אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייזנברג משטיח פירמידה: הצעת רכש לעוגן נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

אייזנברג משטיח פירמידה: הצעת רכש לעוגן נדל"ן

בעל השליטה בישרס עומד להוציא לפועל הצעת רכש לחברה־הבת בדרך למחיקתה מהמסחר

25.03.2015, 07:44 | גולן חזני

שלמה אייזנברג עומד להוציא לפועל הצעת רכש של ישרס לחברה־הבת עוגן נדל"ן בכדי למחוק אותה מן המסחר ולהשטיח את הפירמידה שבבעלותו לאור דרישות חוק הריכוזיות. ל"כלכליסט" נודע כי העסקה צפויה להתבצע תמורת מניות ישרס שיקבלו בעלי המניות של עוגן.

את המהלך מוביל אילן טוקר, איש אמונו של אייזנברג ומנכ"ל חברת ערד השקעות המחזיקה בשליטה (72%) בישרס, כאשר אייזנברג מחזיק ישירות ב־12% הנוספים. ישרס מחזיקה ב־88.6% ממניות עוגן נדל"ן הפעילה בתחום הנדל"ן המניב בישראל כשמרבית המניות, 82% מוחזקות באמצעות החברה־הבת של ישרס, אוסיף.

קראו עוד בכלכליסט

מניית ישרס עלתה ב־12% במהלך החודש האחרון והגיעה לשווי שוק של 1.074 מיליארד שקל. היא עדיין נסחרת מתחת להונה העצמי שעומד על 1.45 מיליארד שקל נכון לסוף הרבעון השלישי של 2014. עוגן נסחרת בשווי של 590 מיליון שקל לאחר שעלתה בחודש האחרון ב־9%.

ערד, חברת האחזקות שבראש הפירמידה, נשלטת על ידי שלמה אייזנברג (37.3%), אברהם גזונטהייט (34.6%) ואלי רוזנגרדן (המייצג את יורשי רודולף שפיצר המחזיקים 18.2%). החברה פועלת בשני תחומים עיקריים: טכנולוגיית מידע (IT) דרך מלם תים (56%) ונדל"ן דרך ישרס (77.9%). ערד רשמה את העליה הגדולה ביותר מבין חברות הקבוצה כשזינקה החודש ב־19% ומתחילת השנה ב־ 31% לשווי של 790 מיליון שקל. מעבר לעליות של השוק, ההערכות כי המיזוג בין החברות קרוב, הינו עפ"י הערכות בשוק הזרז לעליות במניות חברות קבוצה.

ישרס מחזיקה בשורה של חברות בנות ותיקות בשוק הנדל"ן שכוללות את רסקו, עוגן, אוסיף וחברות נוספות. ערד סבלה בשנים האחרונות ממאבקי שליטה בין בעלי המניות שלה.

מאבקי השליטה התנהלו בין אייזנברג לגזונטהייט. במהלך 2013 הצליח גזונטהייט לסכל את מינויים של דירקטורים ודח"צים בחברות שונות בקבוצה, עובדה שהקשתה על התנהלות החברות. הדבר נפתר בסופו של דבר עם חידוש הסכם השליטה בין אייזנברג ליורשי רודלף שפיצר, שמהווים את לשון המאזניים בדבוקת השליטה, והסדיר את השליטה בחברה לעשור הקרוב.

עוגן היא החברה ה"בעייתית" היחידה של הקבוצה שמתנגשת בחוק הריכוזיות, כחברת שכבה שלישית ואייזנברג חייב למחוק אותה ממסחר. עוגן נכנסה לקבוצה לאחר שערד רכשה בסוף 2008 את השליטה באוסיף, שהחזיקה בעוגן, מידיו של ארקדי גאידמק בתמורה ל־135 מיליון שקל. הקבוצה הזמינה כבר הערכות שווי לשתי החברות והצעת הרכש למיזוג ביניהן קרוב מאי פעם. חברת הביטוח הראל היא המחזיקה הגדולה מבין המוסדיים במניות עוגן. המיזוג אגב, יכניס את ישרס לרשימת ת"א־100.

שלמה אייזנברג , צילום: עמית שעל שלמה אייזנברג | צילום: עמית שעל שלמה אייזנברג , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות