אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטטיסטית, רן בן שמעון הוא מאמן העונה צילום: עוז מועלם

סטטיסטית, רן בן שמעון הוא מאמן העונה

המאמן שפיטר איל ברקוביץ' מהפועל תל אביב נמצא בפלייאוף העליון ועל פי מדד פיננסי שהכינו באוניברסיטת אריאל, הוא המאמן הטוב ביותר בליגה

19.03.2015, 10:58 | אוריאל דסקל

אחד מהדברים הראשונים שעשה איל ברקוביץ' כמנהל הספורטיבי של הפועל תל אביב זה להיפטר מהמאמן של הקבוצה, רן בן שמעון. ברקוביץ' קיבל תמיכה מלאה למהלך מחיים רמון - בעיקר בגלל סיבות כספיות אך גם בגלל שלטענתו - ולדעת רבים מאוהדי הפועל תל אביב - מי שזכה באליפות עם קריית שמונה אכזב בשנתו הראשונה כמאמן הפועל תל אביב. מקום 6 עם אחד מחמשת התקציבים הגבוהים בליגה היה סיבה מוצדקת לפטר את אחד מהמאמנים הישראלים המוכשרים ביותר.

קראו עוד בכלכליסט

רן בן שמעון. הצעד הראשון של ברקוביץ רן בן שמעון. הצעד הראשון של ברקוביץ' היה להעיף אותו מהפועל תל אביב | צילום: עוז מועלם רן בן שמעון. הצעד הראשון של ברקוביץ

ככל שהתקדמה העונה כך התברר שגם ז'וזה מוריניו היה מתקשה במועדון מבולגן כמו הפועל תל אביב. ברקוביץ' התגלה כבונה קבוצות תחתית פר אקסלנס, ועזב אחרי חצי שנה בתפקיד. ורן בן שמעון? הוא ישחק בפלייאוף העליון עם אחת מהמועמדות לירידה בתחילת העונה.

האם בן שמעון, כמאמן בשנה השנייה, היה יכול לעשות הרבה יותר עם הפועל תל אביב מאשר אסי דומב ואלי כהן? אולי. האם יש דרך אובייקטיבית יותר לבדוק את היכולת של רן בן שמעון ובכלל כל מאמן? כן, בערך.

אלכס קרומר מהמחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, מצא דרך מעניינת לבדוק את הצטיינותו של מאמן. קרומר סופר את מספר הנקודות בפועל ביחס לנקודות שציפו להם לפי יחסי הימורים של ווינר - "קביל לשיטה שנהוגה בבדיקת ביצועים נכסים פיננסיים- התשואה העודפת ביחס לסיכון נתון" לפי קרומר.

במדד של קרומר מכבי פתח תקווה של רן בן שמעון במקום הראשון עם 7 נקודות יותר ממה שהיה מצופה מהם לפי יחס ההימורים. רעננה של חיים סילבס במקום השני בטבלה הזה עם 4.7 נקודות "אקסטרה". בית"ר ירושלים - עם מנחם קורצקי וגיא לוי הרוויחה  3.7 נקודות אקסטרה - בעיקר הניצחון והתיקו המפתיעים מול מכבי תל אביב. 

פאקו אייסטרן רק במקום ה-7 בטבלה עם 1.8 נקודות אקסטרה בלבד כשהאכזבה הגדולה היא מכבי חיפה עם מינוס 8.5 נקודות. למשל אלכסנדר סטנוייביץ' השיג מינוס 7.96 נקודות לפני שפוטר ומרקו בלבלול הוסיף עוד מינוס 0.57 נקודות ביחס למה שציפו ממנו. כלומר שני המאמנים לא ממש מבריקים. מבין המועמדים לאימון מכבי חיפה הבאה נמצא רוני לוי, שעם מכבי נתניה הצליח להשיג 3.52 נקודות יותר ממה שציפו שישיגו וברק בכר, לו יש 2.97 נקודות "אקסטרה". אלישע לוי עם הפועל באר שבע השיג 2.8 נקודות יותר ממה שציפו לו.

הפועל תל אביב, דרך אגב, עם 6.76 מינוס נקודות. במקום הלפני האחרון.

ג ג'קי בן זקן. יש לו קבוצה, שמנותקת מהקהילה | צילום: אריאל שרוסטר ג

ובינתיים באשדוד

ומשהו על אירועים שקורים בימים אלו באשדוד. במ.ס אשדוד קיבלו אתמול (רביעי) את מכתבו של מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל, רותם קמר, המזהיר את הקבוצה מפני החלפת שמה וסמלה ל"הפועל אשדוד". בקבוצה החליטו הבוקר לא לרדת מעניין החלפת שם הקבוצה ממ.ס אשדוד להפועל אשדוד ולשחק באדום מלא במשחק בשבת. אומרים "החליטו" אבל זה "החליט", ג'קי בן זקן, האיש החזק בקבוצה, הוא זה שהחליט.

למה בן זקן החליט לשנות את השם של הקבוצה שהוא עצמו יצר - מ.ס אשדוד לשם של קבוצה שהוא בעצמו השמיד - הפועל אשדוד? ובכן, בשבועות האחרונים החלו מגעים להקמתה מחדש של הפועל אשדוד כקבוצת אוהדים. בין יוזמי ההקמה נמנו יעקב שטרית, המנהל לשעבר של הקבוצה. בנוסף, לפני שבועיים החלה להתגלגל יוזמה בפייסבוק ע"י הפעיל החברתי סער גינזבורסקי להקמה מחדש של הקבוצה היריבה של הפועל - עירוני "מכבי" אשדוד. כזכור לפני 15 שנה בעקבות האיחוד והקמת קבוצת מ.ס. אשדוד פורקו קבוצות שהיוו חלק חשוב בחיי הספורט האשדודי.

מ.ס אשדוד - למרות כספי ציבור רבים שנשפכו לתוכה - מעולם לא נהפכה לחלק מהציבור באשדוד, שהרגיש מנותק רגשית מייצור הכלאיים, חסר הזהות הזה. בלא מעט משחקים, הקבוצה זכתה לקריאות בוז של אוהדים וקריאות "עירוניה, עירוניה", כשהקבוצה האורחת זוכה לעידוד חם יותר מאשר הקבוצה הביתית. 

ג'קי בן זקן, השליט הבלעדי, הפך את הקבוצה הזו לכזו. מנותקת מהאכולוסייה, מהקהילה ומהרצונות של רוב האוהדים - ועכשיו, באופן ציני - הוא מנסה להחזיר לחיים "מותג" שהוא בעצמו הרג.

אולי עדיף לכדורגל הישראלי שמ.ס אשדוד תתפרק ותוקם מחדש כקבוצות אוהדים כמו הפועל אשדוד ועירוני אשדוד בליגות הנמוכות. לפחות יהיה מדובר במשהו אורגני ולא כמפלצת של פרנקנשטיין שתכנן ויצר בן זקן וזוכה.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות