אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"למה כדור הארץ הוא עגול?" - השאלות המוזרות ביותר שנשאלו בראיונות עבודה

"למה כדור הארץ הוא עגול?" - השאלות המוזרות ביותר שנשאלו בראיונות עבודה

"מי היה מנצח בקרב בין ספיידרמן ובאטמן?", "מה אכלת לארוחת בוקר?" או "תאר את הצבע צהוב לאדם עיוור" - מה נועדו לבדוק השאלות הלא שגרתיות וכיצד כדאי להשיב עליהן

23.03.2015, 11:29 | מעין מנלה

ברוב המקרים ניתן לנחש מראש מה תישאלו בראיון עבודה. אפשר להתכונן לספר על ההצלחות, על המגרעות שלכם, על עברכם המקצועי, דילמות שהיו לכם ולמצוא דוגמאות טובות ליכולות האישיות והמקצועיות שלכם. אך מה אם פתאום מתגנבת לה לראיון שאלה לא צפויה ואפילו ממש מוזרה כמו למשל "מי ינצח בקרב בין ספיידרמן לבאטמן?" . כיצד תשיבו? מה בעצם השאלות האלו נועדו לבדוק והאם הן באמת יכולות לסייע למעסיק למצוא את המועמד המתאים ביותר לתפקיד.

קראו עוד בכלכליסט

באתר גלאסדור פרסמו כבכל שנה את רשימת השאלות המוזרות ביותר שנשאלו מועמדים לעבודה:

 

1. "אם היית מתבקש לפרוק מטוס בואינג 747 מלא סוכריות ג'לי, מה היית עושה?" - מועמד לתפקיד מנהל תמיכת מחשוב ב-Bose.

2. "למה כדור הארץ הוא עגול?" - מועמד לתפקיד מהנדס תוכנה בטוויטר.

למה כדור הארץ הוא עגול? משאלות הראיון המוזרות ביותר בעולם, צילום: shutterstock למה כדור הארץ הוא עגול? משאלות הראיון המוזרות ביותר בעולם | צילום: shutterstock למה כדור הארץ הוא עגול? משאלות הראיון המוזרות ביותר בעולם, צילום: shutterstock

3. "מי היה מנצח בקרב בין ספיידרמן ובאטמן?" - מועמד לעבודה באוניברסיטת סטנפורד.

4. "תאר את הצבע 'צהוב' לאדם עיוור" - מועמד לתפקיד דייל בחברת התעופה ספיריט איירליינס.

איך הייתם מתארים את הצבע צהוב לאדם שלא ראה מעולם?, צילום: בלומברג איך הייתם מתארים את הצבע צהוב לאדם שלא ראה מעולם? | צילום: בלומברג איך הייתם מתארים את הצבע צהוב לאדם שלא ראה מעולם?, צילום: בלומברג

5. "אם היו לך בבוקר 2,000 מיילים שלא נקראו אך תוכל לענות רק על 300 מהם, כיצד תבחר על אילו לענות?" - מועמד לעבודה בדרופבוקס.

6. "מה אכלת לארוחת בוקר?" - מועמד לעבודה ברשת חנויות האופנה בננה ריפבליק.

 

ארוחת בוקר, מה אכלתם? ארוחת בוקר, מה אכלתם? ארוחת בוקר, מה אכלתם?

7. "כמה כסף תדרוש על מנת לנקות כל חלון שקיים בעיר סיאטל?" - מועמד לתפקיד במערך המכירות באינטרנט של פייסבוק.

8. "מה היא ההחלטה הכי שנויה במחלוקת שאי פעם קיבלת?" - מועמד לתפקיד מנהל חשבונות זוטר בטוויטר.

9. "כמה תחנות דלק יש בארה"ב?" - מועמד לתפקיד אנליסט פיננסי בכיר בזאפוס.

10. "מה תעשה אם תהיה השורד היחיד בהתרסקות מטוס?" - מועמד לתפקיד חוקר בטיחות ואמינות ב-Airbnb.

מה הייתם עושים אם הייתם שורדים התרסקות מטוס? מה הייתם עושים אם הייתם שורדים התרסקות מטוס? מה הייתם עושים אם הייתם שורדים התרסקות מטוס?

"המטרה של השאלות האלה היא לבדוק מה מידת היצירתיות של המועמדים, איך הם מתמודדים עם מצבי לחץ, איך הם חושבים, איך הם מנתחים מצב והאם הם מתמודדים עם דברים בדרך יוצאת דופן או לא. אלו שאלות שיכולות להראות דרך חשיבה", אומרת עדנה קור, מנהלת בכירה בקבוצת נישה.

לדבריה, בגוגל למשל, שואלים כבר שנים רבות והמועמדים מצידם יודעים להתכונן לשאלה: 'למה המכסה של הביוב הוא עגול ולא מרובע?'.

בנוסף לבדיקת דרך חשיבה השאלות היצירתיות יכולות לשמש כ'שוברות קרח', אומרת ליאת גני, סמנכ"ל, מנהלת חטיבת לקוחות במנפאואר. "הכנסת שאלות לא שגרתיות לראיון העבודה יכולה להפוך את הראיון למשעשע יותר וגם למצוא רבדים אחרים שקיימים אצל המועמד", היא אומרת.

עם זאת, למרות שמועמדים מגיעים מוכנים לשאלות השגרתיות, אי אפשר לוותר עליהן לגמרי ולשאול רק שאלות 'מוזרות. "אי אפשר רק על פי שאלות כאלה לקבוע את התאמתו של אדם לתפקיד, זה חייב לבוא לצד השאלות הקלאסיות וכן השאלות צריכות להיות רלוונטיות לתפקיד", היא אומרת. למשל, השאלה לגבי תיאור הצבע 'צהוב' לאדם עיוור יכולה להראות אמפתיה והשאלה על תחנות הדלק לבדוק כישורים אנליטים.

אין לשאלות האלו תשובה נכונה, חברות מנסות דרכן להאיר את המועמד מזוויות נוספות מעבר לראיון הסטנדרטי. מכיוון שאין תשובות נכונות או שגויות, ההמלצה של קור במידה ונתקלתם בשאלה יוצאת דופן בראיון העבודה היא "להיות עצמם". אם תנסו בזמן אמת לחשוב מהי התשובה הרצויה זה ככל הנראה יפעל לרעתכם. "המטרה היא לבדוק מי המועמד ומה צורת החשיבה שלו ולעיתים אפילו סגנון דיבור. ניתן לענות על כל שאלה בכמה אופנים ועל כן חשוב להיות אתם ולענות בצורה שמשקפת את האישיות שלכם", היא אומרת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
התשובות שלי
1. פותח מגלשות חרום. 2. כדורי = כח משיכה זהה בכל נקודה (בזמן שכדור הארץ היה עדיין נוזלי). אם מוסיפים סיבוב הוא מתרחב בקו המשווה ונוצרת אליפסה. 3. באטמן: הוא תמיד מוכן יותר טוב. עושה שעורי בית. 4. חמיצות של לימון, צליל גבוה של כינור, טקסטורה של לשון של חתול 5. מיון ראשי לפי שולח. מיון משני לפי זמן (ישן למטה). קורא חמישה מיילים אחרונים מכל שולח חשוב. 6. קפה, קפה 7. נניח מיליון אנשים. בבית: 2 חלונות לאדם. במשרד חלון לאדם. 3 מיליון חלונות. אני רוצה $50 לשעה, 15 חלונות בשעה (ברוטו, עם הפסקות). 200,000 שעות. 10 מיליון $. 8. לא לשכתב קוד מכוער, ולסחוב איתו עד לשחרור הגרסה ביפן. 9. 300 מליון איש. נניח 100 מליון מכוניות. נניח 10 שעות תפוסות למשאבה, 5 דקות למכונית, 4 משאבות בתחנה --> כ 50 מכוניות בשעה לתחנה --> כ 3000 בשבוע. מכונית ממלאת דלק פעם בשבוע. ל 100 מיליון מכוניות דרושות 30,000 תחנות דלק. ככל הנראה יותר כי 10 שעות תפוסה מלאה כנראה מוגזם. אז 100,000 תחנות. 10. לאחר שוודאתי שאני יחיד: אם באזור מבודד: מיים. מכסה. אוכל ולחכות למשלחת החיפוש. אם לא באזור מאוד מבודד: להתחיל ללכת.
שי , רחובות  |  24.03.15
לכל התגובות