אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעל הבית השתגע: בנק ספרדי מציע משכנתא של 113% על דירות מעוקלות צילום: כרמית פלר

בעל הבית השתגע: בנק ספרדי מציע משכנתא של 113% על דירות מעוקלות

במסגרת ההצעה, הלווים יקבלו מימון מלא לרכישת דירה וסכום של עד 13% ממחיר הדירה כהלוואה. הסיבה: הבנק מחזיק בדירות מעוקלות ברחבי ספרד שאותן הוא לא מצליח למכור. אנליסט: "ספק גדול אם התוכנית תתממש"

23.03.2015, 15:03 | שירות כלכליסט

בנקו פופולר הספרדי מנסה להיפטר ממלאי הדירות המעוקלות שברשותו והחל להציע משכנתא שאינה מחייבת את הלווים להציג הון עצמי ומחזירה כסף בגובה 13% משווי הנכס. במילים אחרות, המשכנתא היא בגובה 113% ממחיר הנכס.

הבתים והדירות המוצעים פזורים ברחבי המדינה. במתחם דירות בקוסטה דל סול לדוגמה, מוצעים עתה למכירה דירת שלושה חדרים במחיר של 68 אלף ליש"ט (101,673 דולר) ופנטהאוז של חמישה חדרים במחיר של 172 אלף ליש"ט (257,174 דולר). במקרה זה, תוכנית המשכנתא תעניק למוכרים 22,360 ליש"ט (33,432 דולר) נוספים ללא תמורה.

לפי התוכנית, הריבית על המשכנתא תעמוד בשנה הראשונה על 0.9% בנוסף לריבית הבין בנקאית האירופית, היוריבור, ותעלה ל־2.39% פלוס היוריבור לאחר מכן. לשם השוואה, מרבית בנקי המשכנתאות בספרד מחייבים הון עצמי מינימלי של 30% ושיעורי הריבית מתחילים ב־2% מעל ליוריבור.

המשכנתא של בנקו פופולר יחודית גם בכך שהיא אינה חלה על בית מסוים, אלא הקונים יכולים לבחור מהיצע של דירות בספרד - כולן עוקלו מקבלנים שפשטו את הרגל וכעת נמצאות בבעלות הבנק.

דירות למכירה במדריד (ארכיון), צילום: כרמית פלר דירות למכירה במדריד (ארכיון) | צילום: כרמית פלר דירות למכירה במדריד (ארכיון), צילום: כרמית פלר

"הבנק רוצה להיפטר מהנכסים האלה", אמר ל"דיילי טלגרף" טים פרנץ מחברת המשכנתאות איבריאן פרופרטיז הפועלת בספרד. "הם הלוו באגרסיביות לקבלנים לפני 2007, אך כשמחנק האשראי פגע, הם לא הצליחו למכור את הדירות. כשהשווי שלהן צנח, הם מצאו עצמם עם נכסים רעילים".

שבע שנים מאז פרוץ המשבר הכלכלי, עיקולי הבתים בספרד ממשיכים לטפס. על פי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה המרכזית במדינה, מספר עיקולי הבתים מכל הסוגים, כולל בתי נופש, משרדים וחוות חקלאיות, טיפס בשנה שעברה ל־119,442, עלייה של 10% לעומת 2013. זאת בנוסף ל־500 אלף בתים חדשים בספרד שלא נמכרו. המצב העגום מעורר גל של מחאות ברחבי המדינה, והפעילים קוראים לממשלה לנקוט בצעדים שיהפכו את הדיור לבר השגה.

בנקו פופולר, הבנק החמישי בגודלו בספרד במונחים של פיקדונות, הקים פורטל אינטרנט בשם אליסדה, כדי לשווק את הבתים המדוברים. אולם פרנץ מטיל ספק בכך שבסופו של דבר הבנק יעניק ללווים משכנתא נדיבה כל כך. "מניסיוני, הבנק יחזור למעוניינים עם הצעה של 100%". סוכן הנדל"ן הבריטי סימון קון מטיל אף הוא ספק באטרקטיביות של התכנית. "מדוע עוקלו הנכסים?" הוא שואל בראיון ל"דיילי טלגרף". "האם זה בגלל שהבעלים המקורי סבל מבעיות בתזרים המזומנים, או שאולי הנכסים שוכנים במקומות לא טובים ולכן לא משכו שוכרים פוטנציאליים?" קון ממשיך ומזהיר כי שווי הנכסים קרוב לוודאי שלא יעלה בתקופה הקרובה. "ישנה סבירות קטנה לעלייה בשווי הנכסים בספרד בשנים הבאות. זאת בשל מספר הנכסים הזמינים, כולל המעוקלים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות