אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איפה מנהלת הליגה והתאחדות לכדורגל? צילום: ראובן שוורץ

איפה מנהלת הליגה והתאחדות לכדורגל?

שני הגופים הללו רואים את תדמית המשחק שהן אחראים עליו נמרחת בבוץ של העולם התחתון ולא פעולות מהר מספיק כדי להציל אותה. קחו דוגמה מפרשת דונלנד סטרלינג

05.03.2015, 14:59 | אוריאל דסקל

לפני שנה הוקלט דונלנד סטרלינג, הבעלים של לוס אנג'לס קליפרס, כשהוא אומר דברים גזעניים ביותר לבת זוגו. יומיים לאחר מכן, סטרלינג כבר הושעה מהליגה לכל החיים. 

קראו עוד בכלכליסט

אדם סילבר. לא אורן חסון, צילום: רויטרס אדם סילבר. לא אורן חסון | צילום: רויטרס אדם סילבר. לא אורן חסון, צילום: רויטרס

"מעט לאחר פרסום ההקלטה בשבת האחרונה, ליגת ה-NBA ערכה חקירה כולל ראיון עם דונלד סטרלינג", אמר אדם סילבר, הקומישינר של הליגה במסיבת עיתונאים שביססה את מעמדו כמנהיג אמיתי וחזק של ליגת הכדורגל הטוב בעולם. "סטרלינג הוא האיש בהקלטה ודעותיו הגזעניות הן שלו. דבריו הם פוגעניים והגיעו מבעלי קבוצה, מה שמעורר בי זעם רב. זה מנוגד לליגה שלנו שמרובה באנשים שונים ומגוונים. לשחקנים לשעבר ובהווה ולקהילה האפרו-אמריקנית, בהם שחקני העבר הגדולים ביל ראסל ומג'יק ג'ונסון, אני רוצה למסור את התנצלותי. אני משעה את סטרלינג לכל החיים מהקליפרס ומכל קבוצה אחרת. ייאסר עליו להגיע למשחקים של הקליפרס או למתקן האימונים. ייאסר עליו לקבל החלטות בכל הנוגע לקבוצה. בנוסף ייאסר עליו לקיים פעילויות שקשורות לליגה".

סטרלינג נאלץ למכור את המועדון, שעבר לידיו של סטיב באלמר. ולמה? כי הבוס סילבר ראה את הפגיעה החמורה של סטרלינג בתדמית של המשחק ושל הליגה.

מספר שבועות לאחר מכן, התגלה כי גם הבעלים של אטלנטה הוקס, ברוס לבנסון התבטא בצורה גזענית - וגם הוא הוכרח למכור את הנכס שלו בגלל חשש קשה מפגיעה בתדמית הליגה.

עכשיו, מצאו את ההבדלים.

"הכדורגל פשט את הרגל"

אלי טביב, שהורשע בהכאת אוהד כדורגל והשמדת ראיות לכך, ניצל מניסיון חיסול לכאורה. רגעים ספורים לאחר שניצל מאותו ניסיון רצח, רמז טביב שמי שניסה לחסל אותו אלו אוהדי כדורגל. "זה קשור רק לפעילות שלי בכדורגל ולא לשום דבר אחר", אמר החבר בוועדה למניעת אלימות וגזענות במינהלת הליגה. "הכדורגל פשט את הרגל. אני צריך לשבת ולחשוב המון אם להישאר בתחום הכדורגל ואם בכלל להישאר בישראל או לחזור לארצות הברית". דבריו הם פגיעה תדמיתית קשה באוהדי הכדורגל ובכלל, בכדורגל הישראלי.

ומה היתה תגובת מנכ"ל מנהלת הליגה אורן חוסן, האיש שאמור להגן על תדמית המשחק ובהרבה מובנים הוא הקומישינר של ליגת העל: "אני לא יודע להגיד על איזה רקע בוצע הירי המזעזע הזה באלי טביב, אם זה אכן מעולם הכדורגל זה אסון גדול. הבוקר צלצלתי אליו ודרשתי בשלומו, שמחתי לשמוע שהוא בריא וחזק וכל המנהלת איתו ומאחוריו לכל מה שיצטרך".

מה עם האשמה החמורה כלפי הלקוחות של הליגה שלך, האוהדים? כלום. מה עם הכפשת הענף כולו? שום דבר. מזעזע. המנכ"ל, שאחראי על התדמית של הכדורגל הישראלי, מביע את תמיכתו בעבריין מורשע שהאשים את הכדורגל הישראלי בניסיון לחסלו.

תגובת המנהלת לכדורגל וההתאחדות לכדורגל להרשעה של טביב, גם כן היתה מגוחכת.

''מנהלת הליגות בכדורגל פנתה לב''כ של מר טביב בבקשה לקבל את הכרעת הדין וגזר הדין. לאחר קבלתם תבחן המנהלת לגופה את סוגיית המשך כהונתו של מר טביב במוסדותיה''. כך מסרו מהמנהלת, כאילו אי אפשר לקחת את הגזר דין מבית המשפט או אפילו מהאינטנרט. הנה, קחו, זה כאן.

אורן חסון ויורם באומן. טביב, שכבר הורשע פעמיים בבית משפט בגין מספר רב של עבירות, הוא אינו היחיד מבין בעלי הקבוצות או בעלי העניין בכדורגל הישראלי שהנזק התדמיתי בלבד שהוא עושה היה מספיק כדי להעיף אותו מכל ליגה שמכבדת את תדמיתה ותדמית הספורט, צילום: ראובן שוורץ אורן חסון ויורם באומן. טביב, שכבר הורשע פעמיים בבית משפט בגין מספר רב של עבירות, הוא אינו היחיד מבין בעלי הקבוצות או בעלי העניין בכדורגל הישראלי שהנזק התדמיתי בלבד שהוא עושה היה מספיק כדי להעיף אותו מכל ליגה שמכבדת את תדמיתה ותדמית הספורט | צילום: ראובן שוורץ אורן חסון ויורם באומן. טביב, שכבר הורשע פעמיים בבית משפט בגין מספר רב של עבירות, הוא אינו היחיד מבין בעלי הקבוצות או בעלי העניין בכדורגל הישראלי שהנזק התדמיתי בלבד שהוא עושה היה מספיק כדי להעיף אותו מכל ליגה שמכבדת את תדמיתה ותדמית הספורט, צילום: ראובן שוורץ

טביב, שכבר הורשע פעמיים בבית משפט על מספר רב של עבירות, הוא אינו היחיד מבין בעלי הקבוצות או בעלי העניין בכדורגל הישראלי שהנזק התדמיתי בלבד שהוא עושה היה מספיק כדי להעיף אותו מכל ליגה שמכבדת את תדמיתה ותדמית הספורט.

עמוס לוזן "האשכנזים רוצים לתלות את עצמם", כמו טביב, גם כן עבריין מורשע (ב-2012 הורשע בעבירות בנייה במתחם ירקונים בפתח תקווה). אחיו, איציק לוזון, מנכ"ל מכבי פתח תקווה, הורשע לאחרונה במוערבותו בפרשת סחיטה.

חיים רמון, עד לא מזמן האיש החזק בהפועל תל אביב, הורשע בעבירת מין. ג'קי בן זקן, האיש החזק במ.ס אשדוד, נלחם על שמו הטוב בפרשת השוחד לפואד בן אליעזר והרצת מניות מנופים.

יש להתאחדות הכדורגל ולמנהלת הכדורגל את הכלים התקנונים להיפטר מגורמים שעושים נזק לתדמית של הכדורגל הישראלי. בתקנון "הוועדה להעברת זכויות רשאית שלא לאשר התקשרות עם בעלים גם מטעמים אחרים שאינם פליליים".

בכל מקרה, בשבועות הקרובים נדע אם ההתאחדות לכדורגל והמנהלת ליגת העל, תכריח את  טביב למכור את אחזקותיו בבית"ר ירושלים. אם המנהלת וההתאחדות לא יעשו את מה שצריך לעשות כדי לנקות את תדמית הכדורגל הישראלי, ניתן רק לשער כי התדמית של הכדורגל, לא מעניינת אותם. בטח שלא מעניינת אותם כמו מנהיגי ספורט אחרים, כגון אדם סילבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות