אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משק הגז תקוע אבל משלחת רביעית של פקידים תצא לסיור לימודי בחו"ל

משק הגז תקוע אבל משלחת רביעית של פקידים תצא לסיור לימודי בחו"ל

הפתרון למונופול הגז נדחה בחודשיים, הנסיעה לחו"ל לא. משלחת הכוללת נציגים של משרד האוצר, רשות החשמל, רשות ההגבלים והמועצה הלאומית לכלכלה טסה להולנד כדי ללמוד ולא בפעם הראשונה איך לשמור על משאבי הטבע

09.03.2015, 07:00 | ליאור גוטמן

משלחת רמת דרג של בכירי הפקידות הממשלתית יצאה אתמול להולנד לתקופה של ארבעה ימים שבמסגרתה, כך טוענים גורמים באוצר, ילמדו פקידי המדינה כיצד מדינה שמגלה משאבי טבע כל כך גדולים מתמודדת עם הסתירה של שמירה על אוצרות הטבע מחד לבין השקעה במשק המקומי והנאה מרווחים ומיסוי מאידך.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר במפגש רביעי עם מומחים מהולנד בשנים האחרונות. למשלחת יצאו בין היתר אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורית פרקש יו"ר רשות החשמל, אמיר לוי הממונה על התקציבים ואבי ליכט המשנה ליועמ"ש.

לא ברור מדוע הנסיעה נערכת עכשיו, אחרי שוועדה בין־משרדית ישבה שלושה חודשים תמימים וניהלה מו"מ אינטנסיבי מול משקיעים בתחום הגז כדי למצוא פתרון לבעיית הדואופול במשק הגז. שהרי לכאורה, הנסיעה היתה אמורה לבוא לפני קיום מו"מ עם נובל אנרג'י, דלק, רציו וישראמקו ובוודאי לפני שהונחה הצעה רשמית לשנות את מבנה משק הגז.

עיון ברצף הפגישות שנערכו בשנים האחרונות בין פקידי מדינה בולטים לבכירים בהולנד מגלה מגמה מטרידה: מאז 2010 נפגשו פקידים בכירים כמה פעמים מול מקביליהם ההולנדים כדי ללמוד על משק הגז המקומי, אולם בכל אחת מהפעמים הללו הטיפול בדואופול הגז לא עלה בכלל על השולחן.

אמיר לוי, ראש אגף תקציבים באוצר, צילום: נמרוד גליקמן אמיר לוי, ראש אגף תקציבים באוצר | צילום: נמרוד גליקמן אמיר לוי, ראש אגף תקציבים באוצר, צילום: נמרוד גליקמן

כך, למשל, באוקטובר 2010 נפגשו בכירי אגף התקציבים עם עמיתיהם ההולנדים כדי לבדוק כיצד לתעל הכנסות מיסוי ממכירת גז לטובת המשק המקומי. הנסיעה תרמה להקמת קרן ממשלתית לקליטת רווחי חברות הגז.

הפעם השנייה שבכירי האוצר נפגשו עם עמיתיהם ההולנדים היתה שנה לאחר מכן, ביולי 2011, אז יצאה משלחת של משרדי האוצר והתשתיות להולנד כדי ללמוד מהם כיצד להקים נקודות קליטת גז יבשתיות לקראת החיבור של מאגרי תמר ולווייתן לחופי ישראל. פגישה זו לא הניבה תוצאות.

גם במסגרת ועדת צמח נעשתה התייעצות עם מומחים הולנדים ביולי 2012 על מנת ללמוד את הרגולציה, וזאת אף שבמקרה זה חברה חיצונית עשתה את הבדיקה, מה שייתר את הצורך במעורבות ישירה של פקידי ממשלה.

בשלב זה לא מובן עד כמה הנסיעה הנוכחית תועיל במצב פוליטי לא ברור. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה הודיע כבר שהוא דוחה את הטיפול במשק הגז עד לסוף אפריל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות