אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבחן ההסמכה לראיית חשבון: הנבחנים דורשים פקטור

מבחן ההסמכה לראיית חשבון: הנבחנים דורשים פקטור

בחלק מבחינת ההסמכה נבחנים לא אושרו לצאת לשירותים. כעת הם עותרים נגד המענה לבעיה שניתן על ידי מועצת רואי החשבון

09.03.2015, 00:25 | עמרי מילמן

לאחר שמועצת רואי החשבון קבעה הקלות עבור הנבחנים שניגשו למבחני הלשכה ב-17 בדצמבר. עתרו אתמול (א') 25 נבחנים לבית המשפט לעניינים מנהליים נגד מועצת רואי החשבון ונגד ועדת הבחינות של מועצת רואי החשבון בטענה כי המענה שנתנה המועצה לא פותר את הבעיה שנוצרה, לאחר שהמשגיחים בבחינה אסרו על הנבחנים לצאת לשירותים בחלק מסוים של הבחינה.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך המבחן המדובר הודיעו משגיחי מבחני הלשכה, כי לא תתאפשר יציאה לשירותים בכל חלקו הראשון של המבחן, בעקבות חשד להעתקה. החלטה זו הביאה נבחנים רבים להתלונן בפני מועצת רואי החשבון שבראשה עומדת מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, בבקשה כי יתחשבו בפגיעה שנעשתה להם בעת חישוב הציונים.

לטענת המתלוננים, האיסור יצר מצב שבו במשך מספר שעות לא יכלו הנבחנים לצאת לשירותים ולטענתם נאסרה היציאה מהמבחן אף לסטודנטית בהריון - מה שהקשה עליה במיוחד. מועצת רואי החשבון פרסמה בחודש ינואר כי תבדוק את המבחנים באופן רגיל וכן גם ללא השאלה השנייה (אז לכאורה הייתה סיטואציית הלחץ על הנבחנים) והציון שייקבע יהיה הגבוה מבין השניים.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

גורם המעורב בהגשת העתירה אמר ל"כלכליסט" כי "מועצת רואי החשבון מכירה בטעות שלהם ומוכנה לתת סעד מסוים בכך שנתנו אפשרות לא להתייחס לשאלה השנייה. מדובר באבסורד, הם מחליטים מה סדר השאלות שעושים. במבחנים משמעותיים כאלה נעשות הדרכות, והמדריכים ממליצים להתחיל משאלה 2. לכן הבעיה נוצרה אחרי שסיימו את שאלה 2". לדבריו, הצעת מועצת רואי החשבון "מיטיבה עם אלה שכן העתיקו, שכן את שאלה 1 אפשר להעתיק די בקלות, את שאלה 2 לא ניתן היה משום שהיא מורכבת יותר".

 

יש לזכור כי מדובר במבחן שחלקו הראשון מתחיל ב-11:00 ומסתיים ב-14:30 והחלק השני מתחיל ב-15:00 ונגמר ב-19:00. מדובר במבחן שחלק גדול מהנבחנים בו לוקחים חופשה בכדי להתכונן אליו ואף לוקחים קורסים ייעודיים, שעל פי עדויות התלמידים מכוונים אותם קודם כל לענות על השאלה השנייה ורק לאחר מכן על השאלה הראשונה. כך שהתלמידים שמילאו אחר המלצה זו היו תחת הלחץ הכרוך באיסור יציאה לשירותים כאשר ענו על השאלה הראשונה - לגביה אין התחשבות מצד מועצת רואי החשבון.

כעת מבקשים הסטודנטים כי המועצה תעשה 3 סוגי בדיקות, כלומר תוסיף עוד בדיקה ללא השאלה הראשונה, וכל סטודנט יקבל את הציון הגבוה ביותר. או לחילופין יינתן פקטור לפי ממוצע הציונים במועדים האחרים. מלבד פנייתו של עו"ד קמיל למועצת רואי החשבון, פתחו הסטודנטים בעצומה, שעד כה חתמו עליה 344 איש.

עו"ד יניב לנקרי ממשרד לנקרי ושות' שמייצג את העותרים מוסר בתגובה:

"בכל הכבוד, נדמה שכוחן המנהלי של מועצת רואי החשבון וועדת הבחינות- אינו מוגבל לשיטתן. הגם שהמועצה אחראית באופן הבלעדי ביותר על הכשלים הקשים שמיוחסים לה בבחינה באיסור היציאה לנוחיות, נדמה שהיא החליטה, בבחינת חטא על פשע - לקבל החלטה שאמורה לכפר על העוולות - בדרך שאינה סבירה או מידתית.

"יצוין כי אירוע ההעתקה, ככל שאכן היה כזה - מיוחס לנבחן אחד או כמה בודדים, כך שהפעלתו של שכל ישר, כפשוטו, לא יוכל להתיישב עם החלטה כה גורפת ושגויה. כפי שציינו בעתירה, אף הרפואה מכירה בפגמים שעולים מ"התאפקות יתר". נזכיר כי מדובר במיטב בניה ובנותיה של ישראל שביקשו לעסוק במקצוע הנכסף - ראיית חשבון. סבורני כי לא יהיה ניתן להתעלם מהכשלים המרכזיים של המועצה והוועדה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות