אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בועז נגר: "טיפול בעמלת סוכני הביטוח תעודד מוצרים פאסיביים"

יו"ר חברת תעודות הסל קסם, אמר בכנס מדדים של "כלכליסט" וקסם כי רק ניתוק עמלות הסוכנים מדמי הניהול יביאו לפריחת מוצרי ניהול פאסיביים שהם זולים יותר

03.03.2015, 11:54 | רחלי בינדמן

שוק המניות באירופה סובל מניגוד עניינים מובנה שפוגע במוצרים הניהול הפאסיבי, כך אמר היום בועז נגר, יו"ר חברת תעודות הסל קסם, בכנס מדדים 2015 של "כלכליסט" וקסם.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "שוק הקרנות האקטיביות צומח בשנים האחרונות בסדר גודל של 7% בשנה. השוק הפאסיבי צומח בקצב של 19% בשנה. כל 4 שנים השוק מכפיל את עצמות - זה בארצות הברית שם ההצלחה של השוק הפאסיבי פנומנלית. באירופה הפערים בין האקטיבי לפאסיבי קטנים. בישראל המצב דומה יותר לארצות הברית, עם עוצמה קצת יותר גדולה כשהשוק הפאסיבי מכפיל עצמו כל שלוש שנים. איפה בעיקר הפערים בין האקטיבי לפאסיבי? בשוק המניות. שם יש העדפה ברורה לניהול הפאסיבי. בארצות הברית שוק הניהול האקטיבי במניות אפילו פדה כשהשוק המנייתי הפאסיבי גייס טריליון דולר. אז למה באירופה זה לא ככה?" שאל נגר.

"התשובה היא ניגוד עניינים. תמיד יש יצרן ויש לקוח. יכולת היצרן להגיע ישירות ללקוח כמעט לא קיימת והשאלה אם המפיץ נמצא בניגוד עניינים", אמר נגר והמשיך: "יש רגולציה על שוק קרנות הנאמנות בישראל ועל השוק הפנסיוני בכל הנוגע למפיצים. רפורמת בכר פתרה את בעיית ניגוד העניינים של המפיץ - היועצים בבנקים מקבלים עמלה זהה על כל המוצרים ולכן בעולם כזה למוצרים פאסיבים שהם זולים יש סיכוי טוב לפרוח. גם בארצות הברית יש תחרות טובה ולכן המוצרים הפאסיבים מצליחים לחדור. אירופה הוא שוק עם ניגוד עניינים מובנה ולכן הפאסיבי לא צובר תאוצה. הבנקים שהם גם היצרנים ובעיקר המפיצים מקבלים עמלה שנגזרת מדמי הניהול שהלקוח משלם ולכן יש תמריץ למוצרים מנוהלים אקטיבית, שהם יקרים יותר", הסביר.

אלא שלטענת נגר, "בכל הנוגע להפצה בשוק הפנסיוני לא הייתה רפורמה נכונה והסוכנים מתוגמלים טוב יותר על דמי ניהול גבוהים. עד כה הרגולטור לא ירה נכון כי התמקד בהורדת דמי ניהול. עכשו הרגולטור מבין שצריך לטפל בתמריצים של מערך ההפצה (רפורמה שמובילה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר לניתוק הקשר בין דמי הניהול לעמלות הסוכנים- ר"ב) ולכן כשזה ייפתר בטח גם הפנסיה תיכנס יותר למוצרים פאסיביים".

לדברי נגר "מנהלים אגדיים כמו פימקו, ביל גרוס בשוק האג"ח לא מצליחים לקלוע, הם אפילו לא בכיוון ואנשים כבר מבינים שגם באג"ח ניהול אקטיבי לא מצליח".

בועז נגר, צילום: עמית שעל בועז נגר | צילום: עמית שעל בועז נגר, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות