אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ד"ר עליזה בלמן ענבל, מספרת על חדשנות טכנולוגית למדינות מתפתחות:

ד"ר עליזה בלמן ענבל, מספרת על חדשנות טכנולוגית למדינות מתפתחות:

"פיתוח טכנולוגיות עבור מדינות מתפתחות מהווה פוטנציאל עסקי אדיר, לצד הסיפוק האישי וההרגשה שניתן להשפיע על עניי העולם ולהביא לשינוי"

09.03.2015, 12:38 | בחסות תוכנית פירס לחדשנות גלובלית, אוניברסיטת תל אביב

 

 תכנית Pears Challenge מעצימה יזמים שרוצים להשפיע ולחולל שינוי בעולם המתפתח החל משלב הרעיון, דרך ידע קשרים ומשאבים להקמת עסק מצליח.

תכנית Pears Challenge מלווה יזמים שפועלים להקמת מיזמים טכנולוגיים, שיחוללו שינוי ממשי בחייהם של בני אדם במדינות מתפתחות. התוכנית מחברת בין יזמים ישראלים לבין אתגרים, הזדמנויות וצרכים במדינות מתפתחות ומספקת להם את הידע, הקשרים והמשאבים הדרושים להקמת עסקים מצליחים.

ד"ר עליזה בלמן ענבל, העומדת בראש התוכנית מספרת על הייחודיות והפוטנציאל עבור יזמים וסטארט אפים.

ספרי על התוכנית

תכנית 2015 Pears Challenge מתמקדת בהעצמה של יזמים מנוסים המעוניינים לפתח מיזמים טכנולוגיים, תוך התמקדות בנושא שיפור ביטחון המזון באפריקה. אנו מגייסים כעת מועמדים שיצטרפו לתוכנית שתתחיל באפריל.

למי מיועדת התוכנית?

ליזמים ואנשי טכנולוגיה מנוסים ומוכשרים, שמחפשים את ההרפתקה הגדולה הבאה שלהם. יזמים עם חלום, גם אם אין להם רעיון או פתרון קיים. יזמים חדורי מוטיבציה שרוצים לקבל על עצמם אתגר לחולל שינוי משמעותי בחיים של אנשים עניים במדינות מתפתחות. אין צורך בניסיון קודם בחקלאות, פיתוח בינלאומי או עסקים בשווקים מתעוררים.

איך נולדה התוכנית?

ה-Pears Challenge היא חלק מתוכנית פירס לחדשנות גלובלית (The Pears Program for Global Innovation) של אוניברסיטת ת"א, הפועלת להגדלת תרומתה של ישראל לפיתוח הבינלאומי. זאת באמצעות העצמת הסקטור הפרטי בישראל, לפתח ולמסחר טכנולוגיות המספקות פתרונות לבעיות שעמן מתמודדים עניים בעולם. התוכנית מאמינה בכוחה של חדשנות המונעת על-ידי ערכים לחולל מהפך לשיפור חיי בני אדם בעולם.

התוכנית פותחה מתוך האמונה בצורך לתוכנית כוללנית, שמעניקה ליזמים מנוסים ומוכשרים את הידע, הקשרים והאמצעים הנחוצים להם בכדי להצליח לקדם פיתוחים ומוצרים חדשניים, שמטרתם לתת מענה אמיתי לאתגרי העולם המתפתח. זאת במטרה לגשר בין היכולות והכישורים הקיימים באופן טבעי אצל יזמים המהווים חלק מה- ב-START UP NATION הישראלי, לבין השווקים והאתגרים במדינות מתפתחות – החל משלב פיתוח הרעיון ועד לבניית מודל עסקי, גיוס משקיעים, מציאת שותפים מקומיים ויציאה לשוק.

INNOVATION AFRICA INNOVATION AFRICA INNOVATION AFRICA

מה בתוכנית?

התוכנית נפתחת ב- 13 באפריל ובמשך כ – 3 חודשים תתקיים "מעבדת רעיונות" - סדנאות מומחים שבועיות העוסקות בביטחון המזון (ובעיקר בשיפור שרשרת הערך של חקלאים קטנים), מודלים עסקיים באפריקה ו-HUMAN CENTRED DESIGN. המשתתפים יעלו רעיונות יחד עם אנשים המכירים את הצרכים בשטח ועם לקוחות פוטנציאליים מרחבי העולם, באירועי הגיית רעיונות והקאתונים גלובליים.

בספטמבר היזמים עם הרעיונות המבטיחים ייבחרו לנסיעה בת 10 ימים לקניה שבה יוכלו לבחון את ההנחות הראשונות שלהם, להכיר את השוק, ליצור קשרים ולפתח שותפויות הדרושות בכדי להצליח. הנסיעה תכלול מפגשים קבוצתיים ופגישות ברמה גבוהה עם סוכנויות סיוע, ספקים חקלאיים ונציגי ממשל והמשתתפים יקבלו זמן לפעול למימוש תכניתם לגילוי וחקירת השוק.

בנוסף, המשתתפים יקבלו תמיכה כל עוד היא נדרשת על מנת להפוך את הרעיונות העסקיים לסיפורי הצלחה. התמיכה כוללת גישה למענקים קטנים לקידום המיזם ויעוץ על בניית תוכנית עסקית מתאימה לשווקים, תפירת קשרים עם אנשים בשטח ומציאת מקורות מימון.

מה הערך המוסף שלכם?

חשוב להבין שבכדי להצליח במדינות מתפתחות צריך היכרות עמוקה במודלים העסקיים, הצרכים, האתגרים והתרבות הייחודית של המדינות הנ"ל. מדובר בביזנס שהוא בהחלט לא "as usual". אנחנו מסייעים בתהליך הלמידה על השוק, בגילוי הזדמנויות ובמציאת שותפים ומקורות מימון. המטרה שלנו: להצמיח דור חדש של יזמים, שיהיו בעלי מיומנויות וידע להצליח בתחום חשוב זה.

 איך את רואה את התחום הזה בישראל?

המשק הישראלי ברובו מכוון להצלחה בארה"ב ואירופה אבל זה לאו דווקא הכיוון הנכון. כיום גורמים בממשלת ישראל כגון המדען הראשי ומנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, מכירים בחשיבות של התחום, ואף החליטו להקצות משאבים ומענקים ליזמים שיפתחו עבור מדינות מתפתחות. אנחנו רוצים להעלות את המודעות לפוטנציאל הטמון בשווקי הענק המתעוררים – אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית ולהכשיר יזמים ישראלים בתחום זה, בכדי שיוכלו גם לזכות במענקים שמקצה לכך הממשלה. לצד ההזדמנות הנהדרת לשפר את חייהם של מיליארדי עניים בעולם, קיים במדינות אלו פוטנציאל כלכלי אדיר. ישראל שחקנית מובילה בתחומים שיכולים לסייע למדינות אלו, כך שהיא יכולה להוות גורם מוביל ומרכזי בתהליך של שינוי ממשי בעולם.

לפרטים על התוכנית והרשמה: www.pearschallenge.com  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות