אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר התערבות בנק ישראל: הדולר היציג עלה ב-0.6% ל-3.948 שקלים צילום: בלומברג

לאחר התערבות בנק ישראל: הדולר היציג עלה ב-0.6% ל-3.948 שקלים

הבנק המרכזי רכש בשוק 200 מיליון דולר. היורו עולה ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 4.335 שקלים. שיא קפיטל: "הספקולנטים מפעילים לחץ גבוה על הדולר"

25.03.2015, 15:41 | מיקי גרינפלד

בתום יום של פעילות ערה מצד בנק ישראל, נרשמת בדולר היציג עלייה של 0.6% לשער של 3.948 שקלים. היורו עלה ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 4.335 שקלים. בנק ישראל התערב היום במסחר ורכש 200 מיליון דולר בשוק המט"ח, מהלך שהחזיר והחליש את השקל - לטיפס בלמעלה מ-2.5% מאז הודעת הריבית בשני האחרון. 

בעולם עולה היורו מול הדולר -0.6% ונסחר בשער של 1.096 דולר ליורו.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל לבנק ישראל, גם משרד האוצר התערב היום בשוק המט"ח, בפעם השנייה בתוך פחות מ-24 שעות. היקף העסקה היום עומד על כמה עשרות מיליוני דולרים, לאחר 2 עסקאות דומות אתמול בכ-100 מיליון דולר.

אייל כהן, מנכ"ל שיא קפיטל, מציין כי בתקופה האחרונה "ניכרת היטב טביעת אצבעם של ספקולנטים המפעילים לחץ גבוה על הדולר, מעבר להיקף פעילותו בעולם. אם הדולר מתחזק בעולם בכ- 1% לערך, בארץ הוא מתחזק רק בכ-0.2% ואם נחלש הדולר בעולם בכ- 0.5%, בארץ הוא ייחלש בכ- 1% ואף יותר. בנק ישראל מודע לכך היטב ואף 'הזהיר' לאחר הורדת הריבית הקודמת כי התחמושת בארסנל שלו לא נגמרה וכי ריבית שלילית היא אפשרית. בהיבט זה, התוכנית שפורסמה ב- HSBC היא אכן תוכנית יעילה, להערכתי, למלחמה בספקולנטים, אולם תוכנית זו תידחה לחודש הבא, אם בכלל".

בחדר עסקאות המט"ח של אקסלנס אומרים הבוקר כי לאור חולשת הדולר בעולם, "נראשה שהשקל עשוי להמשיך ולהתחזק ואולי לבחון את רמת 3.90 למטה. עם זאת, ראינו ביומיים האחרונים עלייה בקורלציה של השקל לנעשה בעולם ובמידה שהדולר יחזיר מעט מהירידות בימים האחרונים אנו עשויים לראות עלייה קלה לעבר 3.94 ואולי אף 3.96 שקל".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
חברים הסיפור הוא מאוד פשוט
בגלל מלחמת המטבעות והרחבה כמותית בכל אירופה, כאשר הדולר מתחזק בעולם, פה הוא מתחזק פחות כי גם השקל לא יורד (כי אין פה הקלה כמותית). במצב כזה היצואנים מאוד נפגעים. לכן בנק ישראל קונה דולרים על מנת לחזק את הדולר. למה הוא לא עושה הרחבה כמותית? מכל מיני סיבות, כמו למשל שממשלה חדשה עוד לא הוקמה אז עוד לא עושים צעדים דרסטיים. וגם בגלל שהבנק עצמו לא יודע אם יש כאן בעיה בצמיחה והשוק בקיפאון (כלומר דפלציה). בגלל ירידת מחירי הנפט הרבה דברים הוזלו, אז אי אפשר לדעת אם ירידת המחירים נובעת מזה שלצרכן הישראלי פשוט נגמר הכסף (לדעתי כן, רואים את זה בדוחות של הקמעונאיים) או שזה נובע מירידת הנפט החשמל וכו'. את זה נגלה במדד מחירי הצרכן העתידיים. וסביר להניח שעם הזמן זה בכל מקרה יגיע בגלל עליית מחירי הדיור שחונקים את הצרכן. בכל מקרה, לטווח ארוך, הדולר הולך להתחזק. היורו יורד (כי הדולר עולה, ובגלל ההרחבה הכמותית) מה שגורם לכך שאירופה מוציאה את הכסף מהבנקים ושמה אותו במניות. לכן הדקס יעלה ולא יפסיק לעלות. מה יקרה למניות בארה"ב? לא יודעים, נראה כשיעלו את הריבית. גם אנשים מאירופאה קונים מניות של ארה"ב אז זה גם גורם לכך שהם מרוויחים מכך שהדולר עולה וגם גורמים לעלייה בשוק ההון. מה יקרה בארץ אם נגלה שיש דפלציה? תהיה ריבית שלילית ותהיה הרחבה כמותית. אנשים לא ישאירו את הכסף בבנק, אז הם יקנו דולרים ומניות. מה שיגרום לבורסה שלנו לעלות. וגם לנדלן. העניין שהוא שהנדלן חונק. ובאיזשהו מצב כבר יגמר הכסף לצרכן, ויקחו עוד ועוד הלוואות עד שלא נוכל עוד והבועות האלו יתפוצצו אחת אחרי השניה. לא כל כך ברור מה יהיה. אבל יתכן שבארץ נגיע לאיזשהו פיצוץ וערך הדולר כאן יקפוץ, לכן קניה פיקדון דולרי, או קרן נאמנות שעושה פי 3 על הדולר, היא לא מילה גסה. זה כיוון השוק נכון לעכשיו. בהצלחה! לא ממליץ לאף אחד , הכל מבוסס על קריאה ונסיון להבין את השוק במהלך השנה האחרונה.
אלירן  |  25.03.15
1.
בנק ישראל חי בסרט
שיש לו השפעה רבה על כוחו של הדולר. ראינו כבר שאם כל הרכישות המסיביות שלו בשנים האחרונות , הדולר עשה כרצונו והתחיל להתחזק מול השקל רק כאשר הוא התחזק מול כל העולם. נכון לכבי עכשיו הדולר סופג ירידות מול רוב מטבעות העולם וזה לאחר הודעת הפד לפני שבוע שבלבלה את המשקיעים לגבי יעד לעליה בריבית. ובנק ישראל ישר מבזבז מיליונים. יהיה מצחיק אם בסוף הדולר יעלה לאחר עליה בריבית ( אם תיהיה כזאת), אז אני בטוח שבנק ישראל יקפוץ בגאווה כי הוא הצליח לחזק את הדולר מול השקל.
סוחר מט״ח  |  25.03.15