אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפקט הריבית: הדולר ירד ב-2.3% ושערו היציג נקבע על 3.93 שקלים צילום: בלומברג

אפקט הריבית: הדולר ירד ב-2.3% ושערו היציג נקבע על 3.93 שקלים

היורו היציג ירד ב-1.4% ל-4.31 שקלים. האוצר: ביצענו היום עסקאות גידור בדולר-שקל. פריקו: "בנק ישראל צפוי להמשיך לתמוך בדולר עם נסיגת השערים אל מתחת ל-3.9 שקלים"

24.03.2015, 15:35 | שירות כלכליסט

הדולר המשיך היום (ג') את מגמת ההיחלשות שלו מאז החלטת הריבית אתמול של בנק ישראל. שערו היציג של הדולר נקבע ברמה של 3.93 שקלים ובכך השלים צניחה של 2.3% מאז השער היציג של אתמול. היורו מאבד היציג ירד ב-1.4% ל-4.31 שקלים. בעולם, היורו מחק עליות של 0.5% מול הדולר וכעת יורד ב-0.2%.

קראו עוד בכלכליסט

היחידה לניהול החוב באגף החשבת הכללית במשרד האוצר הודיעה היום כי ביצעה עסקת גידור מסוג דולר-שקל. מדובר בעסקה הראשונה מסוג זה שבוצעה מאז תחילת השנה

. "העסקה בוצעה כחלק ממדיניות הגידור של האגף לצמצום החשיפה לשינויים בשערי מטבע חוץ. תנאי השוק ובכלל זאת שער החליפין דולר-שקל תומכים בביצוע עסקאות הגידור, כחלק מתכנית העבודה השנתית של האגף החשבת הכללית. ב-2014 ביצעה היחידה לניהול החוב עסקאות גידור בהיקף של כמיליארד דולר", נמסר מהאוצר.

מפריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות נסחר הבוקר כי "החלטת בנק ישראל שלא לבצע מהלכים בזירה המוניטרית תאמה את הערכותינו לפיהן המשק נדרש לתקופת הסתגלות והפנמה ורק לאחר מכן ראוי יהא לבחן את הצעדים הנדרשים לעידוד הפעילות הכלכלית בצריכה ובהשקעה".

"בתקופה של ערב חג הפסח תקופת שיא בפעילות הכלכלית הצרכנית עשוי היה המהלך המרחיב של הפחתת ריבית או הרחבה כמותית ל"התבזבז" ולאבד מערכו הפרטני. עם השלמת הבחירות ראוי כי בבנק יפעלו לתמוך במגמות החיוביות של עידוד הצריכה וההשקעה וישלבו את פעולותיהם עם ראשי משרדי האוצר והכלכלה החדשים. בתקופה של מלחמת מטבעות כאשר מדינות לא חוסכות בצעדים לעידוד היצוא הרי שיש לבנק ישראל את הליגיטמציה לפעול לעידוד הפעילות הכלכלית ובראשה היצוא, מנוע הצמיחה הגדול והמרכזי של התוצר המקומי. בנק ישראל צפוי להמשיך לתמוך בהדולר עם נסיגת השערים אל מתחת ל-3.9 שקלים".

אחרי הפחתת הריבית הדרמטית והמפתיעה שביצעה בחודש שעבר, החליטה אתמול הוועדה המוניטרית של בנק ישראל לקחת פסק זמן ולהשאיר את הריבית לחודש אפריל ללא שינוי, ברמה של 0.1%. בנוסף פרסם בנק ישראל את התחזית המקרו כלכלית של חטיבת המחקר שלו, ולפיה שיעור האינפלציה בארבעת הרבעונים הקרובים צפוי לעמוד על 1.1%. ריבית בנק ישראל צפויה, על פי התחזית של חטיבת המחקר, "להיוותר ברמה של 0.1% במהלך 2015 ולהתחיל לעלות בקצב אִטי ב-2016. התוצר צפוי לצמוח ב-3.2% ב-2015 (בדומה לתחזית הקודמת) וב-3.5% ב-2016 (3% בתחזית הקודמת)".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בסופו של דבר לבנק ישראל לא תישאר ברירה והוא יבצע הרחבה כמותית
שער החליפין של השקל מול סל המטבעות הנומינלי-אפקטיבי יורד! כלומר, הדולר מתחזק בעולם, אך לא מתחזק במידה שווה מול השקל. כמו כן, היצוא לגוש היורו הולך וקטן, ואם המצב הזה יימשך והיורו ימשיך להיחלש מול השקל - הצמיחה תיפגע. בנק ישראל מודע היטב למצב, ומכיוון והורדות הריבית כבר מיצו את עצמן, השלב הבא יהיה פיחות השקל דרך הרחבה כמותית שקלית מתמשכת. חלק גדול מהשקלים שיודפסו יופנה לרכישת מט"ח ולא לרכישה מסיבית של אג"חים, כדי לא ליצור בהם בועה.
שאול  |  24.03.15
לכל התגובות