אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקדים בגרמניה: בנק אסלאמי ראשון יוקם בהשקעה טורקית

תקדים בגרמניה: בנק אסלאמי ראשון יוקם בהשקעה טורקית

הסניף הראשון של בנק קוויית טורק ייפתח בפרנקפורט בקיץ הקרוב בהשקעה של 45 מיליון יורו. כלכלה לפי חוקי האסלאם היא המגזר הפיננסי הנהנה מקצב הצמיחה המהיר בעולם

23.03.2015, 20:58 | שירות כלכליסט

ענקית הפיננסים הטורקית קוויית טורק צפויה להקים בנק ראשון מסוגו בגרמניה שינוהל כולו על פי עקרונות הכלכלה האסלאמית, כך לפי הודעה שמסרה בתחילת השבוע לערוץ הסעודי אל־ערבייה. הקמת הבנק ביולי הקרוב היא נדבך נוסף במערכת של מוסדות פיננסיים ברוח השריעה שהוקמו באירופה בשנים האחרונות.

קראו עוד בכלכליסט

הבנק, KT Bank AG, יוקם בהשקעה של 45 מיליון יורו ויתבסס בפרנקפורט - שם גם יוקם סניפו הראשון. זאת משום שמדובר בעיר בעלת המיעוט המוסלמי השני בגודלו באירופה, מרביתו ממוצא טורקי. קהל היעד יהיה אוכלוסייתה המוסלמית של גרמניה, המונה כ־4 מיליון איש. ואולם, בטווח הארוך, החברה מתכוונת לבנות סניפים נוספים ברחבי גרמניה ובמדינות נוספות באירופה.

פרנקפורט, צילום: shutterstock פרנקפורט | צילום: shutterstock פרנקפורט, צילום: shutterstock

לא מדובר ביוזמה ראשונה של קוויית טורק, שמחזיקה בבנק האסלאמי הגדול ביותר בטורקיה על אדמת גרמניה. ב־2010 הקימה החברה מוסד למתן שירותים פיננסיים בעיר מאנהיים. ב־2012 היא הגישה בקשה רשמית לרשויות גרמניה לקבלת רישיון לניהול בנק.

הבנקאות האסלאמית הנה גישה פיננסית שנשענת על חוקי השריעה האסלאמית. היא נחשבת לגישה חברתית יותר מהמערבית, משום שהיא מפעילה מנגנונים שמטרתם להגביר את הסולידריות כלפי השכבות החלשות (למשל על ידי גביית אחוז מסוים לטובת צדקה), ולמנוע פגיעה בלקוחות על ידי חלוקת הסיכון של ההשקעה עם הלקוח ומנגנון שונה לגביית ריבית. מדובר בענף פיננסי שנהנה מהצמיחה המהירה ביותר בעולם.

על פי מחקר של ענקית ראיית החשבון הבינלאומית ארנסט אנד יאנג, ההון המטופל על ידי המוסדות הפיננסיים האסלאמיים גדל בשנים 2008-2012 בקצב ממוצע של 17%.

גרמניה היתה המדינה המערבית הראשונה שהשתמשה בכלים של כלכלה אסלאמית, כאשר ב־2004 מדינת סקסוניה־אנהלט הנפיקה איגרות חוב אסלאמיות (סוקוק) בשווי 100 מיליון יורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות