאן

ההתקשרות של חברת תשתיות הצנרת מנדלסון עם קיבוץ צרעה להקמת מרלו"ג הולכת ומסתבכת. לאחר שנחשף כי יו"ר החברה, שלמה איליה, מצוי בחשש לניגוד עניינים בשל קשריו עם הקיבוץ, מכנסת כעת מנדלסון אסיפת בעלי מניות לאישור העסקה, תוך שהיא מציינת כי גם במקרה של ניגוד עניינים, וגם במקרה של דחיית העסקה על ידי בעלי המניות - העסקה ככל הנראה תצא לפועל.

קראו עוד בכלכליסט

על ניגוד העניינים של איליה כתבה מנדלסון - "אף בהינתן אפשרות לעניין אישי שאינו זניח של שלמה איליה וכפועל יוצא של דירקטורים ובעלי שליטה נוספים בחברה בעת אישורה לראשונה בדירקטוריון החברה מבלי שהדבר אושר כנדרש על פי דין, החברה אינה רשאית לבטל את עסקת המקרקעין מבלי שהדבר יהווה הפרת ההתקשרות עם הקיבוץ".

כמו כן מתייחסת החברה לשאלה האם יש או אין לאיליה ניגוד עניינים, וכותבת כי "שלמה איליה טען, באמצעות בא כוחו, כי אין לו עניין אישי בהתקשרות החברה עם הקיבוץ בעסקת המקרקעין ולמצער עניינו האישי בה הינו זניח. יחד עם זאת, בהיעדר חוות דעת משפטית התומכת בעמדתו כאמור ולאור העבודות בהן הודה שלמה איליה מהן עולה לכאורה עניינו האישי באופן גלוי על פניו, חברי ועדת הביקורת ודירקטוריון החברה אשררו התקשרות כאמור מתוך הנחה כי לשלמה איליה קיים עניין אישי בהתקשרות כאמור". כך למעשה מצליחה החברה "ללכת עם ולהרגיש בלי" - אינה טוענת כי לאיליה יש ניגוד עניינים, אבל פעלה כאילו ניגוד העניינים קיים.

שלמה איליה, צילום: אייל יצהר שלמה איליה | צילום: אייל יצהר שלמה איליה, צילום: אייל יצהר

השלב האחרון בתסבוכת של מנדלסון סביב עסקה הוא זימון אסיפת בעלי המניות לאישור העסקה. מנדלסון מציינת כי העסקה תעלה לאישור האסיפה, אך באותה נשימה כותבת כי "אם האסיפה לא תאשרר את ההתקשרות בעסקת

המקרקעין, לא יהיה בכך כדי לגרוע מתוקפה של התקשרות זו". מדוע אם כן מזמנת החברה אסיפת בעלי מניות? לא ברור.

 

לפני כחודש דיווחה ועדת הביקורת של מנדלסון, כי גילתה קשרים עסקיים בין בעל המניות שלמה איליה, תת אלוף (במיל.) המכהן גם כיו"ר דירקטוריון מנדלסון תשתיות, לבין קיבוץ צרעה, עמו התקשרה החברה בנובמבר 2013 בעסקה לרכישת קרקע של 25 דונם בתמורה ל-7.5 מיליון שקל לצורך הקמת מרכז לוגיסטי של מנדלסון. ועדת הביקורת טענה כי איליה אישר את העסקה בכובעו כיו"ר דירקטוריון החברה שעה שהיה לו קשר עסקי עם קיבוץ צרעה, מבלי שעדכן את שאר חברי הדירקטוריון. 

ועדת הביקורת טענה שהקשר של איליה לקיבוץ צרעה הוא דרך פארק התעשייה צרעה שבסמוך לבית שמש. קיבוץ צרעה מחזיק ב-50% מהפארק התעשייתי והיתרה מוחזקת על ידי חברת דנישרא פארקים, חברה שאיליה מחזיק ממנה 50% מה שהופך אותו לשותף עסקי של קיבוץ צרעה. וועדת הביקורת אף טענה כי איליה משמש כדירקטור בחברת פארק צרעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות