אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדש מגוגל: טאבלט מיוחד לרופאים שנלחמים במגפת האבולה

חדש מגוגל: טאבלט מיוחד לרופאים שנלחמים במגפת האבולה

המחשב החדש הוא עמיד במיוחד וניתן לטבילה בכלור ואמצעי טיהור אחרים, במטרה לאפשר שימוש ללא סכנת הידבקות המחלה הקטלנית. הוא מבוסס על טאבלט אקספריה מבית סוני, עם ציפוי פוליקרבונט מיוחד ויישומים רפואיים יעודיים

22.03.2015, 13:18 | הראל עילם

גוגל פיתחה טאבלט אנדרואיד ייעודי עבור הרופאים המתנדבים שנלחמים במגפת האבולה במערב אפריקה. וירוס האבול אמנם לא מועבר באוויר, אך יכול להדביק אנשים בקלות דרך העור. כדי להימנע מהידבקות, משתמשים הרופאים באמצעי חיטוי מתקדמים ועומדים במשטר סטריליות קיצוני. ועדיין, כמה וכמה מהם לקו במחלה הקטלנית.

קראו עוד בכלכליסט

מספר חברות ביוטק אף פיתחו רובוטים שמסוגלים לחטא משטחי עבודה רפואיים ללא מגע אדם, כאמצעי להתמודדות עם המחלה.

טאבלט אקספריה, עם מעטפת מיוחדת במינה טאבלט אקספריה, עם מעטפת מיוחדת במינה טאבלט אקספריה, עם מעטפת מיוחדת במינה

הסיבה שהרופאים לא יכלו להשתמש בסמארטפונים וטאבלטים כדי לקרוא תיקים רפואיים או לקבוע מרשמים ולצפות בתוצאות בדיקה היא כי משטחי המגע של המכשירים יכלו להפיץ את המחלה בעצמם. גם מכשירים אלקטרוניים עמידים למים ואבק בדרך כלל אינם עומדים בחיטוי אקטיבי בחומרים מאכלים ומסוכנים כגון כלור. במקום זאת, הרופאים בשטח נאלצו להדפיס שוב את התוצאות, לצעוק הנחיות למרחק של עשרות מטרים לצוות הרפואי במקום שהכניס אז את הנתונים ידנית לתיקי החולים - ואז לשרוף את המסמכים.

יותאם לטיפול במחלות נוספות

המטרה: ייעול עבודת הרופאים באפריקה המטרה: ייעול עבודת הרופאים באפריקה המטרה: ייעול עבודת הרופאים באפריקה
המכשיר החדש של גוגל פותר את הבעיה: הפיתוח מבוסס על טאבלט חסין מים של סוני מסדרת Xperia, שמצופה בשכבה של פוליקרבונט עמיד ושקוף. את המוצר ניתן לטבול בכלור כדי לחטא אותו. גוגל גם פיתחה מספר אפליקציות רפואיות המסוגלות להתמשק למסדי הנתונים המקומיים.

הפיתוח הוא יוזמה של הרופא ג'יי אשר, מתנדב בארגון רופאים ללא גבולות האירופי. הוא פנה לאיוון גייטון, היועץ הטכנולוגי של הארגון, שמצידו פנה לגוגל.org, קרן הצדקה של ענקית החיפוש. רופאים ללא גבולות וגוגל מתכננים להפוך את המערכת למוצר קוד פתוח שיהיה ניתן להתאימו לטיפול בקשת רחבה של מחלות מדבקות במיוחד.

גייטון הסביר כי השיטה הנוכחית הייתה "מעייפת, מתישה, עמוסה בתקלות ובעיות אפשריות ובזבזה המון זמן שהרופאים היו יכולים לנצל על מנת לטפל בחולים לפני שהם קרסו מעייפות וממכת חום מכך שהם צריכים לעבוד בחליפות אטומות לחלוטין". מספר מכשירים כבר הגיעו לרופאים בסיירה לאון, אחת מהמדינות בהן המגפה עדיין מוגדרת כאקטיבית. מאז ההתפרצות בדצמבר 2013, כ-25 אלף איש נדבקו במחלה ויותר מ-10 אלף מהחולים נפטרו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות