אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במשרד האוצר שוקלים לבטח פקדונות בבנקים חדשים צילום: עומר מסינגר

במשרד האוצר שוקלים לבטח פקדונות בבנקים חדשים

מלבד ביטוח הפקדונות בוחנים עוד גם העמדת הון התחלתי לגופים בנקאיים בהקמה וסיוע לאגודות אשראי, כדי שיעמדו בדרישות המפקח על הבנקים דודו זקן מחודש יוני

04.03.2015, 08:29 | תומר ורון

משרד האוצר בוחן אפשרות להציע ביטוח פקדונות למפקידים בבנקים קטנים וחדשים שיקומו ויצטרפו למערכת, וכן העמדת הון התחלתי לתמיכה בגופים בנקאיים חדשים - זאת כחלק ממהלך לקידום הכנסת שחקנים חדשים לשוק.

קראו עוד בכלכליסט

עוד שוקלים באוצר להעניק לאגודות אשראי סיוע שיאפשר להן לעמוד בדרישות ההון של המפקח על הבנקים דודו זקן. זקן פרסם בחודש יוני האחרון טיוטה שלפיה מי שירצה להקים אגודת אשראי יידרש להון התחלתי של 75 מיליון שקל. הדרישה מהווה חסם משמעותי עבור קבוצות שמעוניינות להקים אגודות כאלה, כמו אגודת אופק או אגודת שלנו. שתי האגודות הפעילו לחץ על המדינה להתערב בשני האופנים הללו, וכעת הם נבחנים בחיוב.

במשרד אוצר מיפו לאחרונה את החסמים העיקריים המונעים תחרות במערכת, והבדיקה העלתה שאחד מהם הוא העלות הגדולה הכרוכה בהקמת מערכת מחשוב ראויה.

בנק ישראל מציב כיום בפני הבנקים דרישות מחמירות בתחום מערכות המחשוב, כך שהעלות המצטברת להקמת תשתית מחשב בבנק מגיעה, לפי האוצר, עד ל־30 מיליון דולר לפני החישוב של עלויות תחזוקה.

לכן שוקלים באוצר להקים מערכת מחשוב מרכזית עבור שחקנים חדשים שיקומו, וכך להפחית עבורם את את עלויות ההקמה והתפעול.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

בתחום זה נבחנים מספר מודלים, בהם מודל דומה לזה שבו השתמשה המדינה בהכנסת גורמים חדשים לענף הסלולר - שימוש בתשתיות של שחקנים קיימים עד להגעה לנתח שוק גדול. על פי מודל זה בנקים אינטרנטיים חדשים שיקומו ישתמשו בתשתיות של הבנקים הקיימים תמורת תשלום.

לפי מודל אחר שמוצע, גוף מרכזי אחד יקים את מערכת המחשב וישכיר אותה לשימוש הבנקים האינטרנטיים שיקומו.

בימים אלו פועל גם צוות בינמשרדי תחת המועצה הלאומית לכלכלה לקידום מאגר נתוני אשראי אישי. מטרת צוות זה היא לטפל בתחום האשראי למשקי הבית - אחד המקטעים שסובלים מהתחרות הנמוכה ביותר במערכת הבנקאית.

באמצעות המאגר מקווים בצוות להצליח להכניס גם גופים חוץ בנקאיים להתחרות על אשראי לציבור, וכך להוזיל את עלויותיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות