אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע התערבה - והערכת השווי לאופקטרא נחתכה ב-41% צילום: שאטרסטוק

רשות ני"ע התערבה - והערכת השווי לאופקטרא נחתכה ב-41%

הרשות טענה כי הערכת השווי לתחנות הדלק של אופקטרא, שיתמזגו לתוך השלד הבורסאי די מדיקל, לא בוצעה על פי כללי IFRS

23.03.2015, 14:39 | גיל קליאן

הבוקר (ב') החליטו בעלי המניות של השלד הבורסאי די מדיקללאשר את עסקת המיזוג של השלד עם פעילות תחנות הדלק של חברת אופקטרא המשפחתית, בתיווך חברת רקורד פידליטי של מאיר דלאל. זאת, למרות הפחתה דרמטית בשווי הפעילות הממוזגת בעקבות התערבות של רשות ניירות ערך.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות פנתה לחברה בשבוע שעבר, וטענה כי הערכת השווי לנכסי אופקטרא לא בוצעה על פי כללי חשבונאות מקובלים - כלומר אינה תואמת את כללי ה-IFRS. בתגובה לטענות הרשות, מעריך השווי של הפעילות, רו"ח שגיא בן שלוש מחברת IFS, בחר להפחית כמעט לחלוטין את הנכסים במחלוקת, וכך שווי הפעילות צנח מ-48.9 מיליון שקל בהערכת השווי המקורית לשווי של 28.9 מיליון שקל בלבד בהערכה החדשה. מדובר בירידה של כ-41% לעומת הערכת השווי המקורית.

בעקבות הצניחה הערכת השווי, קטנה גם הקצאת המניות בעסקה למשפחת סימון, מייסדי ובעלי אופקטרא. הקטנת ההקצאה בעצם הקטינה את דילול מניות הציבור בעקבות המיזוג - כאשר ככל הנראה מחיר המניה כפי שיישתקף מהעסקה יספק לדי מדיקל שווי אחזקות ציבור מינימלי על מנת לחזור למסחר ברשימה הראשית.

טענות הרשות התמקדו בעיקר בתחנת דלק עתידית בטל שחר, שהוערכה במקור ב-12.4 מיליון שקל. ברשות כתבו לחברה כי הערכת השווי התבססה על הערכת שמאי, בניגוד לנכסים האחרים, וכי גם אותה הערכת שמאי העריכה את שווי הנכס במצבו הנוכחי ב-360 אלף שקל בלבד. הערכת השמאי ניתנה יומיים בלבד אחרי ההתקשרות להקמת הפרויקט על ידי אופקטרא, כאשר הערכת השווי הניחה בצורה חד משמעית כי כל הנחות העבודה לגבי הפרויקט יתממשו בצורה מוצלחת.

אופקטרא היא עסק משפחתי. החברה, שמקום מושבה בפתח תקווה, הוקמה בשנת 1987 על ידי סיומה סימון, כלכלן בהכשרתו. כיום מועסקים בחברה גם בנו, זיו סימון. החברה עברה מספר גלגולים אך תמיד עסקה בענף הבנייה, ובשנים האחרונות החלה להתמקצע בבניית תחנות דלק - החל מבחירת מיקום התחנה, האישורים הרגולטוריים הדרושים להקמתה ועד להקמתה בפועל, מה שיכול לקחת 5-6 חודשים של בנייה. בין הפרויקטים שנוהלו על ידי אופקטרא ניתן למנות את שיפוץ המבנה של מועדון רידינג 3 בנמל תל אביב והתאמתו שימוש כמועדון להופעות, בית טרנסכלל באזור התעשייה הצפוני של לוד, וכן שורה של תחנות דלק המופעלות כיום בעיקר על ידי דור אלון.

תחנת דלק, צילום: shutterstock תחנת דלק | צילום: shutterstock תחנת דלק, צילום: shutterstock

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות