אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: הון שלטון ערוץ ראשון צילום: אוראל כהן

הון אנושי: הון שלטון ערוץ ראשון

לאנשים עם כסף יש זמן פנוי לשמוע מוזיקה, להתמסר למדע, להאשים אחרים ולחשוף שקרים

05.03.2015, 07:46 | ארי ליבסקר
יום שני אחר הצהריים חזרתי אחורה בזמן. היה שקט, ונעים, והרגשתי כמו פעם, אז, כשלאנשים היה פנאי בהפסקת צהריים ארוכה או בשעות אחר הצהריים של אחרי העבודה, והם חזרו הביתה בנחת, הדליקו את הרדיו הגדול בסלון והאזינו למוזיקה. זה קרה לי דווקא באוניברסיטת תל אביב, במפגש הראשון של חבר הנאמנים הישראלי, שהתקיים תחת הכותרת "כשהמוח נפגש עם המוזיקה". הוא התקיים בשעות האור, ולווה בצלילי נגינה רכים, קפה ועוגה.

לא הייתי שם לבד, כמובן. לבכירי המשק יש זמן פנוי, הם יכולים להתענג על שעות האור האבודות (מבחינת רוב העובדים, לפחות). בעודי משוחח עם ליאון רקנאטי הגיע רוני נפתלי, אחד האחים שעשו אקזיט ממי עדן ומבעלי רשת ביג, ועל פניו זקנקן מפתיע. "עדיין לא החלטתי אם זה מבגר או מצעיר אותי", הסביר נפתלי, ורקנאטי סיפר: "אני גידלתי זקן עד גיל 40 כדי ליצור רושם שאני מבוגר יותר. פעם זה היה נהוג". חשבתי על הזקן של יאיר לפיד, ותהיתי איך הטקטיקה הזאת תיראה על פני התינוק של יצחק (בוז'י) הרצוג.

זה לא המזון, זה הנדל"ן. דן פרופר באוניברסיטה, צילום: אוראל כהן זה לא המזון, זה הנדל"ן. דן פרופר באוניברסיטה | צילום: אוראל כהן זה לא המזון, זה הנדל"ן. דן פרופר באוניברסיטה, צילום: אוראל כהן

דן פרופר התייחס לדו"ח המבקר על משבר הדיור, שאפשר לו להתנער מאחריות תעשייני המזון ליוקר המחיה: "עכשיו ראינו שהבעיה היא לא מחירי המזון אלא הדיור. הפוליטיקאים לא הצליחו לפתור את בעיית הדיור אז הם ניסו להסיט אלינו את האש". כשגליה מאור הגיעה היא מיהרה להכריז "אני לא אדבר איתך על שום דבר", ואז ניצלה בידי הכרוז שהזמין את כולם להיכנס לאולם. בפנים טובה סגול — אשתו של סמי סגול, התורם המרכזי לבית הספר לחקר המוח של האוניברסיטה - תרמה את מוחה למדע ועלתה לבמה, שם פרופ' נתן אינטרטור הדגים עליה את האלגוריתם שפיתח ל־MRI, שממחיש איך המוזיקה משנה את הרגשות.

משם המשכתי לאירוע מרגש אחר, ומהאוניברסיטה שבראש הגבעה ירדתי למוזיאון ארץ ישראל שלמרגלותיה. הפרסומאי גיל סמסונוב השיק שם את ספרו "הנסיכים", על נסיכי הליכוד ואחיזתם במדינה. זה היה אירוע הון־שלטון קלאסי, של פוליטיקה מתחככת בכסף. אפילו שלי יחימוביץ' היתה שם. וגם יובל שטייניץ, שאמר: "אין לליכוד שום תוכנית חדשה להוריד את מחירי הדיור מעבר למה שעשיתי כשהייתי שר אוצר והרחבתי את אחוזי הבנייה. כל פתרון אחר הוא לא ישים".

"רק אני יודע מה לעשות עם משבר הדיור". יובל שטייניץ ושלי יחימוביץ "רק אני יודע מה לעשות עם משבר הדיור". יובל שטייניץ ושלי יחימוביץ' במוזיאון | צילום: אוראל כהן "רק אני יודע מה לעשות עם משבר הדיור". יובל שטייניץ ושלי יחימוביץ

כמו דן פרופר באירוע הקודם, גם רוני קוברובסקי, נשיא קוקה־קולה ישראל, טען: "התלבשו עלינו בגלל בעיית יוקר הדיור". חגי בדש, מנכ"ל פסגות, אמר: "אני מאוד גאה בכך שבתי השקעות נוספים לא הצטרפו להנפקה של דלק נדל"ן. לא עשינו את זה כדי לנקום ביצחק תשובה, אלא כי הוא לא הביא ערבויות ופיקדונות".

על הבמה נשאו דברים שני נסיכים, נשיא המדינה ראובן ריבלין וציפי לבני, אבל את הדברים המעניינים באמת אמר בשולי האולם נסיך אחר, רוני מילוא. בעודו חומק החוצה בשקט, נמנע מלהישאר ולהקשיב לנאומים,

לא נוקמים בתשובה. חגי בדש במוזיאון, צילום: אוראל כהן לא נוקמים בתשובה. חגי בדש במוזיאון | צילום: אוראל כהן לא נוקמים בתשובה. חגי בדש במוזיאון, צילום: אוראל כהן

מילוא סיפר: "ביום שישי פגשתי ברביבה וסיליה את יונה ויזנטל (העורך הראשי של רשות השידור) ואת יעקב אילון. אמרתי להם: 'חבר'ה, אתם עובדים לא נכון עם התמיכה שלכם בראש הממשלה כשאתם מפרסמים סקרים שבהם אתם מנבאים לליכוד הרבה יותר מנדטים ממה שמנבאים הסקרים שמפורסמים באותו יום ב'ידיעות אחרונות' וב'הארץ'. בזמנו, כשאני הייתי אחראי על הערוץ הראשון, גם עשיתי את הדברים האלה, אבל בצורה יותר עדינה, כדי שזה לא יהיה ממש שקוף. כך סייעתי לבחירתו של יצחק שמיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות