אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווחים ברוסיה: הממשלה מתכננת למסור הודעה בנוגע להיעדרותו של הנשיא פוטין צילום: בלומברג

דיווחים ברוסיה: הממשלה מתכננת למסור הודעה בנוגע להיעדרותו של הנשיא פוטין

הקרמלין מסר לעיתונאים לא לעזוב את מוסקבה בימים הקרובים; זאת בעקבות חרושת השמועות בעולם, הכוללות טענות כי הנשיא לקה בבריאותו ואף מת, לאחר שלא נראה בציבור זה יותר משבוע

14.03.2015, 09:57 | שירות כלכליסט

בימים הקרובים תתקיים מסיבת עיתונאים "מיסתורית" בנוגע להיעלמותו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין מעין הציבור, כך לפי גורמים ממשלתיים במדינה. זאת בעקבות חרושת השמועות בעולם לאחר שהנשיא לא נראה בציבור מאז ה-5 במרץ.

לפי השמועות השונות, הסיבות להיעלמותו של פוטין כוללות הידרדרות במצבו הרפואי, בשל שבץ או סרטן, ואפילו טענות כי הוא מת. טענה אחרת גורסת כי הנשיא סובל מהצטננות קלה בלבד. שמועות אחרות גורסות כי הנשיא הרוסי בעצם נעדר מעין הציבור לאחר שלאחרונה נולד לו ילד, ואולי מבלה בנופש בשוויץ עם בת זוגו. הקרמלין הכחיש בתוקף את השמועות על מות הנשיא, אך המדיה החברתית ברוסיה גועשת. ממשרד הדוברות בקרמלין מסרו אתמול (ו') לעיתונאים לא לעזוב את מוסקבה בימים הקרובים, שכן צפויה הכרזה חשובה בעניין.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הקרמלין, פוטין ייפגש ביום שני הקרוב עם נשיא קירגיזסטן, אלמזבק אטמבייב. יתרה מכך, דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב ציין כי לא כל פגישותיו של פוטין הן פומביות ולכן אין זה מפתיע כי הוא נעלם מעין הציבור לכמה ימים. עם זאת, יש לציין כי ההודעה בנוגע לפגישה עם הנשיא הקירגיזי נוסחה בלשון עבר, דבר שהגביר את גל השמועות והוביל לפרסום תיקון מצד הקרמלין וטענה כי מדובר בטעות בניסוח.

פוטין. יצוץ במפתיע?, צילום: אי פי איי פוטין. יצוץ במפתיע? | צילום: אי פי איי פוטין. יצוץ במפתיע?, צילום: אי פי איי

במקביל, מתגברות השמועות על קיומה של מסיבת עיתונאים "מיסתורית" בקרוב, ומשקיעים ברוסיה כבר מכרו חלק מהמניות שלהם ליתר ביטחון. לפי דיווח ב-CNN, אלכסיי מוקחין, מזכ"ל המרכז למידע פוליטי, אישר כי "משהו חשוב" יתרחש בקרוב, אולם הוא לא סיפק פרטים נוספים לגבי האופי המדויק של ההכרזה הצפויה. כשנשאל ישירות בנוגע למצב בריאותו של פוטין, מוקחין לא הסכים לאשר או להכחיש כי המנהיג הרוסי "מוגבל בריאותית".

בניסיון להפריך את השמועות, הטלוויזיה הממלכתית ברוסיה שידרה תמונות של פוטין בפגישה עם שופט בית המשפט הגבוה במדינה, אולם בקרמלין לא ציינו מתי בדיוק צולם הסרטון, וכבר עלו טענות כי מדובר בצילומים ישנים. האנה תובורן ממכון ברוקינגס מציינת כי שמועות על מותו של פוטין מתפשטות באופן קבוע, ומציינת כי הריכוזיות של השלטון שלו אכן מהווה בעיה. "אם המערכת והמהימנות של המדינה מרוכזות באדם אחד, בין אם מדובר בצאר או בפוטין או בכל מנהיג אחר, יש פה סכנה גדולה", היא טוענת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות