אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הסקטור הפרטי הוא הבעיה כיום, והממשלה היא הפתרון" צילום: אוראל כהן

"הסקטור הפרטי הוא הבעיה כיום, והממשלה היא הפתרון"

אבי טיומקין, יועץ לקרנות גידור בינלאומיות, אמר בחנוכת בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה: "אנחנו חיים בעולם חדש שבו מ־2008 כל הכללים שגדלנו עליהם התהפכו ב־180 מעלות". מנכ"ל קייט פארמה מבטיח שעד 2017 תימצא תרופה לסרטן

18.03.2015, 09:28 | ניר צליק

אבי טיומקין, יועץ לקרנות גידור בינלאומיות בתחום הכלכלה הגלובלית, חושב שהגיעה העת להחליף דיסקט כלכלי: "אנחנו חיים בעולם חדש שהחל ב־2008, שבו כל הכללים שגדלנו עליהם התהפכו ב־180 מעלות. למדנו שכשבנקים מרכזיים מדפיסים כסף יש אינפלציה, אבל בשמונה השנים האחרונות כולם הדפיסו כסף ואין אינפלציה,  

קראו עוד בכלכליסט

אלא להפך, אנחנו נמצאים בסיכון לדפלציה. שמענו שגירעונות תקציביים הם הדבר הכי גרוע שיכול להיות כי זה מעלה את תשואות האג"ח הממשלתיות, וקרה בדיוק ההפך". טיומקין אמר את הדברים בערב חנוכת בית הספר לכלכלה על שם יהודית ואבי טיומקין, שנערך שלשום במרכז הבינתחומי הרצליה.

אבי טיומקין, צילום: עמית שעל אבי טיומקין | צילום: עמית שעל אבי טיומקין, צילום: עמית שעל

"משהו השתנה ממה שלמדנו וממה שגדלנו עליו. הרעיון הכי חשוב שגדלנו עליו הוא שממשלות הן הבעיה והסקטור הפרטי הוא הפתרון. אני בא מהאידאולוגיה הקפיטליסטית והעסק שלי הוא שיא הקפיטליזם, אבל האמת היא שכעת זה בדיוק הפוך. הסקטור הפרטי הוא הבעיה והממשלה היא הפתרון".

ד"ר אריה בלדגרין, מנכ"ל קייט פארמה (Pharma Kite), יצרנית התרופות למלחמה בסרטן, שהשתתף בטקס, אמר כי הוא בטוח שעד 2017 המוצר שהיא מפתחת יוכל לרפא סרטן. "זו הפעם הראשונה שלא מדברים על נסיגה אלא על ריפוי של סרטן. אין דרך חזרה. מוצר ה־C19-KTE שלנו יחליף את הכימותרפיה ואפילו ניתוחים.

"השנה יהיו בארה"ב 1.6 מיליון מקרים חדשים של סרטן ו־600 אלף איש, 25% ממקרי המוות במדינה זו לבדה, ימותו מהמחלה", אמר בלדגרין. "בכל העולם יהיו השנה 14 מיליון מקרים חדשים של סרטן ו־8 מיליון בני אדם, 15% ממקרי המוות בעולם, ימותו מהמחלה. השוק הגלובלי לתרופות לסרטן מגלגל בערך 90 מיליארד דולר בשנה ובעוד 5 שנים בארה"ב לבדה הוא יגיע ל־173 מיליארד דולר, והשאלה היא מה השגנו ב־44 השנים האחרונות מאז שהנשיא ניקסון החליט להכריז מלחמה על הסרטן?

הכימותרפיה שהתחילה ב־1940 – והיא לא תרופה – היא עדיין הסטנדרט העולמי. המדענים ניסו להתחמק מהכימותרפיה והעשור האחרון התמקד בטיפול בסרטן בלי פגיעה ברקמה הבריאה. ב־2015 מכירות התרופות לסרטן צפויות לעמוד על 42 מיליארד דולר, חולים חיים זמן רב יותר, אבל אף אחד לא מתרפא עדיין מסרטן. אנחנו מחפשים את התרופה לסרטן ולדעתי יש אור בקצה המנהרה והמנהרה היא לא כה ארוכה.

"במשך שנים הבטחנו, אבל היום אנחנו יכולים לקיים. הרעיון הוא פשוט מאוד, להנדס את מערכת החיסון של הגוף". קייט פארמה הישראלית הונפקה בנאסד"ק ביוני 2014 לפי שווי של 630 מיליון דולר, וכעת היא נסחרת לפי שווי שוק של 3 מיליארד דולר. החברה פתחה טכנולוגיה שמאפשרת לעשות מניפולציה על תאי דם שנשאבו מגופו של החולה, וכשהם מוחזרים לגוף הם אמורים לתקוף את תאי הסרטן ולהשמיד אותם תוך שימוש במערכת החיסון של הגוף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות