אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמיר ברמלי, בעל השליטה ברוביקון, נחקר ברשות ני"ע בחשד לעבירות מרמה צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

אמיר ברמלי, בעל השליטה ברוביקון, נחקר ברשות ני"ע בחשד לעבירות מרמה

קרן קלע שבבעלות רוביקון גייסה מאות מיליוני שקלים ממשקיעים תוך הבטחה לתשואה שנתית של 6.6%-9.6%. אמיר ברמלי חשוד בגיוס כספים מבלי לפרסם תשקיף כפי שנקבע בחוק ני"ע וכן חשוד בשימוש פרטי בכספי הקרן. ברמלי שוחרר הערב למעצר בית של 7 ימים. רוביקון: "ברמלי מכחיש בתוקף את כל החשדות ושיתף פעולה עם החוקרים"

18.03.2015, 22:46 | תומר גנון

רשות ניירות ערך חקרה היום (ד') באזהרה את איש העסקים אמיר ברמלי, בעל השליטה בקבוצת רוביקון, בחשד לעבירות מרמה וגיוס הון ללא תשקיף. רוביקון מחזיקה בקרן קלע, שגייסה עד היום מאות מיליוני שקלים ממשקיעים. על פי החשד, גיוס הכספים נעשה מבלי שפורסם תשקיף כפי שנדרש בחוק ניירות ערך.  הרשות חקרה גורמים נוספים בחברה. מנכ"לית קרן קלע היא  סיוון ציבולסקי.

קראו עוד בכלכליסט

ברמלי, שעל פי החשד עשה שימוש פרטי בכספי הקרן, מיוצג על ידי עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב-סבאג. הוא שוחרר הערב למעצר בית של 7 ימים תוך הפקדת ערבות בנקאית של 1.7 מיליון שקל.

בינואר השנה מלאו 8 שנים לקרן קלע, שהציעה ריביות שנתיות חלומיות שנעות בין 6.6% ל-9.6% בשנה, ופונה לכאורה לקהל המשקיעים הסולידי ביותר - אותו קהל שמחפש תחליף לפיקדון הבנקאי הסולידי. כפי שפורסם בעבר ב"כלכליסט", רשות ני"ע לא ממש מרוצה מהחלום שהקרן משווקת למשקיעים שלה, ומחלקת חקירות ומודיעין של הרשות בחנה כבר לפני שנה את חוקיות הפעילות של הקרן ואת יכולתה לפנות למשקיעים ולהציע להם תשואה מובטחת. הקרן מפרסמת באתר האינטרנט שלה שהיא אינה כפופה לפיקוח רשות ניירות ערך.

אמיר ברמלי, צילום: עמית שעל אמיר ברמלי | צילום: עמית שעל אמיר ברמלי, צילום: עמית שעל

על פי הקרן, כספי המשקיעים מושקעים בהשלמות הון לעסקים. לפי אתר החברה, "השלמות ההון ניתנות לעסקים איכותיים בלבד, שנמצאו ראויים על ידי הבנק לקבלת הלוואה וזקוקים להשלמת הביטחונות". במילים אחרות, עסקים רבים שאין ברשותם ההון העצמי הנדרש כדי לקבל הלוואה מהבנק, פונים לגייס אותו מקרן קלע תמורת ריביות גבוהות לטווח קצר. ההלוואה לבית העסק ניתנת ל־72 שעות בלבד, שבמהלכן הוא פונה לבנק ונותן לו את ההון העצמי הדרוש לצורך קבלת ההלוואה בהתבסס על הכסף שקיבל מקרן קלע. עם קבלת ההלוואה מהבנק הוא מחזיר לקרן את הסכום שלווה ממנה.

על פי הרשות, מממצאי החקירה עלה, כי במהלך התקופה שבין 2014-2012 גייסה החברה ממאות משקיעים מאות מיליוני שקלים באמצעות הנפקת אג"ח, ותוך הבטחה לתשואות גבוהות - כל זאת ללא פרסום תשקיף כמתחייב על פי חוק. עוד עולה, כי החברה מסרה פרטים מטעים לרשות ני"ע בדבר זהות המשקיעים, מספרם המדויק והיקף השקעתם בה. קלע, כך החשד, יצרה מצגי שווא בפני המשקיעים לפיהם תשקיע את הכספים שתגייס לטובת "השלמת הון" של תאגידים ישראלים, בעוד שבפועל ובניגוד לפרסומים באתר החברה ובניגוד להסכמים בין המשקיעים/בעלי האג"ח, שימשו מרבית כספי המשקיעים לטובת השקעות פרטיות.

חשדות נוספים נוגעים להטעיית הלקוחות בקרן קלע, לפיהם תמורת הגיוס תופנה לטובת פעילות "השלמות הון" בעוד שבפועל סכומי כסף ניכרים בהיקף של מאות מיליוני שקלים הועברו לטובת מימון השקעותיו הפרטיות של ברמלי וחברות הקשורות אליו.

רוביקון: "הוא מכחיש את כל החשדות"

מקבוצת רוביקון נמסר בתגובה: "מייסד הקבוצה, איש העסקים אמיר ברמלי, נחקר היום ברשות ניירות ערך בנוגע לפעילות קרן ההשקעות קלע שבבעלות הקבוצה. מר ברמלי מכחיש בתוקף את כל החשדות כלפיו והוא בחר לשתף פעולה עם חוקרי הרשות, להשיב לשאלותיהם על מנת להביא למיצוי החקירה והפרכת כל הטענות. אנו משוכנעים כי החקירה תסתיים בלא כלום. קרן קלע תמשיך לפעול ללא רבב ולמלא את כל התחייבויותיה כלפי ציבור המשקיעים בה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה