אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו באיפא"ק: "הדבר האחרון שאני רוצה זה לפגוע ביחסים עם אמריקה"

נתניהו באיפא"ק: "הדבר האחרון שאני רוצה זה לפגוע ביחסים עם אמריקה"

יממה לפני נאומו השנוי במחלוקת בקונגרס, נשא רה"מ דברים בפני השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון. הוא הזהיר מהסכם הגרעין עם איראן, אבל הקפיד להדגיש: "יש לי כבוד עצום לנשיא אובמה". שגרירת ארה"ב לאו"ם: "יחסי ארה"ב-ישראל הם מעל הפוליטיקה"

02.03.2015, 18:13 | יצחק בן-חורין, וושינגטון

"המנהיגים האמריקנים מודאגים מהביטחון שלהם. הישראלים מודאגים מהישרדות", כך אמר אחר הצהריים (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנשא דברים בוושינגטון בוועידת איפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית, יממה לפני נאומו השנוי במחלוקת בקונגרס. בשני האירועים מטרתו העיקרית של נתניהו היא להזהיר מפני הסכנות שבחתימה על הסכם הגרעין המתגבש בין המעצמות לבין איראן, אך את דבריו היום הקדיש להבהרה שאין בכוונתו לפגוע ביחסי ארה"ב-ישראל, שאותם הגדיר כיחסים בתוך "המשפוחה".

קראו עוד בכלכליסט

"אתם כאן במספרי שיא של משתתפים מכל רחבי ארה"ב", פתח את דבריו. "אתם כאן בזמן קריטי. אתם כאן להגיד לעולם שהדיווחים על אודות הקרע ביחסים בין ישראל לארה"ב הם לא רק מוקדמים מדי, אלא פשוט שגויים. אתם כאן להגיד לעולם שהיחסים בינינו הם חזקים מאי פעם. ובזכותכם, ובזכות המונים כמוכם ברחבי המדינה, היחסים אף יתחזקו בשנים הקרובות.

"אני אדבר בקונגרס מחר. אני לא הולך לדבר היום על תוכן הנאום. אדבר ראשית על מה הוא לא יהיה: יש לי כבוד ענק לנשיא אובמה. אני מעריך מאוד את כל מה שהוא עשה עבור ישראל. אני מעריך את כל התמיכה. הנאום שלי לא אמור להביא את ישראל אל תוך הפוליטיקה האמריקנית. גם רפובליקנים וגם דמוקרטים שמרו על היחסים הקרובים. הם נתנו לישראל תמיכה צבאית וכלכלית, וראיתם כמה זה חשוב - במיוחד בקיץ האחרון. הדבר האחרון שאני רוצה הוא שישראל תתערב בפוליטיקה הדו מפלגתית בארה"ב. ישראל תמיד הייתה מעבר לנושא הזה.

"הסיבה לנאום שלי מחר היא לדבר ולהתריע מפני הסכם עם איראן שיסכן את ישראל. איראן היא התומכת בטרור מספר 1 בעולם. כראש ממשלת ישראל מחובתי לדבר על הסכנה כשעוד ניתן למנוע אותה. במשך 2000 שנה עמי היה ללא מדינה, ללא קול. היינו ללא שום כוח אל מול אויבינו שנשבעו להרוס אותנו. סבלנו רדיפה מתמשכת. לא יכולנו להגן על עצמנו. לא עוד. הימים שהיהודים עומדים חסרי אונים אל מול הסכנות שניצבות מולם מאחורינו.

בנימין נתניהו נואם בוועידת איפא"ק בנימין נתניהו נואם בוועידת איפא"ק בנימין נתניהו נואם בוועידת איפא"ק

"היום, כמדינת ישראל עצמאית, אנחנו מגנים על עצמנו. כדי להיות מסוגלים להגן על עצמנו אנחנו כורתים ברית עם אחרים - עם ארה"ב - כדי להתגונן ביחד מפני סכנות דומות. איראן שרוצה להרוס את ישראל. איראן מייצאת טרור לעולם והורסת כל מדינה במזרח התיכון. וברגע זה ממש מפתחת יכולת לפתח נשק גרעיני. ישראל וארה"ב מסכימות שאסור לאיראן להגיע לנשק גרעיני. אך אנחנו לא מסכימים על הדרך שבה יש למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני".

נתניהו התייחס למחלוקות עבר בין ישראל וארה"ב, בין סביב הפצצת הכור העיראקי על ידי חיל האוויר ב-1981: "ארה"ב מתחה על כך ביקורת. ב-2002, אחרי גל הטרור הפלסטיני הגרוע ביותר, אריאל שרון היה אחראי למבצע חומת מגן, על אף התנגדות ארה"ב. למרות אי-הסכמות נקודתיות, היחסים בין ארה"ב לישראל עדיין חזקים, דור אחר דור. החברות שלנו תתעלה מעל לקרע הנוכחי".

 

לפני נאום נתניהו דיברה שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנתה פאוור, שהתייחסה למחלוקת ואמרה בציניות: "יש שמועה שראש הממשלה נתניהו נמצא בעיר. יש שמועות הוא יישא כאן כמה נאומים ושמעתם על מתח. בואו נפריד בין פוליטיקה ומדיניות לבין מה שארה"ב עושה כל יום להגנת ישראל באו"ם. יחסי ארה"ב-ישראל הם מעל הפוליטיקה, וכך תמיד יהיה".

היא הוסיפה ש"ארה"ב תמנע מאיראן להגיע לפצצה גרעינית. נקודה. ברק אובמה השקיע 20 מיליארד דולר בהגנת ישראל, יותר מכל אחד אחר בעולם. הנשיא מחויב - בין שהשיחות יכשלו ובין שלא - ארה"ב תעשה הכול נקוט כדי להגן על ביטחוננו ועל ביטחון ידידתנו".

היא התייחסה גם לסוגיית ההתנחלויות: "פעילות התנחלויות פוגעת בסיכויי השלום. זוהי ברירה כוזבת שישראל צריכה לבחור בין שלום לבין ביטחון".

נתניהו נחת בארה"ב אתמול כשהוא מלווה בין היתר ברעייתו שרה, שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר וסמנכ"ל נכסים ומבצעים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף. לפני יציאתו אמר: "כמה ימים לפני תענית אסתר, אני יוצא לוושינגטון לשליחות גורלית, אפילו היסטורית. אני מרגיש שאני שליח של כל אזרחי ישראל, גם של אלה שלא מסכימים איתי‭."‬

 

מחר ב-18:00 שעון ישראל ינאם ראש הממשלה בפני הקונגרס האמריקני. על פי ההערכות, כ-50-40 סנאטורים וחברי בית הנבחרים דמוקרטים צפויים להיעדר מנאומו של נתניהו, אם כי רבים טרם החליטו באופן סופי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אפסי הארץ מנהיגי מפלגות שלא נמצאים באמריקה לתמוך בנתניהו , לא משלנו
להיזהר מאפסי הארץ אמריקה את מנהיגה החזקה בעולם גם בזכות בנות הברית שלך ואת חייבת ולא בשיקול דעת להגן על האינטרס של בנות הברית בעיקר כאשר מדינה כמו איראן מצהירה שהמטרה שלה להשמיד את מדינת ישראל והראיה איראן מספקת נשק לכל מדינה שיש לה כוונה דומה להשמיד את מדינת ישראל כמו סוריה ומדינות אחרות . בנימין נתניהו ראש ממשלת ישראל שהצהיר מאה פעם ויותר שהמטרה שלו למנוע מאיראן לפתח פצצת אטום שתסכן את קיומה של מדינת ישראל עשה את המוטל עליו ולא בשיקול דעת להגן על קיומה של מדינת ישראל והנאום בפני כל העולם זו הדרך בה ילכו כל מי שבטחון המדינה נר לרגליו . וכל אפסי הארץ מנהיגי מפלגות שהעדיפו את האינטרס ההזוי שלהם לעסוק בפוליטיקה עלובה על ידי מכירת לוקשים סיפורי בדים שהנשיא אובמה וחברי קונגרס יתעלמו מהאינטרס בגלל הנאום יודעים שמה שאומרים מתאים לספר למי שנמצא בכיתה טיפולית אהבלים , מנהיגי המפלגות שלא נמצאים עכשיו לצידו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בארצות הברית לא ראויים שאדם שרוצה בטובת מדינת ישראל ולשמור על קיומה לדורות שיצביעו עבורם , כל הצבעה עבור מפלגות שהעומדים בראשם לא יצאו לארצות הברית בשעה הכי קריטית לקיומה של מדינת ישראל זה באותו משקל כמו לתת פרס לאדם שרוצה בטובתו ולא בטובת האינטרס של מדינת ישראל . אין מקום לשיקול דעת , אפסי הארץ שלא נמצאים עכשיו בארצות הברית ברגע מכריע שדנים בו בפצצת אטום לאיראן לא משלנו. משה קירשטיין רמת - גן
משה קירשטיין , רמת - גן  |  03.03.15