אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז ראשון למחיר מטרה יצא לדרך בראש העין

מכרז ראשון למחיר מטרה יצא לדרך בראש העין

במכרז זה נכללות כ-2,048 דירות ב-10 מתחמים, כ-60% מהן יימכרו במחיר מוזל של 940 אלף שקל ל-100 מ"ר. הקבלנים: "אנחנו לא יכולים להשתתף בכל גחמה של הממשלה; יהיו מתחמים מיותמים מהצעות"

05.03.2015, 17:57 | יעל דראל

כשלושה חודשים לאחר הבטחת משרד הבינוי לפרסם את מכרזי מחיר מטרה, מפרסם המשרד את החוברת הראשונה במכרז, אשר יצא לדרך בראש העין. במכרז זה נכללות כ-2,048 דירות ב-10 מתחמים, אשר כ-1,250 מהן (כ-60%) יימכרו במחיר מוזל, במחיר סופי של 9,400 שקל למ"ר. מחיר זה אמור לשקף הנחה של 20% לעומת מחירי השוק, נכון לרבעון השלישי של שנת 2014.

קראו עוד בכלכליסט

משרד הבינוי פרסם כי כנס המציעים הראשון בשיטת השיווק החדשה יתקיים ביום שני הקרוב ובו יוצגו תנאי החוזה הסכמי הפיתוח ולוחות הזמנים. המחיר החדש, שהינו ידוע מראש, אמור לספק לשוק דירות בגודל 100 מ"ר במחיר של 940 אלף שקל.

שיטת השיווק החדשה צפויה לכלול הגרלה שבה יקבלו רוכשי דירות ראשונות עדיפות ביחס של 1 ל-3 לעומת משפרי דיור. החלטה זו התקבלה בתום מחלוקת ארוכה בין משרד האוצר, שביקש לקבוע מכסות לטובת רוכשי הדירה הראשונה, לבין משרד הבינוי והמועצה הלאומית לכלכלה, שביקשו לפתוח את מכרזי מחיר מטרה לטובת פלח משפרי הדיור – במטרה להשפיע בצורה נרחבת יותר על המחירים בשוק.

ראש העין (ארכיון), צילום: עמית שעל ראש העין (ארכיון) | צילום: עמית שעל ראש העין (ארכיון), צילום: עמית שעל

שר הבינוי, אורי אריאל, התייחס לחוברת המכרז הראשונה ואמר היום (ה') כי "מכרזי מחיר מטרה יצאו לדרך והתקדמו שלב נוסף. מדובר בשיטה חדשה שזוכה להסכמה ולתמיכה מקיר לקיר והיא תהווה אמצעי מרכזי בשנים הקרובות להורדת מחירי הדירות. זו בשורה אמיתית שתשפיע על השוק כולו".

מכרזי מחיר מטרה, שאמורים לצאת גם במודיעין ובשורה של ערים נוספות בהמשך השנה, זוכים לביקורת רבה מצד יזמים הטוענים בחלקם כי הם אינם מייצרים כדאיות כלכלית עבורם. עפרה חדד, סמנכ"לית חברת יורו ישראל, התייחסה להודעת משרד הבינוי בביקורת וציינה כי "הקבלנים לא יכולים להשתתף בכל גחמה של הממשלה. זה שהממשלה מוציאה מכרזים לא אומר שהקבלנים ייגשו אליהם, ומדובר פה בהחלטות לא מציאותיות".

חדד הוסיפה כי "המכרזים הללו לא נבדקו לעומק, וקשה לי להאמין שנוכל להיכנס אליהם עם עלויות ומחירי מכירה כאלו. מצד אחד הממשלה רוצה שנקבע את מחיר המכירה, אך מצד שני היא לא מבטיחה את קיבוע העלויות שלנו, מה שמעמיד את הכדאיות בסימן שאלה גדול. המציאות הזו תגרום לכך שקבלנים יממנו את 60% הדירות של מחיר מטרה באמצעות ה-40% שיימכרו במחירי שוק חופשי".

מי שעוד מתח ביקורת על המכרזים, הוא נשיא התאחדות בוני הארץ, נסים בובליל, שאמר כי "לאחר בחינת המכרז בראש-העין, אני חושש שהתוצאה שנקבל תהיה הפוכה מהתוצאה הרצויה שאליה מכוון משרד הבינוי. השילוב של פרסום מתחמים גדולים עם העובדה שעלויות הפיתוח הנדרשות גבוהות משמעותית מהמקובל, ביחד עם תנאים נוספים כגון קנסות גדולים ובלתי סבירים שמשולבים במכרז, העובדה כי שיטת מכירת הדירות במחיר מטרה טרם נקבעה ובצירוף שיטת המכרז עצמה, תביא, לדעתי, לפגיעה בהצלחת המכרזים ולפגיעה בתחרות.

"בתנאים אלה אני חושש שכמות המציעים במכרזים תהיה דלה, עד אפשרות שמתחמים מסוימים יישארו מיותמים ללא מציעים כלל. בעת הזו הייתי מצפה שמשרד הבינוי יהיה ער למצוקה ויקל את תנאי המכרזים שאותם הוא מוציא, דבר שיגביר את התחרות ואת השתתפות השחקנים מקרב הקבלנים במכרזים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ל-5 גם בסטנדרט "בסיסי" אני מוכן לקחת 4 קירות
הבעיה האמיתית היא שהם קיבעו את המחירים לאוקטובר 2014 ועלויות הבניה רק יכלו ויגדלו בזמן שעדיין לא התחילו את הפרויקט והבניה אמורה להסתיים בעוד כשלוש שנים במקרה הטוב. נחיה ונראה מה יגידו הקבלנים והאם הם יסכימו להיכנס למכרז או לא (תכלס)...זאת נדע אחרי שסוף סוף אולי אחרי הבחירות, אם ישאר הפרויקט הזה גם תחת הממשלה הבאה, יבחרו הקבלנים הזוכים בפרויקט ורק אז יבחרו הזוכים לרכישת דירה ורק אז יתחילו לבנות. הם גם הבטיחו שעד סוף השנה ימכרו עשרות אלפי דירות (לא זוכר את המספר) לא רואה את זה קורה אחרי ששרפו ארבע חודשים מהם שלושה השנה על סתם דיבורים וחוסר מעש.
08.03.15
5.
3 אתה מטעה. זה מפרט בסיסי
לפי מה שפורסם, גם אסור לקבלן לגבות תמורה עבור שינויים לבקשת הלקוח, מה שמבטיח שהן תישארנה בסטדנרט בסיסי. בקיצור, סלאמס בחסות הממשלה. לא ברור לי מי יסתכן לקנות את הדירות 'החופשיות' בבניין שאמור להיבנות ברמה בסיסית. הקבלן ייתקע איתן ולבסוף ייצטרך גם להוריד את מחיריהן למחירי המטרה, כך שהרעיון שהוא יממן את הסבסוד מרווחי הדירות החופשיות נראה הזוי. בכל מקרה, מטורף הקבלן שיסכים להתחייב על מחירים קבועים ולספוג את כל ההתייקרויות, ובכך עלולים רוכשי דירות לגלות שהקבלן ברח באמצע הבניה (או נכון יותר פשט את הרגל). השלמת הבניה תהיה כבר במחירים ריאליים.
לא מבין  |  06.03.15
4.
גם 700000 אל תשלמו בשביל דירה בעיר הזו
עיר נוראית. פקוק בצורה פסיכית לכל מקום, כולל פארק סיבל. אפס תחבורה ציבורית - להגיע להוד השרון או כפר סבא לוקח שעה וחצי!! אין חנויות או קניונים. וחמש פעמים ביום תוכלו לשבת במרפסת הבית (או להתחבא בממד, זה לא יעזור) ולשמוע את המואזין צורח בקולי קולות. תוכלו גם לנופף לו לשלום כי זה מה שרואים מהמרפסת. בקיצור, רק אדיוט משלם סכומים כאלו על עיר כמו ראש העין.
ראש העייני  |  06.03.15
לכל התגובות