אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפט תמורת קפה: ונצואלה וניקרגואה בעסקת סחר חליפין צילום: אי פי איי

נפט תמורת קפה: ונצואלה וניקרגואה בעסקת סחר חליפין

ונצואלה, עד 2012 יצואנית מובילה של קפה, סובלת מגירעון בפולים בגלל ירידה חדה בייצור. הסיבה: מחלת עלים שתקפה את עצי הקפה ומדיניות מחירים בעייתית של הממשלה. עתודות הנפט שלה הן עדיין הגדולות בעולם ויסייעו בפתרון המשבר

02.03.2015, 21:41 | שירות כלכליסט

ונצואלה, שנודעה בעבר בזכות יצוא הקפה האיכותי שלה, חתמה לאחרונה על עסקת סחר חליפין שבמסגרתה תייבא מניקרגואה פולי קפה בתמורה לנפט. העסקה נחתמה על רקע מחסור בקפה לצריכה במדינה הדרום־האמריקאית, שנגרם עקב הירידה בהיקף ייצור הקפה בשנים האחרונות - כך לפי רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

לראשונה בהיסטוריה הפכה ונצואלה מיצואנית של פולי קפה ליבואנית משמעותית למדי. על פי נתוני ממשלת ארה"ב, יבוא פולי הקפה למדינה הדרום־אמריקאית בשנה החולפת גבר על הייצור, שהצטמצם בכ־10% בשלוש השנים האחרונות וצפוי לעמוד השנה על 660 אלף שקים בלבד, שפל שלא נראה מאז השנה החקלאית 1960-1961.

הירידה המתמדת בייצור הקפה נובעת מנטישת גידולי הקפה בשנים האחרונות לטובת יבולים אחרים או לטובת גידול בקר, לאחר שמחלת עלים שמשמידה יבולי קפה התפשטה באזורים החקלאיים במדינה. סיבה נוספת היא מדיניות תמחור הקפה של משרד החקלאות של ונצואלה, שהפכה את תהליך הגידול של פולי הקפה ללא כדאי עבור חלק מהחקלאים.

הביקושים לקפה, לעומת זאת, עולים בהתמדה וצפויים להגיע לכ־1.3 מיליון שקים של 60 ק"ג בשנה החקלאית הנוכחית, שמסתיימת בספטמבר.

נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו. קופת המדינה ריקה, צילום: אי פי איי נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו. קופת המדינה ריקה | צילום: אי פי איי נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו. קופת המדינה ריקה, צילום: אי פי איי

בשנה החולפת חלק מהביקושים לפולי קפה סופקו הודות לריבוי ההברחות דרך הגבול עם קולומביה. ואולם, באחרונה הגברת האכיפה כמעט חיסלה את התעשייה הזאת. על פי הערכות, ונצואלה תצטרך לייבא השנה 685 אלף שקים כדי לספק את הדרישה של אזרחיה, שנחשבים לחובבי קפה אדוקים.

ונצואלה, שבשטחה עתודות הנפט הגדולות בעולם, מצויה כעת בשיאו של משבר כלכלי מהחמורים שידעה עקב הצניחה במחירי הנפט בעולם, שהותירה את קופתה ריקה. נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו החליט משום כך להפעיל את הסכם הפטרו־קריביאן, שוונצואלה חתומה עליו ויכולה לסחור במסגרתו בנפט שלה בתמורה לסחורות ולשירותים של מדינות שונות באמריקה הלטינית.

קרקאס, ונצואלה, צילום: פליקר (Roberto Hernández) קרקאס, ונצואלה | צילום: פליקר (Roberto Hernández) קרקאס, ונצואלה, צילום: פליקר (Roberto Hernández)

בשלושת החודשים האחרונים של 2014 ייבאה ונצואלה 70 אלף שקי קפה מניקרגואה, כמות המשתווה לכ־60% מהיבוא השנתי בשנה החקלאית החולפת - כך לפי מכון היצוא של ניקרגואה. בתמורה סיפקה ונצואלה לניקרגואה 27 אלף חביות נפט ומוצרי נפט בכל יום בשנה החולפת באמצעות חברת הנפט הממשלתית פטרולאוס דה ונצואלה.

לצד הירידה בהיקף יבולי הקפה נפגעה מאוד איכות הפולים. מחירי חומרי ההדברה והשבחת הקרקע זינקו ברקע ההיחלשות הדרמטית במטבע של ונצואלה, הבוליבר, מה שגרם לחקלאים רבים לוותר על החומרים הללו ולהמירם בשיטות הדברה איכותיות פחות. בעקבות כך האיכות של פולי הקפה של ונצואלה, שהיו בעבר תו תקן לטעם ולאיכות, ירדה באופן ניכר.

עסקת המרת הנפט בפולים מתווספת לשורה של צעדים שנקט הנשיא מאדורו כדי להבטיח שמדפי החנויות יישארו מלאים. כך למשל, מאדורו הציב חיילים בכניסה לחנויות המכולת ברחבי קראקס בנובמבר 2014 כדי לוודא שאזרחים יוכלו לרכוש מוצרי יסוד.

ונצואלה משיבה אש

בסוף השבוע הטילה ונצואלה שורה של עיצומים על ארה"ב, ובהם שלילת ויזת הדיפלומט מחלק מעובדי השגרירות האמריקאית בקראקס וחיוב אמריקאים שירצו לבקר בוונצואלה להנפיק ויזת תייר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות