אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קשה לבנות, קל להרוס: קריסת חברות הביצוע צריכה להדאיג את קברניטי המשק

קשה לבנות, קל להרוס: קריסת חברות הביצוע צריכה להדאיג את קברניטי המשק

החברה הקבלנית טל חיות שהכריזה לאחרונה על פירוק מרצון היא רק חוליה בשרשרת של חברות קבלניות שקורסות בישראל. כיצד עוצרים את המגמה המסוכנת לשוק הדיור?

06.03.2015, 07:45 | אלי כהן
באחרונה נחשפנו למספר חברות בנייה שקרסו ונכנסו לתהליך פירוק. האחרונה היא חברת קבלנות הביצוע "טל חיות" הוותיקה שהודיעה כי נקלעה לקשיים כלכליים בהיקף של למעלה מ-30 מיליון שקל וביקשה את פירוקה מרצון.

על פניו נראה כי מדובר במקרה קלאסי של חברה שנקלעה למצוקה כלכלית, דבר אשר חוזר ונשנה בעולם העסקים, חברות קמות ונופלות כל הזמן. אולם במקרה הנ"ל לא מדובר במקרה פרטני יחידני, אלא בהצטרפות למעגל מצוקה ולתופעה רוחבית שאליה נקלעות חברות קבלני הביצוע בישראל.

המקרה של טל חיות הוא בדיוק הדוגמא שמחדדת את המגמה המסוכנת הקיימת בשוק הבנייה. חברות יזמיות בתחום מפעילות לחצים גדולים על הקבלן המבצע להורדת עלויות בנייה ובכך שוחקות את שולי הרווח שלו. חברות הביצוע נמצאות במצב לא יציב כמעט כל הזמן ובתזרים שלילי, כך שכל עיכוב ולו הקטן ביותר מזעזע אותן ומכאן מתחילה תגובת שרשרת. חברות קבלניות מבצעות, להבדיל מחברות יזמיות אשר יושבות על "ברז" כספי הרוכשים, עלולות להיקלע לקשיים חמורים במהירות ולגרום להפלת ענף הבנייה, כל זאת ללא משענת או ליווי בנקאי סביר עם תזרים הכנסות קבוע ויציב.

בנייה (ארכיון). קבלני הביצוע הם הראשונים שנפגעים, צילום: אוראל כהן בנייה (ארכיון). קבלני הביצוע הם הראשונים שנפגעים | צילום: אוראל כהן בנייה (ארכיון). קבלני הביצוע הם הראשונים שנפגעים, צילום: אוראל כהן

המגמה החלה בשנה שעברה עם קריסת חברת "האחים מולר" ולפני מספר חודשים קרסה גם חברת "צ. לנדאו", אולם מדובר בניצנים ראשונים לתופעה רוחבית שתעמיק. תופעה זו פוגעת ביציבות ענף הבנייה ועלולה גם להביא לפגיעה ברוכשי הדירות. לראייה, באחרונה הודיעה צחי חג'ג מבעלי קבוצת חג'ג כי התנאי להמשך פרוייקט מגדלי הצעירים בתל אביב, הינו תוספת של 60 אלף ש"ח לכל דירה (כ-10% מעלות הפרויקט) בשל דרישת הקבלן המבצע "א. דורי בנייה", אולי בצדק "להשלמת" תזרים שלילי לצורך סיום הפרויקט.

אין ספק כי קברניטי המשק חייבים לזהות כאן נורה אדומה אשר כרוכה בכשל שוק חמור מאוד. לא יתכן מצב שבו החברות היזמיות מגלגלות לפתחן של חברות הביצוע את כל האחריות להתנהלות הפרוייקטים ואינן נוטלות כל אחריות בשרשרת.

אז מה הפיתרון? יש ליצור קשר ישיר בין אחריות היזם ואחריות קבלני השטח, לרבות מתן ערבויות לספקים של קבלני הביצוע ותשלומים לקבלני הביצוע בזמן. כמו כן יש לקבוע קריטריונים נוקשים וערבויות שיינתנו ע"י חברות מבצעות ליזמים ובכך להעלות את "סף הכניסה" לתחום קבלנות הביצוע על מנת להבטיח כי לא יהיו חדלות פירעון באמצע הפרוייקט. החלפת קבלני ביצוע באמצע הפרוייקט גורמת לנזק לצרכן הסופי בכך שהיא מעכבת את מסירת הדירות, מגדילה עלויות ופוגעת באיכות הבנייה.

לסיכום, כפי שהמחוקק דאג להבטיח את זכות הרוכש לקבלת הדירה מול התחייבות היזם, כך יש לדאוג להבטחת זכויתיו של הקבלן המבצע מול היזם. אי טיפול בנושא יגרום להעלאת מחירי חומרי הגלם בשל הסיכון הרב הטמון ברכישתם.

הכותב הוא מנכ"ל חברת מוצרי הבניה תרמוקיר ויו"ר המטה הירוק בהתאחדות התעשיינים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות