אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החמישייה הפותחת של טבלת שיאני השכר היא 100% טבע צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

החמישייה הפותחת של טבלת שיאני השכר היא 100% טבע

בזמן שהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר ניסתה לקבוע רף של 3.5 מיליון שקל לבכירים בגופים הפיננסיים, שילמה טבע עלות שכר מצרפית של 88 מיליון שקל לחמשת בכיריה ב-2014. גם בשנה שעברה כבשה טבע את צמרת הטבלה עם המנכ"ל דאז ג'רמי לוין

08.03.2015, 22:06 | ניר צליק ורעות שפיגלמן
שכר הבכירים בחברות הציבוריות השנה היה במוקד העניין הציבורי והמדיני. שר האוצר, יאיר לפיד, והממונה על הביטוח ושוק ההון, דורית סלינגר, ניסו לקבוע רף של 3.5 מיליון שקל לשכר הבכירים על ידי קביעת הרף בגופים הפיננסיים, מתוך תקווה שרף זה יזלוג גם ליתר החברות הציבוריות. על פי טבלת השכר של בכירי המשק הישראלי כפי שהיא מסתמנת בנקודת הזמן הנוכחית, נדמה כי הניסיון, לפחות בינתיים, לא עלה יפה.

לצפייה בטבלה המעודכנת של שכר הבכירים לחץ כאן*

* לא נפתח בדפדפן אקספלורר

בראש רשימת מקבלי השכר נמצאים חמשת בכירי טבע, שמשכו ביחד שכר בעלות מצרפית של 88 מיליון שקל. שכרם הגבוה של החמישה הגיע בין היתר על רקע ההצלחה של טבע לשמר את הפטנטים על הקופקסון, לפחות לעת עתה, מה שהוביל לזינוק של 47% במניית טבע בשנת 2014.

במקום הראשון מבין אנשי החברה, ובראש טבלת השכר, נמצא אלן אוברמן, שכיהן כנשיא ומנכ"ל תחום הגנריקה באמריקה, ומשך שכר בעלות של 26.3 מיליון שקל. אוברמן עזב את טבע בסוף 2014 כאשר חלק נכבד משכרו הוא עלות הפיצויים ששולמו לו, בהיקף 16.2 מיליון שקל. מלבד היקף הפיצויים, משך אוברמן שכר שנתי בעלות של 3.8 מיליון שקל, מענק בהיקף של 4.3 מיליון שקל ואופציות בהיקף של כ-2 מיליון שקל.

במקום השני נמצא ד"ר מייקל היידן, המדען הראשי של טבע ונשיא המחקר והפיתוח, שמשך שכר בעלות של 18.7 מיליון שקל. מתוך עלות שכר זו, כ-7.2 מיליון שקל היו בעלות שכר הבסיס, 5.4 מיליון שקל במענקים ו-5.8 מיליון שקל באופציות שקיבל היידן.

ארז ויגודמן, מנכ"ל החברה שמונה במקומו של ג'רמי לוין בחודש פברואר 2014, הגיע רק אל המקום השלישי ברשימת צמרת מקבלי השכר. ויגודמן משך שכר בעלות של 16 מיליון שקל. עלות שכר הבסיס של ויגודמן הסתכמה ב-6.4 מיליון שקל, עלות הבונוסים עמדה על 7.5 מיליון שקל ואילו עלות האופציות שקיבל ויגודמן מסתכמות ב-2.2 מיליון שקל.

ד"ר מייקל היידן, צילום: עמית שעל ד"ר מייקל היידן | צילום: עמית שעל ד"ר מייקל היידן, צילום: עמית שעל

במקום הרביעי התמקם פרופסור יצחק קרינסקי, המכהן כיו"ר טבע יפן ודרום קוריאה ומנהל הפיתוח העסקי של אסיה הפסיפית. קרינסקי משך שכר בעלות של 13.6 מיליון שקל, מהם 6.8 מיליון שקל בשכר בסיס, 1.5 מיליון שקל במענק ו-4.5 מיליון שקל באופציות שקיבל.

אל המקום החמישי הגיע ריצ'רד אגוזי, סגן נשיא טבע שמשך שכר בעלות של 13.4 מיליון שקל, מהם 4.4 מיליון שקל בשכר בסיס, 4.2 מיליון שקל במענק ו-4.8 מיליון שקל באופציות.

ומי אחרי טבע?

מתחת לבכירי טבע במקום השישי ממוקם הרצל עוזר, יו"ר דירקטוריון הוט, חברת הטלוויזיה והתקשורת הישראלית, שמשך שכר בעלות של 7.9 מיליון שקל מהם 2.3מיליון שקל בשכר בסיס והיתרה, 5.6 מיליון שקל, במענק. לשם השוואה, עלות שכרו של עוזר היתה ב-2013 6.1 מיליון שקל, כאשר השנה, בניגוד לשנה שעברה, רשמה הוט רווח בשורה התחתונה - מה שהוביל לשיפור בשכרו.

אייזק דבח, מנכ"ל דלתא, חברת ההלבשה, נכנס אל המקום השביעי כאשר הוא משך שכר בעלות של 6.8 מיליון שקל מהם 2.3 מיליון שקל בשכר בסיס והיתרה במענק. ב-2013 משך דבח שכר בעלות של 6.8 מיליון שקל, בדומה לשנה הנוכחית. דב קוטלר, מנכ"ל ישראכרט, התמקם במקום השמיני ומשך שכר בעלות של 6 מיליון שקל, כאשר עלות שכר הבסיס עמדה על 3.7 מיליון שקל, 1.8 מיליון שקל במענק וכ-400 אלף שקל באופציות. לשם השוואה, ב-2013 משך קוטלר שכר בעלות של 4.4 מיליון שקל.

אל המקום התשיעי הגיע אילן צחי, מנכ"ל הוט, שמשך שכר בעלות של 5.1 מיליון שקל מהם 1.8 מיליון שקל בשכר שנתי, והיתרה, 3.3 מיליון שקל, במענק. לבסוף, אל המקום העשירי הגיע מנכ"ל מנרב, אברהם קוזניצקי, שמשך שכר בעלות של 4.7 מיליון שקל ב-2014 מהם 2.2 מיליון שקל בשכר בסיס והיתרה, 2.5 מיליון שקל, במענק. בשנת 2013 משך קוזניצקי שכר בעלות של 3.5 מיליון שקל.

קשה להתעלם גם מהנעשה מעבר לים, כאשר אחת ההנפקות הבולטות של השנה היתה של מובילאיי, חברת תוכנת הסיוע לנהיגה, שגייסה כמיליארד דולר לפי שווי של 5.3 מיליארד דולר. שני בכירי החברה, פרופ' אמנון שעשוע, יו"ר החברה וזיו אבירם, המנכ"ל, משכו שכר של 110 מיליון שקל ו-105 מיליון שקל בהתאמה. מרבית השכר היה באופציות שהוענקו להם במחיר מימוש של 4.82 דולר למניה, כאשר המחיר הנוכחי עומד על 37.8 דולר, כך שמדובר באופציות שנמצאות עמוק בתוך הכסף. עלות שכר הבסיס של השניים היה צנוע והסתכם בחצי מיליון שקל בלבד לשעשוע ובכ-700 אלף שקל בלבד לאבירם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות