אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה תובעת את עיריית ת"א: חויבנו ב-3 מיליון שקל מיותרים צילום: אוראל כהן

הבורסה תובעת את עיריית ת"א: חויבנו ב-3 מיליון שקל מיותרים

לטענת הבורסה העירייה חייבה אותה בהיטלי פיתוח עבור האטריום בבניין שממנו היא פועלת, אף שלא נעשה בחלל כל שימוש; העירייה: "העירייה תלמד את כתב התביעה ותגיב בבית המשפט"

11.03.2015, 08:52 | זוהר שחר לוי

הבורסה לניירות ערך בת”א טוענת כי העירייה חייבה אותה בהיטלי פיתוח עבור האטריום בבניין שממנו היא פועלת, אף שלא נעשה בחלל כל שימוש. בתביעה שהגישה לבית המשפט המחוזי בת”א היא דורשת החזר של כ־3 מיליון שקל שנגבו, לגרסתה, שלא כדין.

קראו עוד בכלכליסט

הבורסה פועלת במבנה חדש ברחוב אחוזת בית שאליו עברה ביולי 2014. המבנה מתנשא לגובה של 60 מטר ומונה 14 קומות. הכניסה אליו היא דרך אטריום, מבואה בשטח של 287 מ"ר המתנשאת לכל גובה הבניין, בין 45 ל־51 מטר מעל רצפת המבואה, ומכוסה בתקרת זכוכית. כך נוצר לגובה כל הבניין חלל כלוא בנפח של כ־14 אלף מע"ק.

מבואת בניין הבורסה, צילום: אוראל כהן מבואת בניין הבורסה | צילום: אוראל כהן מבואת בניין הבורסה, צילום: אוראל כהן

לפי התביעה שהוגשה באמצעות עוה"ד אורי דויטש וורד כהן, העירייה מחשבת את כל נפח האטריום בחישובי הארנונה וההיטלים אף שלא נעשה בו שימוש. "חלל האטריום", אומרים בבורסה, "נמצא מחוץ לקומות הבניין, והשימוש היחיד שנעשה בו הוא לצורכי מדרך בקומת הקרקע. אין לגובהו החריג שימוש אחר, למעט העובדה שנבנה בתכנון ירוק לצורך חיסכון בחשמל, ומיזוג ומתן תאורה טבעית מרבית". בבורסה תוקפים את העירייה, ש"במקום לעודד תכנון ירוק היא ממסה את התכנון הירוק".

לפי התביעה, אף שמדובר באטריום המנצל שטחי בנייה של 287 מ"ר בלבד (כ־1% משטח הבניין), הוא מחויב כאילו מדובר בעשר קומות מלאות בסכום של 1.5 מיליון שקל. לפי הבורסה, לו האטריום היה מחויב לפי שטח, בהתאם לשימוש הנעשה בו בפועל כמדרך בקומת הקרקע, היה החיוב עומד על כ־94 אלף שקל בלבד.

כעת הבורסה מבקשת כי בית המשפט יורה לעירייה להשיב לידיה כ־3 מיליון שקל - כ־2.5 מיליון שקל עבור ההפרש בין חיוב האטריום ושטח נוסף לפי נפח לעומת חיוב לפי שטח, ועוד כ־400 אלף שקל עבור עלויות עבודות המים והביוב שביצעה הבורסה במקום.

מעיריית ת”א נמסר: “כתב התביעה טרם התקבל בעירייה. כשיתקבל, העירייה תלמד אותו ותגיב בבית המשפט”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות