אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהר יותר, חזק יותר, היי יותר צילום: רויטרס

מהר יותר, חזק יותר, היי יותר

יותר ויותר ספורטאים מפליגים בשבחו של צמח הקנביס ככזה שעוזר להתמודד עם הכאבים שהם סובלים מהם. זו רק שאלה של זמן עד שאפילו ארגון המלחמה בסמים ממריצים יאפשר שימוש בו כמשכך כאבים

17.03.2015, 09:31 | אוריאל דסקל

רוס ריבאליאטי (Ross Rebagliati) הקנדי זכה במדליית זהב בענף הסנובורד באולימפיאדת החורף של נגאנו ב־1998, אך זו נלקחה ממנו משום שהתגלה במערכות שלו THC, החומר הפעיל של צמח הקנביס. במהרה נהפך ריבאליאטי לפאנץ' ליין במערכונים של ג'יי לנו. ספורטאי בהיי מספק הרבה הזדמנויות להרצת דחקות. עם זאת, כמה ימים לאחר מכן הוחזרה המדליה לקנדי מאחר שקנביס לא הופיע ברשימת הסמים הממריצים האסורים של הוועד האולימפי הבינלאומי. הדבר השתנה ב־2004, וכיום נאסר על ספורטאים לעשן קנביס, כי על פי הארגון למלחמה בסמים ממריצים, WADA, מדובר בסם ש"עשוי לעזור לחלק מענפי הספורט". בכל מקרה, 15 שנה מאוחר יותר הקים ריבאליאטי את חברת רוס גולד, שמתמחה בקנביס רפואי ובאפריל האחרון אף הונפקה בבורסה, והפך לפנים של כל "הספורטאים מעשני המריחואנה". 

קראו עוד בכלכליסט

מייקל פלפס. "מייקל פלפס, השחיין הגדול בהיסטוריה, מעשן קנביס. זה צריך לרמוז לנו שזה לא כל כך נורא", אומר נייט ג מייקל פלפס. "מייקל פלפס, השחיין הגדול בהיסטוריה, מעשן קנביס. זה צריך לרמוז לנו שזה לא כל כך נורא", אומר נייט ג'קסון, לשעבר כוכב NFL | צילום: רויטרס מייקל פלפס. "מייקל פלפס, השחיין הגדול בהיסטוריה, מעשן קנביס. זה צריך לרמוז לנו שזה לא כל כך נורא", אומר נייט ג

"אני הבחור עם ה־weed", אמר ריבאליאטי ל"USA Today". "אלך לכל מקום להגן על ספורטאים שמעשנים קנביס. הגעתי ל־NBC כדי להגן על מייקל פלפס. "הוא עישן באחריות'', אמר עליו, "יש בקנביס אפס קלוריות, אפס אחוזי שומן".

מסייע לשיקום

ריבאליאטי אינו הספורטאי היחיד שתומך בעישון קנביס כחלק מפעילות ספורטיבית. נייט ג'קסון, לשעבר כוכב דנבר ברונקוס מליגת הפוטבול של ארה"ב (NFL), אמר ש"אין אפשרות מלבד הסרת הקנביס מרשימת החומרים האסורים". ג'קסון דרש מליגת הפוטבול לאפשר לשחקנים לצרוך קנביס כפעולת שיקום מפציעות וכאבים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים.

"אני שמרתי על מוח נקי", אמר ג'קסון, שבמהלך הקריירה שלו נמנע משימוש במשככי כאבים כימיים והשתמש בקנביס. "זה סייע לי מבחינה רפואית ונפשית. אני לא הרגשתי שאני מתמכר למשככי כאבים בצורה חסרת אחריות כמו שקורה לשחקנים אחרים. רופאי הליגה מחלקים את החומרים האלה כל הזמן".

לפי ג'קסון, הליגה יודעת ששחקנים רבים משתמשים בקנביס, ולכן בדיקת "סמי רחוב" מתרחשת רק פעם בשנה ולא כמעט בכל יום כמו בדיקת סמים ממריצים. "קנביס אינו בעיה אצל רוב הספורטאים ב־NFL", אמר ג'קסון. "הסכנה האמיתית היא המשחק עצמו, שפגיעות ראש בראש בו יוצרות כאבים. קנביס מסייע להם להתמודד עם הכאב, ולא רק במהלך הקריירה, גם אחריה. אני מכיר ספורטאים רבים שסובלים מבעיות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות ונעזרים בקנביס".

NFL, כמו ליגות אחרות, רואה בקנביס סם לא חוקי, ולכן שחקנים שנמצא במערכת שלהם קנביס מורחקים ונענשים, כפי שקרה בישראל: ג'ף אלן ודמונטז סטיט נזרקו ממכבי חיפה בגלל שימוש במריחואנה.

"המדע מוכיח שקנביס רפואי מסייע לחולים הרבה יותר מתרופות אחרות", אומר ג'קסון. "מייקל פלפס, השחיין הגדול בהיסטוריה, מעשן קנביס. זה צריך לרמוז לנו שזה לא כל כך נורא".

קנאביס. 8% מהמשתמשים בקנביס תלויים בו במובן הקליני. זאת לעומת 32% מצרכני הטבק ו־15% מצרכני האלכוהול, צילום: רויטרס קנאביס. 8% מהמשתמשים בקנביס תלויים בו במובן הקליני. זאת לעומת 32% מצרכני הטבק ו־15% מצרכני האלכוהול | צילום: רויטרס קנאביס. 8% מהמשתמשים בקנביס תלויים בו במובן הקליני. זאת לעומת 32% מצרכני הטבק ו־15% מצרכני האלכוהול, צילום: רויטרס

תרופה לאחר ריצה

 

לא רק ג'קסון וספורטאים לשעבר ממליצים על שימוש בקנביס. גם הספורטאים הכי ספורטאים שיש מהללים את השימוש בצמח. "במינונים הנכונים קנביס יכול להפחית את הכאב ואת הלחצים שמלווים לריצה", אמר אייברי קולינס, אצן אולטרה־מרתונים (100 ק"מ פלוס) מקצועי ל"וול סטריט ג'ורנל", "זו תרופה לאחר הריצה". "מי שיכול להתמודד עם הכאב שלו, לא להקיא ולהישאר רגוע במהלך הריצה — ינצח במירוץ", אומרת ג'ן שלטון, אצנית אולטרה־מרתונים בכירה, "קנביס מסייע בכל שלושת הדברים הללו".

מחקרים מראים שהוא מסייע לספורטאים לישון ולהשתקם אחרי פעילות אינטנסיבית. הוא גם מוריד רמות חרדה ומרגיע את השרירים. ספורטאים (ומחקרים) ממליצים על שימוש בקנביס לא לפני פעילות ספורטיבית — הוא מרגיע ולא ממש מחדד את היכולות הפיזיות — אלא במקום משככי הכאבים הקיימים.

בלייק גריפין. "יש לי חברים שמעשנים", צילום: איי אף פי בלייק גריפין. "יש לי חברים שמעשנים" | צילום: איי אף פי בלייק גריפין. "יש לי חברים שמעשנים", צילום: איי אף פי

"הרבה מהחברים שלי נעזרים בקנביס", הסביר בלייק גריפין, כוכב לוס אנג'לס קליפרס מ־NBA, במגזין "רולינג סטון". "אני חושב שהגיוני לאפשר שימוש בזה במקום משככי הכאבים, שהם הרבה יותר גרועים לגוף וגם ממכרים. זה רק הגיוני". גריפין אמר את הדברים לאחר שלארי סנדרס, שחקן מילווקי באקס שפרש מוקדם יותר השנה בגלל דיכאונות, הושעה לחמישה משחקים מפני שנמצאו שרידי THC בגופו. "אני מאמין בקנביס וביכולות הרפואיות שלו", אמר סנדרס ל"מילווקי ג'ורנל סנטינל". "למדתי את התחום, ואני יודע שמאכילים אותנו בשקרים על הצמח הזה. זה לא כמו סם רגיל שאנשים מתמכרים אליו ויש לו הרבה היבטים שליליים, זה משהו אחר לחלוטין".

גם פיט קארול, מאמן סיאטל סיהוקס מליגת ה־NFL, ממליץ לחשוב מחדש על קנביס וספורט. "אנחנו חייבים לבדוק ולגלות איך להפוך את המשחק שלנו לטוב יותר ולעזור לטפל בשחקנים בכל צורה אפשרית", אמר קארול. "למרות כל הסטיגמות המוערבות בעניין אנחנו חייבים לבדוק אותו ואת האיסור, כפי שעושים כעת בעולם".

"המדע מראה שקנביס בולם את ההשפעה של הכאב על הגוף", אומר ד"ר לין וובסטר, מי שהקים את מרפאת הכאב Lifetree בסולט לייק סיטי. "חולי סרטן משתמשים בצמח כדי להתמודד עם הבחילות שיוצרת הכימותרפיה ועם הכאבים המרובים, ואין סיבה שספורטאים לא יחוו את אותה הקלה מהכאבים שנוצרים מפעילות ספורטיבית מקצוענית".

ארגון המלחמה בסמים ממריצים, WADA, אוסר שימוש במריחואנה מכיוון שהוא "נוגד את הרוח הספורטיבית", אבל אין לו בעיה עם משככי כאבים שמאפשרים לספורטאים להתחרות עד שחיקתם בצורה שנוגדת את חוקי ההיגיון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות