אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התפטרות באוה"ה: "לא יכולתי להשפיע" צילום: אביגיל עוזי

התפטרות באוה"ה: "לא יכולתי להשפיע"

ישראל פלג, מנכ"ל החברה לאיתור והשבת נכסי נספי שואה, התפטר מדירקטוריון אוצר התיישבות היהודים שסירב לחלק את מניות לאומי כדיבידנד

24.03.2015, 09:41 | רחלי בינדמן

ד"ר ישראל פלג, הנציג היחיד בדירקטוריון רחב המשתתפים של אוצר התיישבות היהודים (אוה"ה), שלא נמנה על חברי ההסתדרות הציונית, הודיע אמש על התפטרותו. פלג הוא מנכ"ל החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי שואה שמחזיקה ב־25% מזכויות ההון באוה"ה וב־12% מזכויות ההצבעה.

על פי המכתב שהגיש פלג, התפטרותו נובעת מכך שהחברה אינה פועלת בהתאם ליוזמת החברה לאיתור והשבה, שבראשה הוא עומד, לחלק את מניות בנק לאומי (5%), הנכס העיקרי של אוה"ה, כדיבידנד בעין לבעלי המניות.

לאחרונה התחולל סכסוך חריף בין בעלי מניות המייסדים של אוה"ה, ההסתדרות הציונית המחזיקה בזכויות וטו בחברה לבעלי מניות המיעוט (במונחי הצבעה אך לא במונחי הון) ובהם החברה להשבה וכן מספר גופים מוסדיים ובהם כלל והראל.

בעלי מניות המיעוט דרשו לחלק את מניות לאומי בעין, בטענה כי תחת אוה"ה הן נסחרות בדיסקאונט מול שווין וכי ממילא אין ערך מוסף לאחזקתן דרך אוה"ה. משמעות הדרישה היתה למעשה לפרק את אוה"ה על 11 הדירקטורים שלה שלטענת בעלי מניות המיעוט מבזבזת מיליוני שקלים בשנה על הוצאות הנהלה וכלליות ללא סיבה משיקולי יוקרה.

כעת נותרו בדירקטוריון אוה"ה רק נציגי ההסתדרות הציונית המתנגדים לחלוקה האמורה.

 

הפגנה של ניצולי שואה (ארכיון), צילום: שאול גולן הפגנה של ניצולי שואה (ארכיון) | צילום: שאול גולן הפגנה של ניצולי שואה (ארכיון), צילום: שאול גולן

בכוונת החברה להשבה, המתכננת להשתמש בכספי תמורת מניות לאומי לחלוקתם לניצולי השואה החיים, לפנות לערכאות במטרה לחייב את החברה לחלק את המניות של לאומי לבעלי המניות.

ישראל פלג: "האפקט האישי של ההתפטרות הוא שאני דירקטור באוצר התיישבות ומנכ"ל החברה להשבה הדרתי את עצמי מדיונים סביב שאלת חלוקת הדיבידנד בדירקטוריון. הפנייה לחלק את מניות לאומי כדיבידנד בעין הגיעה משורה של בעלי מניות כולל האפוטרופוס הכללי וגופים מוסדיים כך שלא באמת לא הייתי צריך להדיר עצמי מהדיונים בנושא אך בגלל רצון להימנע מלזות שפתיים בחרתי לא להשתתף בדיונים הללו...סתם מידרו אותי בלי יכולת אמיתית לתרום. לא יכולתי להשפיע".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות