אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו ובנט תומכים פתאום בהעלאת מכסים צילום: נמרוד גליקמן

נתניהו ובנט תומכים פתאום בהעלאת מכסים

ראש הממשלה המכהן כשר האוצר ושר הכלכלה נוהגים לטעון שהמכסים על היבוא מעלים את יוקר המחיה ופוגעים בתחרות. למרות זאת, רגע לפני הבחירות הם החליטו לחתום על העלאת המכס על ממירים "כדי לסייע ליצרנים המקומיים"

03.03.2015, 06:56 | עמרי מילמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו, המכהן גם כשר האוצר, חתם אתמול בתמיכתו של שר הכלכלה נפתלי בנט על צו שמבטל את מס הקנייה בשיעור 10% על ממירים לקליטת לוויין או כבלים, ובמקביל העלה את המכס המוטל על ממירים אלה בשיעור של 10%. לפי הערכות רשות המסים, הצעד צפוי לגרוע מקופת המדינה 9–18 מיליון שקל בשנה.

קראו עוד בכלכליסט

במידה מסוימת המהלך סותר את המדיניות שהוביל שר הכלכלה בנט בשנתיים האחרונות, כמו גם את זו של נתניהו כפי שהיא השתקפה בחודשי כהונתו כשר אוצר.

בנט אוהב להציג את עצמו כשר שנלחם להורדת מכסים, במטרה להפחית את יוקר המחיה. כך, כאשר מפלגתו נשאלה על ידי "כלכליסט" אילו צעדים היא תנקוט כדי להתמודד עם יוקר המחיה, ענו בבית היהודי כי "נמשיך לעודד תחרות דרך עסקים קטנים ובינוניים ויישום המלצות ועדת לנג להסרת חסמי יבוא".

מימין: בנימין נתניהו ונפתלי בנט, צילום: אבי אוחיון, טל שחר מימין: בנימין נתניהו ונפתלי בנט | צילום: אבי אוחיון, טל שחר מימין: בנימין נתניהו ונפתלי בנט, צילום: אבי אוחיון, טל שחר

נתניהו אמר בנובמבר האחרון, כאשר יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל סקר את שוק העבודה העתידי בפני הממשלה, כי "צריך ואפשר להפחית ואף לבטל את המכסים על יבוא מזון. זה צעד שייצור תחרות מיידית ויוריד מחירים". הצעד הנוכחי נוגד במידה מסוימת את התפיסה הזו, שכן העלאת המכסים על הממירים עלולה לפגוע בתחרות עתידית בכך שהיא מקשה על חברות התקשורת yes ו־HOT ומקלה על היצרניות המקומיות להעלות מחירים.

המהלך אמור להוריד את מחירם של הממירים המיוצרים בארץ ולהשאיר את מחירם של הממירים המיובאים ללא שינוי, ובכך לשפר את תנאי התחרות עבור היצרניות המקומיות. באוצר ציינו שהשינוי יסייע למפעל האלקטרוניקה פלקסטרוניקס באופקים ובמגדל העמק וימנע את פיטוריהם של 300 מעובדיו לאחר שהוא ישנה את ייעודו לייצור ממירים. יאיר שירן, מנהל התעשיות במשרד הכלכלה, מציין כי "הניסיון מלמד שיש תחרות טובה כשיש יבוא וייצור מקומי במקביל. עדיף שתחרות לא תתבסס רק על יבוא אלא גם על ייצור מקומי. להערכתנו היבוא לא יפסק כתוצאה מהשינוי".

עם זאת, אף שמדובר במטרה ראויה, בהתאם לעמדותיהם הקודמות של נתניהו ובנט לא בטוח שזו הדרך היעילה ביותר לשמור על המשק ועל העובדים בטווח הרחוק. אך שבועיים לפני הבחירות אפשר לשים את האידיאולוגיה בצד ולקדם פתרונות זמניים, עד שיבוא שר אוצר חדש, יבטל את המכסות על הממיריםב"אומץ לב" וימצא פתרון ארוך טווח למפעלי האלקטרוניקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

29.
ממירים
בושה גדולה למנהיגים האלה שניכנעים לחברה ערעורה שכזאת בושה למנהיגים האלה ספין תיקשורתי חברה שמפטרת כול ריבעון אנשים והורסת משפחות. סוחטת את המדינה הם גם יקבלו את ההטבות וגם יפטרו מניסיון מוכח כי המרכז שלהם במיגדל אז למה להם גם באופקים (כפי שעשו בערד) וגם יפטרו אנשים בטוח
מישה  |  04.03.15
26.
כמו במבה... הציבור הישראלי ישלם יותר כדי שיוכלו למכור לחו"ל בזול
ואתם חשבתם שרק אוסם מוכרת הזול בחו"ל. האזרחים ה"עשירים" של ישראל מממנים מכיסם את התחרות מול החברות בחו"ל. נניח שזה היה רק בגדר "מיסי מגן" ששומרים על התעשיה המקומית... מדובר בסיוע לבעלי הון. למה לא העלו את המס על ייבוא מגבות כדי למנוע את סגירת מגבות ערד ???
לירן , מרכז  |  03.03.15
לכל התגובות