אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניירות הערך המסחריים יצילו את הקרנות הכספיות? צילום: אוראל כהן

ניירות הערך המסחריים יצילו את הקרנות הכספיות?

בשבועות האחרונים מנסה הבורסה לקדם שוק חדש־ישן: ני"ע מסחריים (נע"מ). מדובר בגרסה הקונצרנית של מק"מ בנק ישראל - ני"ע לטווח קצר, עד שנה, המונפקים בניכיון

22.03.2015, 07:45 | אלי שמעוני

בשבועות האחרונים מנסה הבורסה המתייבשת בתל אביב לקדם שוק חדש־ישן: ני"ע מסחריים (נע"מ). מדובר בגרסה הקונצרנית של המק"מ של בנק ישראל. כלומר, ני"ע לטווח קצר, עד שנה, המונפקים בניכיון. 

קראו עוד בכלכליסט

מהצד של החברות המגייסות, ניירות ערך אלו אמורים להציע חלופה לאשראי הבנקאי הקצר. הריביות הן נמוכות לעומת אלה המושגות בגיוס הון באמצעות אג"ח ארוכות, ותהליך ההנפקה חסכוני וקצר יותר. מצד החוסכים, המכשיר אמור להציע אלטרנטיבה לריבית האפסיות המוצעות במק"מ של בנק ישראל.

בבורסה מנסים להניע מחדש את גיוסים לנע"מים נוכח הפדיונות הכבדים בקרנות הכספיות. הנכס העיקרי שהכספיות מחזיקות בו הוא מק"מ של בנק ישראל, וכשהמק"מ לשנה מעניק תשואה של 0.1% בלבד, דמי הניהול הופכים את ההשקעה להפסד.

אלא שהתקנות מתירות לקרנות הכספיות להחזיק עד 25% מהכנסים בני"ע מסחריים, שיכולים להעניק ריבית שנתית בשיעור של 1.5%, ברמת סיכון נמוכה יחסית לאג"ח ארוכות. דבר שיכול לגוון את הקרנות הכספיות ולהעלות במעט את התשואה. ב־2007 הונפקו בתל אביב מכשירים דומים כדי להיכנס לקרנות הכספיות. הנפילה החדה של 2008 וחוסר האמון בשוק הפילו אותם עם האג"ח הארוכות, ופגעו בתשואות הקרנות הכספיות.

מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט, צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט | צילום: נמרוד גליקמן מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט, צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות