אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כונס הנכסים פועל למכירת דירותיו של מוטי זיסר בממילא צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

כונס הנכסים פועל למכירת דירותיו של מוטי זיסר בממילא

דירות היוקרה, המוערכות ב־12 מיליון שקל, יוצעו למכירה כצעד להחזרת חוב הענק של זיסר לבנק הפועלים, המתקרב למיליארד שקל

10.03.2015, 06:58 | זוהר שחר לוי

כונס הנכסים מטעם בנק הפועלים מבקש להציע למכירה את דירות היוקרה שבבעלות מוטי זיסר בפרויקט היוקרתי ממילא שבירושלים כצעד המיועד להחזרת חובו הענק לבנק, כך נודע ל"כלכליסט". בית המשפט המחוזי בתל אביב ידון בקרוב בבקשתו.

קראו עוד בכלכליסט

זיסר הקים את חברת מרכזי שליטה, שהיתה הבסיס לעסקי הנדל"ן שלו ב־1983, ובעשור האחרון הוא בנה במסיביות ברחבי מזרח אירופה. נוסף על כך, ב־1999 הוא רכש את השליטה בחברה הציבורית אלביט הדמיה באמצעות אירופה ישראל.

בפברואר 2013 הגיש בנק הפועלים בקשת כינוס למרכזי שליטה בשל חוב של 942 מיליון שקל, שמקורו בהלוואות וערבויות של החברות הפרטיות של זיסר כלפי הבנק. במהלך הכינוס פורקו שלוש החברות הפרטיות שבבעלותו של זיסר: מרכזי שליטה, אירופה ישראל ווקטורי.

כונס הנכסים של מרכזי שליטה מטעם בנק הפועלים, עו"ד גיורא ארדינסט, ביקש בעבר לממש את הווילה של איש העסקים בפתח תקווה. ואולם, לזיסר יש חוב משכנתא של 16 מיליון שקל כלפי בנק לאומי עבור דירה זו, שבעטיו נאלץ לעזוב אותה לאחרונה ולעבור להתגורר בדירה של בתו. בשל כך כונס נפרד מטעם לאומי, עו"ד יניב אזרן, פועל בשנה האחרונה למכירתה.

הדירה של זיסר בפרויקט ממילא (כפר דוד) בירושלים, צילום: עמית שעל הדירה של זיסר בפרויקט ממילא (כפר דוד) בירושלים | צילום: עמית שעל הדירה של זיסר בפרויקט ממילא (כפר דוד) בירושלים, צילום: עמית שעל

בינתיים ממשיך ארדינסט לפעול למימוש נכסיו של זיסר, ובהם הדירה בפרויקט ממילא (פרויקט כפר דוד) הממוקם בצמידות לעיר העתיקה. מדובר בשתי דירות שרכשה מרכזי שליטה ב־1994 וחוברו יחדיו: האחת היא דירת דופלקס ששטחה כ־162 מ"ר כולל חצר של 36 מ"ר, והשנייה — שטחה כ־152 מ"ר עם מרפסת של כ־12 מ"ר. ב־2009 הוערך שווי הדירות ב־11.7 מיליון שקל.

ארדינסט עתיד לפרסם הזמנה פומבית להעלות הצעות לרכישת הנכס לשם מקסום התמורה, ולאחר שיקבל את ההצעות ויעריך אותן, הן יוגשו לבית המשפט עם הערכת שווי עדכנית. בנק מזרחי טפחות עשוי להתנגד להליך, משום שב־2009 נרשם על דירות אלה שעבוד לטובתו.

לפי ארדינסט, למרכזי שליטה זכויות בדירה נוספת בפרויקט שנרכשה ב־2009 עבור הבת נעמה זיסר, וגם אותה הוא שוקל להעמיד למכירה. עם זאת, יידרשו בדיקות נוספות בטרם יפעל למימושה, בין השאר כי גם עליה נרשם שעבוד לבנק מזרחי. בדו"ח שהגיש כונס הנכסים לבית המשפט צוין כי מזרחי טפחות הסביר שמדובר בשעבוד לטובתו כנגד אשראי שהעמיד למרכזי שליטה לצורך רכישת הדירה הנוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות