אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כדורגל נשים צריך חוקים משלו צילום: אוראל כהן

כדורגל נשים צריך חוקים משלו

ספונסרים משקיעים רק 5.4 מיליון דולר בכדורגל נשים ברחבי העולם. זה ביזיון גדול שיכול להשתנות גם אם יתאימו את המשחק לגוף הנשי

08.03.2015, 16:53 | אוריאל דסקל

היום יום האישה הבינלאומי, מה שהופך אותו ליום טוב להדגיש את האפלייה המינית בכדורגל העולמי. אחת מהבעיות הגדולות ביותר של המין היפה ב"ספורט היפה" היא ש-92% מהעסקנים ששולטים במשחק הם גברים. נשים מחזיקות בתפקידים השוליים ביותר ברמות הארגון והניהול של המשחק, ומייצגות 8% בלבד מחברי הדירקטוריון או הוועד הפועל של ההתאחדויות הלאומיות.

קראו עוד בכלכליסט

נתונים אלו הובלטו בסקר של גוף מחקר הכדורגל הרציני ביותר, CIES Football Observatory, לצד נתונים שמראים כי ההשקעה במשחק הנשי היא קטנה ביותר. 156.6 מיליון דולר הושקעו בכדורגל הנשי ברחבי העולם בשנת 2014 - כש-100 מיליון דולר מתוכם הושקעו במשחק הנשים באירופה. כשמביאים בחשבון את זה שיש 30 מיליון כדורגלניות בעולם, אז מגיעים למסקנה שרק 5 דולר הושקעו בכל כדורגלנית. סכום ביזיוני לכל הדעות.

הממשלות השקיעו רק 18.5 מיליון דולר ברחבי העולם בכדורגלנים נשים וחברות פרטיות השקיעו רק 5.4 מיליון דולר בכדורגל נשים. אלו סכומים שמתגמדים ביחס למיליארדים מהמגזר הציבורי והמגזר הפרטי שמושקעים בכדורגל הגברי.

כאמור, מדובר בביזיון אמיתי.

ליגת הנשים בכדורגל בספרד, צילום: שאטרסטוק ליגת הנשים בכדורגל בספרד | צילום: שאטרסטוק ליגת הנשים בכדורגל בספרד, צילום: שאטרסטוק

כדורגל הנשים צריך לקבל חשיפה רבה יותר ולהרוויח הרבה יותר מהממשלות ומהסקטור הפרטי. התחושה האישית שלי היא שהענף יכול לסייע לעצמו עם מספר קטן של שינויי חוקה. אסביר.

הרמה של כדורגל הנשים ברחבי העולם עלתה בעשור האחרון אך הכדורגל כענף, כמו ענפי ספורט קבוצתיים אחרים, עוצב על ידי גברים בשביל שיהיה משוחק על ידי גברים - בימים בהם גברים היו אמורים לשחק ספורט ונשים היו אמורות להישאר בבית. אלו עובדות היסטוריות. 

טורניר טניס (ארכיון), צילום: אי פי איי טורניר טניס (ארכיון) | צילום: אי פי איי טורניר טניס (ארכיון), צילום: אי פי איי

כתוצאה מכך, חוקי הכדורגל לא מביאים בחשבון את ההבדלים הגופניים בין נשים לגברים, שנובעים מתכונות גופניות הקשורות לגנטיקה והורמונים. ההבדלים בין נשים לגברים כוללים גובה, משקל, מאסת שריר, אחוזי שומן בגוף, יכולות אירוביות ועוד. באופן מכללי, נשים לא רצות מהר או הרבה כמו גברים.

אין וויכוח על כך שגברים גבוהים יותר, כבדים יותר, מהירים יותר וחזקים יותר. בממוצע, גברים 30% יותר חזקים מנשים. לגבר הממוצע יש לב גדול יותר משל האישה הממוצעת וריאות בעלות נפח גדול הרבה יותר. רמות הטסטוסטרון מאפשרות לגברים לייצר יותר תאי דם ובכך, כאשר גבר רץ ב-50% מהיכולת שלו, אישה תצטרך לעבוד ב-70% מהיכולת שלה כדי לעמוד בקצב שלו.

כרגע הכדורגל מותאם לגוף הגברי. מבחינת גודל המגרש, גודל השערים, משקל הכדור והזמן שהוא משוחק.

עובדות אלו לא הופכת את כדורגל הנשי לפחות אטרקטיבי אך עם זאת, המשחק יכול להיות הרבה יותר מותאם לגוף הנשי בזכות מספר חוקים שיחולו על כדורגל הנשים בלבד. ממש כמו טניס, הספורט עם השיוויון הגדול ביותר בין נשים לגברים, בו נשים משחקות פחות זמן מגברים. ממש כמו ענפי אתלטיקה שונים, שם גם נשים מתחרות בחוקים שונים מאלו של הגברים.

מה אפשר לעשות כדי להתאים את הכדורגל לנשים? אפשר להתחיל בהקטנת מגרשי הנשים. אפשר גם להקטין את השער עצמו, שאינו מותאם לגובה הממוצע של הנשים. אולי צריך גם לקצר את זמן המשחק של נשים ואולי גם להקטין את הכדור.

ברגע שחוקים אלו יכנסו לתוקף בכדורגל נשים, תורת הייחסות תעשה את השאר. כדורגלניות יראו מהירות יותר עם כוח מתפרץ מרשים יותר. שערים קטנים יותר יאפשרו לשוערות להיראות יותר מתאימות לתפקיד והטכניקה הגבוהה תבלוט הרבה יותר.

אין בכוונתי לזלזל בכדורגל הנשים. מייגן ראפינו, קשרית ארה"ב, היא אחת מהספורטאיות האהובות עליי ואשרת עיני, קפטנית נבחרת ישראל לשעבר, היא חברה טובה. אני פשוט רוצה לראות את כדורגל הנשים הופך לפופולארי הרבה יותר ברמת השטח וברמה המקצוענית. אני מאמין שמגרש, שער וכדור מותאמים יותר לגוף הנשי, יאפשרו לכדורגל נשים לפרוח.

בכל מקרה, לפני שמשנים את החוקים, צריך להשקיע הרבה יותר בכדורגל נשים. השקעה של 5 דולר בלבד לכדורגלנית זה הבושה הגדולה של עולם הכדורגל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות