אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבית אפסית וביטול מע"מ אפס: עלייה של 8.4% בהיקף המשכנתאות בפברואר צילום: שאטרסטוק

ריבית אפסית וביטול מע"מ אפס: עלייה של 8.4% בהיקף המשכנתאות בפברואר

היקף המשכנתאות החדשות הסתכם בחודש שעבר ב-4.6 מיליארד שקל והוא גבוה ב-5.8% ממוצע 12 החודשים האחרונים שעומד על 4.3 מיליארד שקל; בבנקים למשכנתאות מתכוננים לשנה חזקה שכן הריבית המרכזית היא בשפל היסטורי של 0.1% והבחירות ותהליך הקמת הממשלה דוחים כל טיפול ממשלתי רציני בנושא הדיור

11.03.2015, 12:53 | תומר ורון

שוק המשכנתאות ממשיך להפגין ביצועים חזקים ובחודש פברואר היקף המשכנתאות החדשות עלה ב-8.4% לעומת פברואר 2014 והסתכם ב-4.6 מיליארד שקל. לעומת ינואר 2015 מדובר בעלייה של 1%. על אף היותו חודש קצר יותר, היקף המשכנתאות החדשות של פברואר גבוה ב-5.8% ממוצע 12 החודשים האחרונים שעומד על 4.3 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הקדמת הבחירות וביטולו לעת עתה של חוק מע"מ אפס גרמו להתנפלות זוגות צעירים ומשקיעים על שוק הנדל"ן. כך בחודשיים הראשונים של השנה ביצועי שוק המשכנתאות הסתכמו בלמעלה מ-9 מיליארד שקל לעומת 8 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב־2014.

במערכי המשכנתאות של הבנקים הגדולים מתכוננים לשנה חזקה שכן הריבית המרכזית רשמה ירידה נוספת לשפל היסטורי של 0.1% והבחירות ותהליך הקמת הממשלה דוחים כל טיפול ממשלתי רציני בנושא. 

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

החודשיים החזקים בשוק המשכנתאות תואמים נתונים שפרסם בשבוע שעבר משרד האוצר, שלפיהם ברבעון האחרון של 2014 נרשם שיא של 13 שנים ברכישת דירות חדשות. בתקופה המדוברת נמכרו 28 אלף דירות, נתון הגבוה ב־22% מהנתון ברבעון השלישי של 2014.

עם זאת, בהסתכלות רחבה יותר נחתמה 2014 בירידה של 8.6% בהיקף מכירת הדירות לעומת 2013, שנחשבה לשנת שיא בהיקפי המכירות. הסיבה המרכזית לכך היא תוכנית מע"מ אפס, שהקפיאה את השוק במשך חודשים רבים לנוכח הציפייה לירידות מחירים. עם זאת, בשוק המשכנתאות ההאטה לא הורגשה ושנת 2014 השוותה את ביצועי השיא של קודמתה במשכנתאות חדשות בהיקף של 51.6 מיליארד שקל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
מנכ"ל מזרחי טפחות הסביר שתיק המשכנתאות יציב, והמינוף הממוצע הוא 50% מערך הדירה בלבד. תגובתינו:
תיק המשכנתאות יציב? מצוין. זה אומר שאפשר לעשות צעד אמיתי להורדת מחירי הדירות, בלי לגרום לזעזוע למערכת הבנקאית. אני מדבר כמובן על הגבלת משך המשכנתא המירבי ל 15 שנה, דבר שיהפוך מיידית את החזרי המשכנתא למכבידים יותר מתשלומי שכר דירה, וכל אלו שמתים לקנות דירה כמה שיותר מהר, פתאום יוותרו על הרעיון. גם משקיעים, וגם צעירים. ואז המוכרים יאלצו להתחיל להוריד מחירים, עד שהחזרי המשכנתא יהיו נורמלים מחדש, גם במשכנתאות של 15 שנה... זה אומר שאנחנו, הצעירים, נוכל לאחר תקופה קצרה של נפילת מחירים, לקנות את הדירה שרצינו בחצי מחיר, במשכנתא של 15 שנה במקום 30, וכאשר התנודות העתידיות בהחזר החודשי שלנו (עקב שינויים בסביבת הריבית) יהיו מעודנים בהרבה.
התאחדות הצעירים  |  11.03.15