אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איתן אלדר: "להביא קונים לנייר זה פשע?" צילום: אריאל שרוסטר

איתן אלדר: "להביא קונים לנייר זה פשע?"

פעיל שוק ההון ממשיך להעיד היום בפרשת הרצת מניית מנופים פיננסים שבה הוא מואשם. אלדר: "אם אסור להביא קונים שמשפיעים בדרך טבעית על השער אפשר לסגור את הבורסה"; פעילי שוק הון מוכרים כגון צביקה בארינבוים, רועי גיל וגלי ליברמן הגיעו לדיון

22.03.2015, 10:48 | תומר גנון
פעיל שוק ההון ומתווך ניירות הערך איתן אלדר, המשיך להעיד היום (א') בבית המשפט המחוזי בת"א במסגרת כתב האישום נגדו על הרצת מניות חברת הנדל"ן המניב מנופים פיננסים במהלך נובמבר 2010. האולם מלא מפה לפה בפעילי שוק ההון, בני משפחה וחברים של אלדר, ביניהם איש העסקים צביקה בארינבוים, שותפו לשעבר של אלדר רועי גיל וגלי ליברמן.

קראו עוד בכלכליסט

על פי האישום המרכזי אלדר וג'קי בן זקן, שהיה אז מבעלי השליטה בחברה, רקמו תוכנית תרמיתית להריץ את המניה, זאת על מנת שתעמוד בתנאי הסף להיכנס למדד ת"א 100 ביום הקובע (30.11) לעדכון המדד בבורסה. על פי כתב האישום, אלדר רכש מניות מנופים בכ-15 מיליון שקלים בימים הסמוכים למועד הקובע לכניסה למדד (18-30.11).

לטענת התביעה, הרכישות המאסיביות נעשו בשערים גבוהים כדי לעלות את שער המניה. את המניות מכר אלדר בהמשך בשערים נמוכים יותר לאיש העסקים טימור בן יהודה, שאותו גייס בן זקן. לטענת התביעה בן יהודה "חילץ" את אלדר מהמניות, כלומר רכש אותן ממנו בזול, וכך סיפק לו מימון להמשך תוכנית ההרצה.

מימין: ג מימין: ג'קי בן זקן ואיתן אלדר | צילום: אוראל כהן מימין: ג

התובע מטעם המדינה, עו"ד אמיר טבנקין: "רואים שדיברת הרבה עם בן זקן לפני המועד הקובע לכניסה לת"א 100. אמרת בחקירה שדיברתם פעמיים שלוש".

אלדר: "זה מה שזכרתי בחקירה".

עו"ד טבנקין: "העדת פה על הימים שלפני האזנות הסתר. אמרת שעיקר התקשורת שלך עם בן זקן היתה על ההזדמנות שנוצרה במניית מנופים. אבל אתה מבליע עניין חשוב - היה חשש של בן זקן לירידה תלולה במחיר המניה".

אלדר: "לא היה שום חשש שמנופים לא תיכנס לת"א 100. חיפשנו קונים כי היתה הזדמנות. הבאתי עוד קונים, חוץ מטימור בן יהודה. למשל ברק קפיטל וצביקה לברון. אני לא מיתמם. ברור שהקניות העלו את השער, אבל זה תוצר לוואי. ברור שהשער עניין אותנו. אבל הקונים הגיעו כי הייתה הזדמנות. לא הבאתי אותם בגלל שהשער ירד".

עו"ד טבנקין: "אתם התמקדתם בירידות השערים. הפתרון היה להביא קונים".

אלדר: "היו ידיים חלשות. אנשים שבאו להנפקה לעשות עמלה. לא אנשים שרצו להחזיק לטווח ארוך".

עו"ד טבנקין: "אבל רכשת רק בבורסה. לא רכשת מחוץ לבורסה במחירים זולים".

אלדר: "אם היה בא קונה מחוץ לבורסה הייתי קונה בשביל טימור. חשבתי שזה נייר טוב".

עו"ד טבנקין: "החוקר אומר לך 'היה מבצע להיכנס לת"א 100 ולהביא קונים שימנעו את ירידת הנייר'".

אלדר: "אני כל הזמן אמרתי 'הבאתי קונים אמיתיים'. רכישה משפיעה על השער, אבל ההשפעה היתה טבעית. אם אסור להביא קונים שמשפיעים בדרך טבעית על השער, אפשר לסגור מחר את הבורסה".

עו"ד טבנקין: "תתייחס למה שאמרת בחקירה. החוקר שאל אותך אם הבאת קונים לשמור את השער".

אלדר: אמרתי שהקונים באו ויש לזה, באופן טבעי, השפעה על השער.

עו"ד טבנקין: "זה הפתרון שלך לירידת השער".

אלדר: "לא נכון".

השופט דוד רוזן: "אתה מדבר על חלון הזדמנויות. מחירים נוחים. התובע אומר לך אתה הבאת קונים גם כדי לעצור את ירדת השער".

אלדר: "זה שהייתה הזדמנות אין ויכוח. כשאני אומר 'יאזנו המוכרים' התכוונתי שישפיעו על השער באופן טבעי. יחסו לי פה קשירת קשר לביצוע פשע. זה פשע להביא קונים לנייר? רועי גיל שותף שלי 25 שנים, ובשום שיחה שהאזינו לי לא אמרתי לו 'אני מרים את הנייר'. אין שיחה אחת כזאת. אם היתה תוכנית תרמיתית, למה אין שיחה אחת כזאת שאני אומר זה? להיפך, אמרתי להם שג'קי מביא קונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות