אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מייסד קרן אייפקס הוא הרוכש המרכזי של הדולפינריום צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מייסד קרן אייפקס הוא הרוכש המרכזי של הדולפינריום

יותר מ־50% מההשקעה במתחם בוצעה על ידי רונלד כהן, בליווי איש העסקים הרצל חבס. ב־2005 הוא פרש מאייפקס לאחר רכישת בזק, והדולפינריום הוא ההשקעה הגדולה הראשונה שלו בנדל"ן בישראל

11.03.2015, 06:53 | גולן חזני

סר רונלד כהן, מייסד קרן אייפקס, הוא איש העסקים המרכזי מבין ארבעת הישראלים והזרים שרכשו את מתחם הדולפינריום. ל"כלכליסט" נודע כי כהן מהווה יותר מ־50% מההשקעה במתחם.

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בשבוע שעבר, איש העסקים היהודי־גרמני יוסף בוכמן מכר את מתחם הדולפינריום לארבעה אנשי עסקים ישראלים ואמריקאים בהובלת אורית פרידמן־ויסמן, מנכ"לית גולדמן זאקס ישראל לשעבר, תמורת 200 מיליון שקל. מי שליווה את בוכמן בעסקה היה לא אחר מהרצל חבס, בעל השליטה לשעבר בחברת חבס שקרסה ב־2013.

רונלד כהן. הון מוערך של 200 מיליון ליש"ט, צילום: עמית שעל רונלד כהן. הון מוערך של 200 מיליון ליש"ט | צילום: עמית שעל רונלד כהן. הון מוערך של 200 מיליון ליש"ט, צילום: עמית שעל

כהן הוא אחד מאנשי העסקים המקורבים לפרידמן־ויסמן, וההיכרות ביניהם נוצרה עוד כשאייפקס רכשה את השליטה בחברת בזק ב־2005 עם חיים סבן ומורי ארקין. כהן הקים את אייפקס ב־1972 והפך אותה לאחת מקרנות ההשקעה הגדולות בעולם. הוא יהודי דובר עברית שנולד במצרים ועבר עם משפחתו לבריטניה כשהיה בן 11. הונו הוערך על ידי "הסאנדיי טיימס" ב־200 מיליון ליש"ט.

בזק היתה ההשקעה האחרונה של אייפקס בראשות כהן. ב־2005 הוא פרש ממנה והחל להתרכז בהשקעות חברתיות. ב־2008 הקים את פורטלנד טראסט, קרן להשקעות במזרח התיכון, שהשקיעה בין היתר בבניית בתים במיליארד דולר ברמאללה, ולאחרונה הקים את הבנק החברתי בארץ.

לכהן כמה נכסים בישראל, אולם מדובר בנכסים קטנים יחסית, וזו ההשקעה הגדולה הראשונה שלו. הפרויקט אינו כרוך ברכישת הקרקע בלבד, אלא מוערך ביותר ממיליארד שקל, שחלק ניכר מתוכם ישולם כהיטל השבחה ודמי חכירה לרשות מקרקעי ישראל ולעיריית תל אביב.

חברת השער לישראל של בוכמן רכשה את המתחם בתל אביב, המתפרס על פני 18 דונם, תמורת 5 מיליון דולר ב־1989, לאחר שהדולפינריום שפעל בו הגיע לכינוס נכסים. ב־2003 נחתמה בין בוכמן לעיריית תל אביב עסקת חילופי שטחים שלפיה המתחם אמור לעבור לעירייה, ובתמורה בוכמן היה מקבל שטח סמוך של כ־12 דונם מול הים מעבר לרחוב הרברט סמואל, שעליו ניתן להקים פרויקט גדול של בנייה ומלונאות. אלא שהתנגדויות שונות שהוגשו לעסקה עיכבו את מימושה עד היום. מקורבים לעסקה טוענים כי בגיל 85 החליט בוכמן, המתגורר בפרנקפורט, שלא הוא יקים את הפרויקט והעדיף למכור את השטח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות