אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות: להעמיד לדין בכפוף לשימוע את יאיר ביטון ויצחק אברג'יל צילום: אבנר צרפתי

הפרקליטות: להעמיד לדין בכפוף לשימוע את יאיר ביטון ויצחק אברג'יל

בעל השליטה בחברת הנדל"ן הציבורית ב.יאיר החשוד בביצוע עבירות מס והלבנת הון בהיקף של 60 מיליון שקל עבור ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל יועמד לדין בכפוף לשימוע ביחד עם אברג'יל וחשודים נוספים

08.03.2015, 13:34 | זוהר שחר לוי

יאיר ביטון, בעל השליטה בחברת הנדל"ן הציבורית ב. יאיר, יועמד לדין בכפוף לשימוע בעבירות מרמה, מס והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים עבור ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל, כך הודיעה היום (א') פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי).

קראו עוד בכלכליסט

ביחד עם ביטון, יועמדו לדין גם העבריין יצחק אברג'יל, ניסים פינס, שמעון בלולו, חניתה פינס, נפתלי פרץ והחברות ש.י.נ. גן רווה וב. יאיר. בהודעה שנשלחה לבאי כוחם, נכתב כי הינם חשודים בביצוע העבירות הבאות, כל אחד על פי חלקו המפורט בכתב החשדות: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מס, קשירת קשר לביצוע פשע ועבירות נוספות.

החקירה נוהלה בשיתוף של יחידת יהלום ברשות המסים ולהב 433 - יאחב"ל.

הפרשה נחשפה במאי האחרון אז עצרו חוקרי רשות המסים וחוקרי היחידה הארצית לפשיעה בינלאומית (יאחב"ל) שבלהב 433 את המעורבים בחשד לביצוע עבירות מס והלבנת הון בהיקף של 60 מיליון שקל עבור ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. לפי החשד במשטרה, החשודים, כולל אברג'יל, קשרו קשר להקמת חברת הקבלן גן רווה והעבירו אליה כספים מחברת ב.יאיר הציבורית. הכספים, כך נטען, לא עברו למי שהיה צריך לקבל אותם ובמקביל, על פי החשד, הוכנסו לגן רווה כספי הלוואות מגורמים לא מזוהים.

בדצמבר האחרון הודיעה המשטרה על המלצתה להמיד לדין את יאיר ביטון, בעל השליטה בב.יאיר וכן את בעלי החברה הקבלנית גן רווה, שמעון בלולו וניסים פינס. עוד המליצה המשטרה להעמיד לדין גורמים הקשורים לארגון הפשיעה של אברג'יל, בהם אברג'יל עצמו. יחד עם זאת הודיעה המשטרה כי לא נמצאה תשתית ראייתית נגד החברות עצמן.

כעת, לפי הודעת הפרקליטות, יזומנו נציגי חברת ב.יאיר לשימוע לפני העמדה לדין כשהחשדות המיוחסים לחברה הם בנייה תוך סטייה מהיתר ועבודות בנייה שלא על ידי קבלן רשום, עבירות לפי חוק התכנון והבנייה וחוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות.

לפי כתב החשדות בעניינם של המעורבים, אברג'יל, פינס ובלולו הקימו ב-2007 חברת בנייה, ש.י.נ. גן רווה, שנרשמה על שמו של בלולו בלבד במטרה להסתיר את זהות אברג'יל ונסים פינס כנהנים בחברה. חברת ב.יאיר היתה עד 2006 חברה פרטית בשליטתו של יאיר ביטון, אז הפכה לחברה ציבורית ונותרה בשליטתו העיקרית של ביטון.

יאיר ביטון. יועמד לדין בכפוף לשימוע, צילום: אבנר צרפתי יאיר ביטון. יועמד לדין בכפוף לשימוע | צילום: אבנר צרפתי יאיר ביטון. יועמד לדין בכפוף לשימוע, צילום: אבנר צרפתי

לפי החשד, בשנת 2007-2008 חתמה חברת גן רווה על הסכמים עם ב.יאיר לבניית פרויקטים באילת, בהיקף כולל של כ-40 מיליון שקל. החברה, נטען, עשתה זאת כשהיא נחזית בכזב להיות בעלת רישיון קבלן, למרות שנסים פינס הוכרז קודם לכן כפושט רגל ונאסר עליו לשמש כקבלן. ביטון קידם את חתימת ומימוש החוזים על רקע חוב לאברג'יל וכן על רקע טענה לשותפות עסקית עם גבי בן הרוש, שבעקבותיה נסחט ביטון בעשרות מיליוני שקלים.

בפרקליטות טוענים כי רוכשי הדירות עימם חתמה ב.יאיר הסכמי מכר לא ידעו כי דירותיהם נבנו שלא באמצעות קבלן מורשה וכי אברג'יל ופינס הינם מבעלי החברה הקבלנית. "אילו ידעו הפרטים לאשורם", נכתב בהודעת הפרקליטות, "לא היו רוכשים את הדירות".

בהמשך, אף שהבנייה בפרויקט לא התקדמה ולא בוצעה בהתאם להסכמים עם ב.יאיר, שילמה זו לחברת גן רווה ולבעליה את מלוא הסכום שנקבע בחוזים בין השתיים ואף מעבר לכך – סכום כולל של כ-50 מיליון שקל. בנוסף על כך, היא המשיכה לממן ממשאביה שלה את ביצוע השלמת השלמת הבנייה ישירות מול קבלני משנה.

עוד נטען כי ב.יאיר, ביוזמת ביטון, חתמה על הסכם היעדר תביעות עם חברת גן רווה במסגרתו העבירה לחברה הקבלנית 2 מיליון שקל נוספים. בהסכם זה התחייבה ב.יאיר שלא לתבוע את חברת גן רווה. ב.יאיר, כך טוענים בפרקליטות, עשתה כן בהנחייתו של ביטון ומבלי ליידע את הנהלת ב.יאיר תוך פגיעה בחברה, במחזיקי האג"ח ובציבור המשקיעים בחברה. זאת בזמן שביטון מסתיר את קשריו עם אברג'יל וניסים פינס.

הכספים שהועברו מחברת ב. יאיר לחברת גן רווה שימש, לפי החשד, את אברג'יל, בני משפחתו ומקורביו לצורך תשלום הוצאות שונות בהיקף של כ-7 מיליון שקל. 6 מיליון שקל נוספים שימשו את הארגון להשקעה בקזינו ברומניה.

בא כוחו של יצחק אברג'יל, עו"ד שרון נהרי, מסר: "נגיב בשימוע לכל הטענות".

את בא כוחה של חברת ב.יאיר, עו"ד ז'ק חן, לא ניתן היה להשיג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות