אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קונטרה לפדיונות: מיטב דש ממזגת שתי קרנות כספיות כדי לחזק את כוח המיקוח על הריבית צילום: אוראל כהן

קונטרה לפדיונות: מיטב דש ממזגת שתי קרנות כספיות כדי לחזק את כוח המיקוח על הריבית

חברת קרנות הנאמנות שבניהול רפי ניב נלחמת בירידה בענף, ובניסיון לבלום את שטף הפדיונות מנסה לחזק שתי קרנות קיימות, המנהלות יחד נכסים בהיקף 7.7 מיליארד שקל

22.03.2015, 07:40 | רחלי בינדמן

חברת קרנות הנאמנות של מיטב דש, שבניהול רפי ניב, תוקפת את תחום הקרנות הכספיות המדשדש: ביום רביעי האחרון ביצעה החברה מהלך מפתיע כשהחליטה למזג שתי הקרנות הכספיות שבניהולה. בראשונה, מיטב כספית ישיר, נכסים מנוהלים בהיקף של כ־2.8 מיליארד שקל, ובשנייה, מיטב פק"מ ג'מבו כספית, נכסים מנוהלים בהיקף של 4.9 מיליארד שקל. דמי הניהול שתגבה הקרן יעמדו על 0.18%. 

קראו עוד בכלכליסט

מערך הייעוץ בבנקים המליץ בשבועות האחרונים ללקוחות לפדות את אחזקותיהם בקרנות הכספיות לאור חוסר הכדאיות הכלכלית שלהן. הקרן הכספית מהווה חלופה לפיקדון בבנק שמנצלת את היתרון לגודל כדי להשקיע את כספיה בפיקדונות גדולים תוך קבלת ריבית גבוהה מזו שיכול לקבל משקיע בודד. אלא שבסביבת ריבית אפסית של 0.1%, פוטנציאל התשואה של הקרן בעלת כושר המיקוח הטוב ביותר מגיע לכל היותר לדמי הניהול שגובה הקרן, שנעים בין 0.1% ל־0.18%. לפיכך בשורה התחתונה נוצרת לחוסך בה תשואה אפסית.

לשם מיזוג קרנות יש לשלוח הודעה למשקיעים בקרנות המתמזגות. זו עשויה לגרום להם לפנות בשאלות ליועץ בבנק בדבר נסיבות המיזוג ו"להזכיר" לו להמליץ לפדות את הקרן. לכך יש השפעה רבה על מיטב דש, השחקנית הגדולה ביותר בשוק הקרנות הכספיות.

אלא שמתברר שהמהלך של מיטב דש נועד דווקא לחזק את הקרנות ואת פוטנציאל התשואה שלהן. בשל היקף הפדיונות הגדול (כ־8 מיליארד שקל בשבועיים האחרונים) נפגע כוח המיקוח של מיטב דש בקרנות הכספיות. המיזוג נועד להחזיר להן את הכוח שנלווה ליתרון להגודל. יתרה מכך, הפדיונות תובעים מהקרנות הכספיות לצאת מפיקדונות ארוכים יחסית (של כמה חודשים) שבהם נסגרו חלק מכספי הלקוחות, המקנים ריבית עודפת למתמידים. בפיקדונות אלה הריבית עולה ככל שמשך הזמן בפיקדון גדל. מיזוג הקרנות יכול להעניק למיטב דש גמישות להמשיך ולהחזיק בהם.

התערבות רשות ני"ע בגל הפדיונות בכספיות, שנחשפה לראשונה ב"כלכליסט", מניבה פירות. ל"כלכליסט" נודע כי בשבוע האחרון, מאז פנתה הרשות למערכי הייעוץ של הבנקים, קצב הפדיונות מהכספיות ירד במידה ניכרת. הרשות פנתה למערכי הייעוץ בבנקים בדרישה לשקול היטב לפני המלצה ללקוח לפדות קרן כספית. היועצים התבקשו להביא בחשבון סוגיות מס בעת פדיון קרן כספית וכן לבחון אלטרנטיבות לקרנות אלה.

רפי ניב מנכל קרנות הנאמנות של מיטב-דש, צילום: אוראל כהן רפי ניב מנכל קרנות הנאמנות של מיטב-דש | צילום: אוראל כהן רפי ניב מנכל קרנות הנאמנות של מיטב-דש, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות