אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון דחה את ערעורו של אמנון ברזילי שהורשע במרמה; הקנס יישאר 1.8 מיליון שקל צילום: בועז אופנהיים

העליון דחה את ערעורו של אמנון ברזילי שהורשע במרמה; הקנס יישאר 1.8 מיליון שקל

בעל השליטה והיו"ר לשעבר של מטיס קפיטל הציבורית שהחזיקה ביפאנוטו יבואנית סובארו, הודה בכך שלא חשף הסכם דמי תיווך אישי שהיה לו עם חברת שירותי הטרייד אין טריידמוביל, אך טען כעת כי לא יוכל לעמוד בגובה הקנס

19.03.2015, 14:47 | תומר גנון

בית המשפט העליון דחה השבוע (ב') ערעור שהגיש איש העסקים אמנון ברזילי על גובה הקנס שהוטל עליו במסגרת הרשעתו בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח. בגזר הדין של שופט המחלקה הכלכלית חאלד כבוב מחודש ספטמבר 2013, הוטלו על ברזילי 6 חודשי עבודות שירות וקנס בגובה 1.8 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

ברזילי, ששימש בעבר כבעל השליטה ויו"ר הדירקטוריון של מטיס קפיטל הציבורית שהחזיקה ביפאנוטו יבואנית סובארו, הודה במסגרת הסדר טיעון כי לא חשף הסכם דמי תיווך אישי שהיה לו עם חברת שירותי הטרייד-אין טריידמוביל שעבדה עם החברה, במה שהפך אותו לבעל עניין בעסקאות שנעשו איתה. במסגרת הסכם דמי התיווך עם טריידמוביל קיבל ממנה ברזילי 1.8 מיליון שקל. ברזילי מכר את השליטה במטיס קפיטל וחדל לכהן כנושא משרה בה ביוני 2010, ומאז הוא פועל בתחום הנדל"ן בקוסטה ריקה, ברומניה ובברלין.

בערעור שהגיש ברזילי באמצעות עו"ד פנינת ינאי, הוא טען שאין הוא יכול לעמוד בגובה הקנס, וחלף הקנס הוא מאסר של שנתיים. שלושה שופטי העליון, יצחק עמית, צבי זילברטל ומני מזוז, הותירו את גובה הקנס על 1.8 מיליון שקל, בעוד שעונש המאסר שבמקומו הופחת משנתיים לשנה. בית המשפט קבע כי הקנס משקף איזון הולם בין הרצון להגן על שוק ההון, למנוע את פירות העבירה מהנאשם ולהרתיע עבריינים פוטנציאליים, לבין העמימות המסוימת שהייתה בנוגע לסכום שהתקבל במרמה.

אמנון ברזילי. ביהמ"ש העליון דחה את ערעורו, צילום: בועז אופנהיים אמנון ברזילי. ביהמ"ש העליון דחה את ערעורו | צילום: בועז אופנהיים אמנון ברזילי. ביהמ"ש העליון דחה את ערעורו, צילום: בועז אופנהיים

העליון דחה גם את ערעורו של אילן אופיר

בתוך כך דחו השופטים השבוע גם ערעור שהגיש אילן אופיר, בעל השליטה ונושא משרה בחברות וורלד גרופ ונפקו, על העונש שהוטל עליו לאחר שהורשע בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ובעבירות דיווח. על פי הסדר הטיעון שנערך עימו, במסגרת תפקידו יזם אופיר עסקאות אשר היה לו עניין אישי בקיומן, עניין אותו הסתיר ממוסדות החברות. השופט כבוב גזר עליו 8 חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 100 אלף שקל.

העליון דחה את ערעורו של אופיר על העונש, והותירו על 8 חודשי מאסר בפועל. בית המשפט הוסיף וקבע כי המדיניות הרלוונטית לענישה, היא זו הנוהגת בעת גזירת הדין, ולא זו שהייתה נהוגה בעת ביצוע המעשים.

התיק בעניינו של אמנון ברזילי נוהל על ידי עורכי הדין אלה בנישתי ואמיר טבנקין, והתיק בעניינו של אילן אופיר נוהל על ידי עורכי הדין יוני לבני ואמיר טבנקין, מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

אילן אופיר בהקראת כתב האישום, צילום: אוראל כהן אילן אופיר בהקראת כתב האישום | צילום: אוראל כהן אילן אופיר בהקראת כתב האישום, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות