אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

קניון אילון עולה קומה בתחרות מול רמת אביב

קבוצת עזריאלי השיקה את הקומה השנייה של הקניון ברמת גן. 200 מיליון שקל הושקעו בתוספת 10,000 מ”ר, שיאכלסו מותגי אופנה בינלאומיים. עזריאלי נדחפה למהלך על רקע התחרות העזה שהביאה לירידת פדיונות של 10%־15%

10.03.2015, 08:57 | אורנה יפת

הקניון הראשון בישראל, שהוקם בידי דוד עזריאלי לפני 30 שנה ברמת גן והנחיל כאן את תרבות הצריכה האמריקאית, כבר לא מסתפק בקומת קרקע: אתמול הושקה ברוב טקס והדר הקומה השנייה של קניון אילון. בהשקעה של 200 מיליון שקל בנתה קבוצת עזריאלי את הקומה הנוספת בקניון שנחשב לאחד מעשרת החזקים בישראל, ושווייו נכון לסוף דצמבר 2013 עומד על 1.27 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

אל קומת המסחר התחתונה, שכוללת 130 בתי עסק, מתווספות 25 חנויות שיתפרסו על שטחים של 200־1,000 מ"ר, ויגדילו את שטח הקניון ב־10,000 מ"ר ל־33 אלף מ"ר. בסוף 2013, עם ההודעה על תחילת בניית הקומה השנייה, הצהירה הנהלת עזריאלי כי הפדיונות של הקניון עומדים על 650 מיליון שקל בשנה, ועתה עם הרחבת שטחי המסחר הצפי הוא לפדיונות של מיליארד שקל. בעזריאלי סירבו לציין בתוך כמה זמן הם צפויים להחזיר את ההשקעה על הקומה, אך ההערכה היא כי ההשקעה תוחזר בתוך כחמש שנים.

דנה עזריאלי, צילום: עמית שעל דנה עזריאלי | צילום: עמית שעל דנה עזריאלי, צילום: עמית שעל

איום מפתח תקווה

נראה כי הסיבה העיקרית למהלך היא התחרות העזה שממנה סבל קניון אילון בשנים האחרונות מצד קניונים אחרים במרכז: עזריאלי תל אביב, קניון רמת אביב, שבעת הכוכבים בהרצליה וקניון אבנת בפתח תקווה של מליסרון, שלפני שלוש שנים נבנתה בו קומת אופנה חדשה שאוכלסה בין היתר במותגים בינלאומיים. “היתה לאילון ירידה של 10%–15% בפדיונות מאז הקמת הקומה החדשה בפתח תקווה כי אבנת הפך לקניון על־אזורי”, מתאר גורם בענף. “אבנת פגע בפדיונות גם של אילון וגם של עזריאלי תל אביב. זה מהלך שעזריאלי היו צריכים לעשות מזמן באילון”. ירידה זו בפדיון חלה למרות כמות מבקרים גבוהה של 40 אלף איש מדי יום בקניון אילון.

“ההחלטה להרחיב את הקניון התקבלה לאחר שהבנו שאין מקום לביקוש של רשתות בינלאומיות בקומה הקיימת, ויש להקים קומה שמיועדת בעיקר לאותן רשתות”, אמר יובל ברונשטיין, מנכ”ל קבוצת עזריאלי. מנכ”ל קניוני עזריאלי ארנון תורן צופה עלייה של שליש בפדיונות בקניון כולו. אלא שהשאלה היא איך זה יקרה ואם בקבוצה לא חוששים חשש מקניבליזציה של קניון עזריאלי תל אביב.

“נכון שהאוכלוסייה לא גדלה מעצם הרחבת שטחי המסחר, אבל בקניונים המובילים כמו עזריאלי תל אביב ואילון אנחנו עומדים מול ביקוש גדול לשטחים של חברות מסחריות, מה שאומר שכנראה יש צורך ברצפת מכירה", משיב תורן. "אילון משרת אזור שלם של צפון תל אביב, רמת גן, פתח תקווה וערים בסביבה, ואני חושב שהם יגבירו את הביקורים שלהם”.

שתי קומות קניון אילון, השבוע. תחרות עזה, צילום: אוראל כהן שתי קומות קניון אילון, השבוע. תחרות עזה | צילום: אוראל כהן שתי קומות קניון אילון, השבוע. תחרות עזה, צילום: אוראל כהן

321 שקל למ”ר

הממונה על הגבלים עסקיים כבר הערים על קבוצת עזריאלי קשיים בניסיונותיה לרכוש קניונים מתחרים, כפי שקרה למשל כשניסתה לרכוש את קניון עיר ימים בנתניה, והדרך שנותרה לה להרחיב שטחי המסחר היא על ידי בינוי של קניון חדש או הרחבה של קניון קיים. עם זאת טוען ברונשטיין: "אין קשר לנושא ההגבלים העסקיים משום שעזריאלי מאמינה שהיא יכולה לקנות קניונים במדינת ישראל. הראיה לכך היא העסקה לרכישת 51% מקניון G עפולה, עסקה שבסופו של דבר לא יצאה לפועל, אבל לא בגלל ההגבלים העסקיים".

מנתוני חברת ריס, הבודקת פדיונות של רשתות בקניונים, עולה כי בפברואר האחרון ירדו הפדיונות בקניון אילון ב־2.3% לעומת החודש המקביל ב־2014. בענף מעריכים כי הסיבה לירידה היא בין היתר השיפוצים שעבר הקניון.

דמי השכירות בקניון אילון עומדים על ממוצע של 321 שקל למ”ר, אך חנויות קטנות משלמות שכר דירה ממוצע של 500-450 שקל למ”ר. דמי השכירות בקומה החדשה בקניון אילון נעים בין 280 שקל למ"ר ל־400 שקל למ"ר, נמוך יותר מהשכירות הנגבית בקומה התחתונה, שבה שטחי החנויות קטנים יותר.

קומת המסחר החדשה תכלול מותגים בינלאומיים, ובהם דזיגוואל הספרדי, שפותח את החנות הראשונה בישראל בקניון אילון, מותג הנעליים הסינגפורי צ'רלס אנד קיט, שהשיקה קבוצת פוקס לפני שבועיים בארץ, H&M, פוראבר 21, מנגו, זארה, צ'ילדרנס פלייס ומותג קבוצת גוטקס ברשקה. מותגי האופנה קסטרו ופוקס, קדס קידס ורנואר עזבו את הקומה הראשונה ועלו אף הם לקומה השנייה.

לקומת המסחר התחתונה תתווסף חנות קסטרו ילדים, וקבוצת קסטרו אף שריינה מקום לחנות מותג הקומסטיקה הצרפתי איב רושה, שהקבוצה קיבלה את הזיכיון לפתיחת חנויות שלו בישראל. קומת המסחר התחתונה תתחדש בחנויות בינלאומיות כגון אלדו אקססורייז, שלא פעלה עד כה בישראל, ומותג ETAM הצרפתי, שבבעלות פישמן רשתות.

החנויות של דורין פרנקפורט, קלאסיקה, נפרטיטי ורעומה נאלצו לעבור למקום אחר בתוך הקניון, ואילו בוטיק המעצבים ליאורה ורינה עזב את הקניון. בקבוצה מאמינים שבעקבות מהלך ההרחבה קניון אילון ינגוס לראשונה בפדיונות של קניון רמת אביב, שחסרים בו מותגים כגון FOREVER 21, H&M, צילדרנס פלייס, TOUS וצ'רלס אנד קיט. הסוחרים המפעילים חנויות בקומת המסחר התחתונה אינם חוששים מאבק הכוכבים של הבינלאומיות מהקומה השנייה. "אני לא חושב שמישהו יפגע", טוען שוכר של רשת אופנה בינונית. "תמיד בקניונים התנועה החזקה יותר היא בקומות התחתונות”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות