אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במצע של ישראל ביתנו: ביטול מע"מ על מוצרי יסוד והכנסתם לפיקוח  צילום: עמית שעל

במצע של ישראל ביתנו: ביטול מע"מ על מוצרי יסוד והכנסתם לפיקוח

עוד תדרוש המפלגה את חקיקת חוק דמי אבטלה לעצמאיים. בישראל ביתנו מתכוונים לדרוש גם את קידומו של החוק שהגישה ח"כ אורלי לוי אבקסיס המציע מתן 90% משכנתא לרוכשי דירה ראשונה

09.03.2015, 14:55 | רוני זינגר

מפלגת ישראל ביתנו פרסמה היום (ב') את דרישותיה לכניסה לממשלה הבאה, לכשתקום. למעשה מדובר במעיין מצע בכלל התחומים שהמפלגה מפרסמת, ובו גם דרישות כלכליות שונות.

בתחום הכלכלי הודיעה ישראל ביתנו כי בדרישות הסף תדרוש את ביטול מע"מ על מוצרי יסוד והכנסתם לפיקוח וכי בעניין זה תדרוש כי "יקבע סל בסיסי של 50 מוצרים אשר המחירים עליהם יוגבלו ויהיו בפיקוח, על מנת שאזרחים הנמצאים במצוקה כלכלית לא יאלצו לוותר על מזון בסיסי".

עוד תדרוש את חקיקת חוק דמי אבטלה לעצמאיים, כך שעובדים עצמאיים המשלמים ביטוח לאומי יהיו זכאים לדמי אבטלה כפי שזוכים להם כיום עובדים שכירים. יש לציין כי שתי דרישות אלה מופיעות למעשה, בדרישותיהן של כמעט כל המפלגות המתמודדות לכנסת.

בישראל ביתנו מתכוונים לדרוש גם את קידומו של החוק שהגישה חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס רגע לפני שהתפרקה הממשלה, המציע מתן 90% משכנתא לרוכשי דירה ראשונה. בדרישות נכתב כי ישראל ביתנו תבקש להחיל דין רציפות על הצעת החוק שכבר העברנו בקריאה ראשונה בכנסת היוצאת, הקובעת שבני זוג ששניהם שירתו בצבא ושניהם עובדים לפחות 125% משרה, יקבלו משכנתא בסך 90% לרכישת דירה ראשונה. "מהלך כזה מרחיב את האופציות לזוג צעיר הרוכש דירה ראשונה ומאפשר להם, בניגוד לתכניות אחרות, לקנות גם דירות יד שנייה, ולא רק דירות מקבלן, ולהנות מההטבה", נאמר בדרישות.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס. מקום שני ברשימת ישראל ביתנו, צילום: עמית שעל ח"כ אורלי לוי אבקסיס. מקום שני ברשימת ישראל ביתנו | צילום: עמית שעל ח"כ אורלי לוי אבקסיס. מקום שני ברשימת ישראל ביתנו, צילום: עמית שעל

מדובר בהצעת חוק שזכתה להתנגדות נחרצת מצד משרד האוצר ומצד כלכלנים שטענו כי מדובר בצעד שיגביר עד מאוד את הביקושים ואף עשוי להכניס את נוטלי ההלוואות למלכודת בשל ההתחייבות הכבדה.

עוד דורשת ישראל ביתנו לצמצם באופן הדרגתי את היקף המועסקים בחברות קבלן בשירות המדינה ובשלטון המקומי והפיכתם לעובדים מן המניין, וכן מתחייבת המפלגה לכך שבתוך חמש שנים לא יועסקו עוד עובדי קבלן בשירות המדינה ובשלטון המקומי: "הבעיה במלוא חריפותה היא בהעסקת ה'מורים הזמניים' שמפוטרים לאחר 11 חודשים ואח"כ מחזירים אותם שוב לעבודה, דבר היוצר פערים, תחושת תסכול וירידה במוטיבציה".

בתחום הפנסיות מתחייבים בישראל ביתנו ליזום "דיון מקיף בכל נושא הפנסיות ורפורמה במערכת הפנסיונית שהולכת ומסתבכת משנה לשנה. המצב האקטוארי שבו חלק ניכר מהקופות נשחקות עקב קפיצה משמעותית בתוחלת החיים בנוסף לכל העיוותים שנוצרו עקב קיומם של סוגי פנסיה שונים (פנסיה תקציבית ופנסיה צוברת) והקיזוזים שנעשים למי שחי אך ורק מקצבת ביטוח לאומי יצרו מערכת מעוותת ולא יציבה לטווח ארוך ויש לשנותה ולהתאימה למציאות הנוכחית".

בתחום הבריאות, אחרי שהתנגדו בכל דרך אפשרית לקידום מסקנות ועדת גרמן בתקציב 2015 והתנגדו בעיקר להגבלות על השר״פ ועל תיירות המרפא, מציע ישראל ביתנו תכנית בריאות משלה - תוכנית לאומית להגדלת היקף הצוותים הרפואיים: ״ישראל ביתנו תוביל תוכנית להגדלת מספר הרופאים והאחיות במערכת הבריאות. במסגרת זו תבחן מערכת ההשכלה הגבוהה שנועדה להכשיר סגלים רפואיים וייפתחו מסלולי הכשרה נוספים על הקיימים. כן תגובש תכנית להבאת צוותים רפואיים במסגרת תכניות לעלייה לישראל".

בתחום החינוך, מבקשים במפלגה לשים דגש על הכשרת מורים בתחום המדעים, מימון גני ילדים מגיל חצי שנה עד 6, יבקשו לקדם תוכנית לקיום צהרונים בכלל הישובים בהשתתפות כספית משתנה ממקום למקום, לילדים בגילאי 6-3. עוד יבקשו לקדם יום לימודים ארוך לכיתות א-ד.

המפלגה מבקשת גם להרחיב את החינוך הטכנולוגי מחטיבות הביניים ובנוסף - נקודה מעניינת וחדשה, בישראל ביתנו מבקשים לחייב את כל בתי הספר היסודיים ללמד את התלמידים שחמט: "מחקרים מוכיחים כי שילוב ענף השחמט בתכנית הלימודים בבית הספר הוביל לשיפור החשיבה הרציונלית והבגרות האינטלקטואלית, לשיפור היצירתיות, הריכוז והזיכרון, פיתוח החשיבה והיכולת לקרוא את המפה ולתכנן כמה צעדים קדימה ולהעלאת הביטחון והערך העצמי של המשתתפים", נכתב במצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות