אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך לבחור את המתנה הנכונה? צילום: שאטרסטוק

איך לבחור את המתנה הנכונה?

פרופסור יקר, מהי הדרך הטובה ביותר להעניק למרצה אורח מתנה שהוא באמת יאהב? וילמה

19.03.2015, 07:52 | דן אריאלי

וילמה היקרה,

לא מזמן הרציתי בסוף שבוע שאורגן עבור קבוצה נחמדה של אנשים. בסוף האירוע הם ערכו מכירה פומבית של כמה מזכרות, ואני הגשתי הצעה על שמיכה בעבודת יד שמצאה חן בעיניי. באותו לילה גיליתי שהם הוציאו את השמיכה מהמכירה ונתנו לי אותה במתנה.

אהבתי את המתנה משלוש סיבות: ראשית, הם ידעו שרציתי את השמיכה, הרי ניסיתי לקנות אותה. שנית, אני מניח שעוד אנשים רצו אותה. ושלישית, לא היה לה שווי שוק ספציפי. אלה שלושה דברים שהופכים מתנה לנהדרת.

מכירה פומבית (ארכיון), צילום: בלומברג מכירה פומבית (ארכיון) | צילום: בלומברג מכירה פומבית (ארכיון), צילום: בלומברג

אם את מוכנה להיות קצת מניפולטיבית תוכלי לשכלל את הגישה הזאת: לדוגמה, תקיימי מכירה פומבית, כשתראי פריט שהמרצה האורח מעוניין בו תבקשי מאנשים אחרים להציע מחירים גבוהים בהרבה (לדוגמה פי עשרה ממה שהוא הציע), ובסוף הערב תעניקי לו את הפריט. כך גם תדעי מה המרצה רצה, גם תיצרי רושם שעוד אנשים רוצים את זה, וגם תשלי את מקבל המתנה שהשווי שלה גבוה ביותר. בוודאות מתנה אידאלית.

איך להעיר למלכלכים?

לפני כמה ימים ראיתי מישהי זורקת פסולת מהמכונית שלה. חוץ מלהרים את האשפה אחריה, האם הייתי צריך לומר משהו? ואם כן, מה? אני לא אוהב עימותים. ב'

בהחלט היית צריך לומר משהו, אולי בסגנון "סלחי לי, אני חדש פה ומנסה להבין את המנהגים. זה בסדר לזרוק אשפה מהמכונית?".

לא רק ששאלה כזו או דומה לה תגרום לאשה לחשוב פעמיים לפני שתזרוק עוד משהו מחלון המכונית. היא טובה גם לך.

קרוב לוודאי שמתישהו תיתקל במקרים בולטים יותר של אי־צדק או התנהגות לא הולמת שידרשו ממך לעמוד על שלך. איך תדע להתמודד עם מקרים כאלה אם על משהו פשוט כמו זריקת זבל אתה חושש לדבר? חשוב על מקרים קטנים כאלה כגלגלי עזר שיעזרו לך להתקדם ולהפוך לאדם שפועל בקור רוח גם לנוכח חיכוכים גדולים יותר. תתחיל להתאמן.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות