אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זקן החליט: הבנקים יצטרכו לעמוד ביחס מינוף מינימלי צילום: ענר גרין

זקן החליט: הבנקים יצטרכו לעמוד ביחס מינוף מינימלי

עבור שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי היחס לא יקטן מ-6%. עבור שאר הבנקים - יחס המינוף לא יקטן מ-5%

15.03.2015, 16:01 | תומר ורון
המפקח על הבנקים, דודו זקן, מוסיף מדד בטחון נוסף לשמירה על יציבות הבנקים וזאת כלקח נוסף מהמשבר של 2008. בהוראה שפרסם היום בנק ישראל נקבע כי הבנקים יצטרכו לעמוד ביחס מינוף מינימלי כאשר מלבד שני הבנקים הגדולים, בנק הפועלים ובנק לאומי, יחס המינוף לא יקטן מ-5%. עבור שני הגדולים היחס לא יקטן מ-6%.  

קראו עוד בכלכליסט

"הצטברות עודפת של מינוף במערכת הבנקאית נצפה כאחד מהגורמים שבבסיס המשבר הפיננסי במערכת הבנקאות, אשר הגדיל את רגישות הבנקים לשינויים בשווקים ובתנאים הכלכליים", נכתב בהוראה.

יחס המינוף יחושב כאחוז בין ההון העצמי של הבנק לבין סך המאזן בתוספת נכסים חוץ מאזניים על פי שקלול. כך, אחוז גבוה יותר המתקבל במדד - משמעותו מינוף נמוך יותר של הבנק. יחס המינוף הוא מדד שנוסף בתקנות באזל 3 וכלקח מהמשבר הפיננסי הגדול של 2008. כעת על פי הוראת בנק ישראל, גם הבנקים בארץ יצטרכו לעמוד ביחס זה אך במתכונת שמרנית יותר: באזל 3 קובע יחס מינוף של כ-3% ואילו בהוראה נקבע כאמור יחס מינימאלי של 5%-6% על פי גודלו של הבנק. 

דודו זקן, צילום: ענר גרין דודו זקן | צילום: ענר גרין דודו זקן, צילום: ענר גרין

על פי ההוראה תוקפו של יחס המינוף ייכנס בינואר 2018 אך מועד זה עשוי להשתנות לאחר הועדה המייעצת של בנק ישראל שתתכנס בימים הקרובים לדון בנושא זה.  

על פי הדוחות הכספיים של שנת 2014 יחס המינוף הפשוט (הון למאזן) של בנק הפועלים עומד על 7.7%. בנק דיסקונט עומד על 6.6%, הבנק הבינלאומי על 5.9% ואילו בנק מזרחי טפחות הוא הבנק הממונף ביותר עם יחס של 5.5%. עם זאת, יחס המינוף הנוכחי מחשב בפשטות יחס הון למאזן ועל כן המינוף בכל הבנקים אמור לגדול כתוצאה משקלול נכסים חוץ מאזנים, בבנק ישראל מציינים כי יישום ההוראה לא צפוי להשפיע באופן מהותי על הבנקים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות