אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבעלים של מיאמי דולפינס נכנס לת"א: רילייטד גייסה 754 מיליון שקל צילום: בלומברג

הבעלים של מיאמי דולפינס נכנס לת"א: רילייטד גייסה 754 מיליון שקל

בשונה מהנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות אחרות בישראל, ההנפקה של רילייטד זכתה לביקושים עצומים של 1.1 מיליארד שקל מהגופים המוסדיים

04.03.2015, 16:51 | אורן פרוינד

עם הון מוערך של 6.5 מיליארד דולר, קבוצת פוטבול, ורשת מכוני חדרי כושר מהגדולות בארה"ב, נכנס היום (ד') היהודי אמריקאי סטפן רוס לבורסה בתל אביב. קבוצת רילייטד (Related Commercial), חברת הנדל"ן מהגדולות בארה"ב ובעולם, השלימה את השלב המוסדי בהנפקת האג"ח הראשונית שלה בתל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

בשונה מהנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות אחרות בישראל, ההנפקה של רילייטד זכתה לביקושים עצומים של 1.1 מיליארד שקל מהגופים המוסדיים בישראל. החברה תכננה לגייס במקור 800 מיליון שקל, אולם לאור הביקושים הגדילה את היקף הגיוס ל-847 מיליון שקל. בשלב המוסדי אתמול לקחה החברה 754 מיליון שקל בריבית של 5.2%, הריבית הנמוכה ביותר שגייסה חברת נדל"ן אמריקאית בישראל, למעט החברות אקסטל וזרסאיי גרופ, שגייסו בריביות של 4.65% ו-5.05%. השלב הציבורי יבוצע ככל הנראה ביום שני שבוע הבא וייתכן כי הריבית הסופית תהיה נמוכה יותר.

גיוס חוב של חברת נדל"ן אמריקאית הפך להיות דבר שגור בבורסה בתל אביב, אולם ההנפקה של רילייטד היא חריגה לאור הגודל העצום שלה והמוניטין של הבעלים שלה. רילייטד היא בעלת היקף נכסים של למעלה מ-20 מיליארד דולר, מה שהופך אותה לחברת הנדל"ן הגדולה ביותר בעיר ניו יורק ומהגדולות בארה"ב ובעולם. בדירוג עשירי העולם של פורבס שפורסם לפני שבוע, דורג רוס במקום ה-220 בעולם עם הון מוערך של 6.5 מיליארד דולר, שהיה ממקם אותו במקום השני ברשימת עשירי ישראל לאחר משפחת ורטהיימר.

המעודדת של מיאמי דולפינס , צילום: MCT המעודדת של מיאמי דולפינס | צילום: MCT המעודדת של מיאמי דולפינס , צילום: MCT

הנתונים האלו מסבירים מדוע בחרו המוסדיים הישראליים להסתער על האג"ח של רילייטד, בשונה מהנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות האחרות, שבהן נעדרו מחשש לביקורת ציבורית על רקע התדמית השלילית שנוצרו לחברות האמריקאיות בישראל. בהנפקה של רילייטד לקחו חלק כמעט כל הגופים המוסדיים הגדולים במשק, ובהם חברות הביטוח הראל ומגדל, בית ההשקעות ילין לפידות ואפילו אלטשולר שחם, שהזמין 140 מיליון שקל, למרות שהתבטא בעבר נגד החברות האמריקאיות וחזר בו.

רילייטד הגיעה לישראל בתיווכו של יהונתן כהן, מנכ"ל כלל פיננסים חיתום, שגם הוביל את ההנפקה. כמו בכל ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות, רילייטד הקימה חברה ייעודית באיי הבתולה והיא מגייסת אליה את הכסף בישראל ללא בטחונות. לחברה המנפיקה בישראל מביאה רילייטד פורטפוליו מצומצם של שבעה נכסים בשווי של 1.5 מיליארד דולר. הפעילות של רילייטד מתרכזת בעיקר ביזמות של נדל"ן בערים לוס אנג'לס, שיקגו, ניו יורק ובוסטון, והיא פעילה גם במפרץ הפרסי (אבו דאבי). ההון העצמי של המגייסת של רילייטד עומד על 434.8 מיליון דולר, והוא מהווה 52% מסך המאזן שלה.

שלושה מהנכסים הם דירות להשכרה למגורים במנהטן ובשיקגו, שלושה מרכזים מסחריים בניו יורק. החברה מייעדת עד 5 מיליון דולר מההנפקה ל־530 west, בניין מגורים להשכרה שהיא בונה בימים אלו במנהטן. האג"ח של רילייטד מדורגות A+ על ידי מעלות.

רילייטד ידועה כיזמית של שני פרויקטים של נדל"ן מהמפורסמים בעיר ניו יורק. הראשון הוא ה-Time Warner Center, פרויקט של מגדלי מגורים תאומים מהיוקרתיים והגדולים ביותר בניו יורק (גובה של 230 מטר כל אחד) , שבהם גר רוס בעצמו ומפעיל את המשרד שלו. רק הקרקע של המבנים האלו מוערכת בשווי של 1.1 מיליארד דולר , השווי הגבוה ביותר לקרקע בעיר ניו יורק.

בעלים של קבוצת פוטבול

פרויקט נוסף של הקבוצה, שהוא גם פרויקט הנדל"ן הגדול ביותר שבוצע בארה"ב, הוא פרויקט ההאדסון יארד (Hudson Yards), הכולל 112 דונם של שכונות מגורים במנהטן שהוקמו בהשקעה כוללת של 15 מיליארד דולר. עוד פרויקט מפורסם של הקבוצה הוא Hunter's Point South ברובע קווינס, שהינו פרויקט דיור בר השגה הגדול ביותר שבוצע בניו יורק מאז 1970.

מלבד יזמות של נדל"ן, רוס פעיל בכמה תחומי פעילות נוספים. הוא הבעלים של קבוצת הפוטובול מיאמי דולפניס המוערכת בשווי של 1.3 מיליארד דולר על ידי מגזין פורבס העולמי. רוס נכנס להשקעה במיאמי דולפינס בשנת 2008 כשרכש 50% מהקבוצה והאצטדיון שלה Sun Life Stadium בהשקעה של 550 מיליון דולר. בשנת 2009 הוא רכש 45% נוספים וכעת הוא מחזיק ב-95% מהמניות של האצטדיון וקבוצת הפוטבול בהשקעה כוללת של 1.1 מיליארד דולר. לאחרונה הוא הודיע כי הוא הולך להשקיע 350 מיליון דולר בשיפוץ האצטדיון. פעילות צדדית שמחזיק רוס היא רשת מרכזי הכושר Equinox, מהגדולות בארה"ב.

רוס נולד למשפחה יהודית בדטרויט ומאוחר יותר עבר להתגורר במיאמי ושם סיים את לימודי התיכון שלו. הוא נרשם ללימודי תואר ראשון בבית הספר לעסקים במישיגן אותו סיים בשנת 1962. מאוחר יותר הוא סיים את הדוקטורט שלו במשפטים מאוניברסיטת ווין ובמקביל סיים לימודי תואר מאסטר במשפטים בהתמחות של מיסוי באוניברסיטת ניו יורק.

את הקריירה העסקית שלו הוא התחיל כעו"ד במשרד Coopers & Lybrand , מהגדולים בדטרויט. בשנת 1968 הוא עבר להתגורר בניו יורק והחל לעבוד כמתמחה בחברת נדל"ן אמריקאית קטנה. בשנת 1972 הוא עזב את החברה עם הלוואה של 10 אלף דולר שלקח מאמו, כדי להקים חברה לייעוץ מקלטי מס לעסקאות נדל"ן. החברה הזו הצליחה מאוד, והוא עשה רווח של 150 אלף דולר בתוך שנה של פעילות. בסוף שנת 1972 הוא ייסד את רילייטד שהחלה לרכוש פרויקטים של דירות למגורים ולימים הפכה לחברת הנדל"ן הגדולה בניו יורק.

רוס ידוע בתרומות שלו לאקדמיה. עד כה הוא העניק תרומות בהיקף של 313 מיליון דולר לאוניברסיטת מישיגן, התרומה הגדולה ביותר שבוצעה לאוניברסיטה בארה"ב בהיסטוריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות