אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האדמה רועדת תחת רגלי הפקידים צילום: אוראל כהן

האדמה רועדת תחת רגלי הפקידים

מנכ"לית האוצר היא משרת אמון של השר היוצא, החשכ"לית תפרוש בעוד שנה ומעמד אגף התקציבים מעורער מאי פעם. שר האוצר החדש יצטרך לשקם את מעמד הפקידות הבכירה באוצר, אבל עם כמה פרצופים חדשים

18.03.2015, 19:35 | עמרי מילמן

ההחלטה מי יהיה שר האוצר הבא תשפיע על כולנו, ובכל זאת, מספר בעלי תפקידים בכירים באוצר וביתר המוסדות הכלכליים הציבוריים כנראה מוטרדים מעט יותר מהשאלה הזו בימים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

התפקיד הקרוב ביותר לשר האוצר, ומי שאמור להיות איש הביצוע שלו הוא מנכ"ל משרד האוצר. מדובר במשרת אמון שנמצאת בלב המשרד החשוב. אמנם ראשי האגפים באוצר הם בדרג מנכ"לים בעצמם, אך לתפקיד מנכ"ל המשרד, כתפקיד אמון של השר, יש כוח רב. לפיד מינה את יעל אנדורן לתפקיד המנכ"לית באפריל 2013, לאחר שדורון כהן, מינויו של שטייניץ, התפטר מהתפקיד. דורון נכנס לתפקיד לאחר שהמנכ"ל לפניו, חיים שני ־ מינוי של שטייניץ ‑ התפטר עקב חילוקי דעות.

עם זאת, היו גם מקרים שבהם מנכ"ל שמונה על ידי שר מסוים נשאר גם בקדנציה של השר הבא. ירום אריאב למשל מונה על ידי אברהם הירשזון אך נשאר תחת אולמרט, בראון ובחלק מתקופתו של שטייניץ. אם בסופו של דבר כחלון ימונה לתפקיד שר האוצר הבא, אחד השמות לתפקיד הוא גל הרשקוביץ, הממונה על התקציבים הקודם, שסייע לו בבניית המצע.

 , צילומים: אוראל כהן, אבי אוחיון, ארן דולב, עומר מסינגר, אבי רוקח, מיקי אלון, גיא אסיאג צילומים: אוראל כהן, אבי אוחיון, ארן דולב, עומר מסינגר, אבי רוקח, מיקי אלון, גיא אסיאג  , צילומים: אוראל כהן, אבי אוחיון, ארן דולב, עומר מסינגר, אבי רוקח, מיקי אלון, גיא אסיאג

להבדיל מתפקיד המנכ"לית, הממונה על התקציבים, אמיר לוי, הוא מינוי מקצועי. גם לוי מונה על ידי לפיד, אך למרות הממשק האינטנסיבי בין הממונה על התקציבים שאחראי על בניית התקציב, ובמידה מסוימת חתום עליו לא פחות משר האוצר, לשר, המינוי לא נתפס כמינוי אישי, ונהוג למנות מישהו שצמח במסדרונות האגף.

לפיד, בשונה משרים קודמים, לא שש להקשיב לעצות האגף, כמו למשל סביב סוגיית 0% מע"מ, ולמעשה החליש את מעמד האגף באופן עקבי. כהונת לוי אמורה להסתיים בעוד שנתיים. בכל מקרה, הסיכוי שלוי יפרוש לפני אישור התקציב הקרוב נמוך. עם זאת, ישנה אפשרות כי אחרי אישור התקציב יחליט לעזוב אחרי תקופה לא קלה לאגף שכללה גם את פרשת ישראל ביתנו.

תפקיד החשב הכללי, אותו ממלאת מיכל עבאדי־בויאנג'ו גם כן נחשב למינוי מקצועי. בויאנג'ו האריכה לאחרונה את כהונתה בשנה עד ליוני 2016, כך שהיא לא צפויה לפרוש בקרוב. בויאנג'ו ידועה כמקורבת לנתניהו, מה שיחזק אותה בכסאה, אך לא ניתן להאריך כהונתה יותר. גם יתר הבכירים במשרד האוצר: הממונה על שוק ההון דורית סלינגר; הממונה על השכר קובי אמסלם; הכלכלן הראשי יואל נווה והיועץ המשפטי יואל בריס, נחשבים למינויים מקצועיים שלא צפויים להשתנות עם מינוי שר אוצר חדש. עם זאת, הכלכלן הראשי הקודם, מיכאל שראל, התפטר על רקע התנגדותו העזה לתוכנית 0% מע"מ של לפיד, כך שהכול עוד פתוח.

גם יו"ר הרשות לניירות ערך ממונה על ידי שר האוצר. שמואל האוזר מונה ב־2011 לכהונה של חמש שנים. במידה ושר האוצר החדש יעדיף יו"ר אחר, הוא לא יוכל לפטרו על דעת עצמו, אלא רק באישור הממשלה.

מינויו של מנהל רשות החברות, אורי יוגב, אושר בממשלה באוגוסט 2013 לאחר שהומלץ על ידי ועדת איתור. הקדנציה שלו היא ל־5 שנים, ואינה ניתנת להארכה.

היום (ד') חגג משה אשר שנתיים למינויו כמנהל רשות המסים. הקדנציה שלו, שאורכה 5 שנים התחילה בתקופת שטייניץ, בניגוד לעמדתו, לאחר שזה החליט שלא להמליץ לממשלה על מועמדותו למרות שועדת האיתור תמכה בו. בסופו של דבר בג"צ חייב את שטייניץ לתמוך באשר. לא ניתן לקצר את כהונתו.

מימין: שמואל האוזר יו"ר הרשות לני"ע, יכהן עד 2016; דודו זקן המפקח על הבנקים, עוזב ביוני, צילום: אוראל כהן, גיא אסייאג מימין: שמואל האוזר יו"ר הרשות לני"ע, יכהן עד 2016; דודו זקן המפקח על הבנקים, עוזב ביוני | צילום: אוראל כהן, גיא אסייאג מימין: שמואל האוזר יו"ר הרשות לני"ע, יכהן עד 2016; דודו זקן המפקח על הבנקים, עוזב ביוני, צילום: אוראל כהן, גיא אסייאג

גורם משמעותי נוסף בתחום הפיננסי הוא המפקח על הבנקים. דודו זקן הודיע על פרישתו לפני מספר חודשים, והיא אמורה להתממש ביוני. מונתה כבר ועדת איתור שאמורה להמליץ על מועמדים.

הפקידים הבכירים נדרשים לתקופת צינון בת שנה, שבה הם מקבלים שכר הזהה לשכרם בשירות הציבורי במשך שלושה חודשים. בנוסף, הם מקבלים שכר חודשי בגובה 70% משכרם שמונה חודשים נוספים. ההסדר תקף למרבית הפקידים הבכירים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות