אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: אנשי הצווארון הכחלון

הון אנושי: אנשי הצווארון הכחלון

המפסידים האמיתיים של הבחירות נפגשו לקצת תרבות גבוהה ופחד מהלא נודע, בדמותו של יו"ר מפלגת כולנו

26.03.2015, 09:05 | ארי ליבסקר

שישי בצהריים התקיים בתיאטרון גשר "מאחורי הקלעים", אירוע משותף למכון ויצמן ואגודת הידידים של התיאטרון. שחקני גשר הציגו קטעים מרפרטואר התיאטרון, ומדעני ויצמן סיפרו על מחקריהם תוך הצגת קטעי ריקוד וצילום שעזרו לי לראשונה להבין כמה מושגים מדעיים מעורפלים.

את יו"ר ומנכ"ל אסם לשעבר גד פרופר ורעייתו אתי פגשתי בדרך. "לא התאוששתי מתוצאות הבחירות", הגברת פרופר אמרה לי, "נצטרך לחיות איתו עוד ארבע שנים".

כמוה, רוב באי האירוע הביעו תסכול מתוצאות הבחירות. אהובה ינאי, מנכ"לית עמותת מתן שמסייעת לקשר בין עמותות ותורמים, אמרה: "לזכותו של הרצוג אפשר לומר שהוא עשה מהפכה הרבה יותר משמעותית במשרד הרווחה מאשר כחלון. אבל את האנשים עניין הרווחה לא כל כך מעניין, אלא כמה כסף יורד להם מהחשבון של הסלולר". היא גם הביעה שאט נפש מכל אותם גולשי פייסבוק שאחרי הבחירות קראו להחרים את הדרום, רק כי שם בחרו בביבי. "אסור לשפוט, צריך להמשיך לסייע לעניים ולמוחלשים בכל מצב", אמרה.

עברתי את פרעה. צביקה פיק עברתי את פרעה. צביקה פיק עברתי את פרעה. צביקה פיק

בעל שליטה באחת החברות הגדולות במשק, שביקש להישאר בעילום שם, אמר לי: "כבר הרגשנו את זה מגיע. אחרי שהתאכזבנו מלפיד סוף סוף יכולנו לחזור הביתה. אחרי שנפטרו שם משלי יחימוביץ' עלה הרצוג, אחד משלנו, כזה שאפשר לסמוך עליו. ובדקה ה־99 הכל התהפך".

נתניהו הכריז על הקדמת הבחירות בדצמבר. מאז, בכל האירועים שפקדתי ניכר היה שעשירי המדינה והאליטה הדומיננטית בה תומכים ללא סייג בבוז'י, וכמה מהם במרצ. כעת שוב נשמט להם השלטון מהידיים. זה לא כל כך נורא, אמר לי אותו בכיר ביישן, כי גם בתקופת נתניהו מעמדם נשאר כשהיה. הפחד הגדול הוא בעיקר מהלא נודע, והלא נודע הוא משה כחלון, ששם על הכוונת את הבנקים ואת קבוצות השליטה הגדולות במשק.

"כחלון מסקרן", פרופר אמר לי, "אני חושב שלבו במקום הנכון. אף שאני לא בטוח שלמי שהוא קורא טייקונים גם אני קורא טייקונים". יואב מנור, מבעלי השליטה בחברת הביטוח הראל, אמר: "אני בכלל לא מודאג, אני אופטימי גם אחרי שביבי נבחר. מכחלון אני קצת יותר מודאג, אבל מטבעי אני אופטימי".

כחלון לא ינהר כל כך מהר. ישראל ועמיר מקוב כחלון לא ינהר כל כך מהר. ישראל ועמיר מקוב כחלון לא ינהר כל כך מהר. ישראל ועמיר מקוב

אבל במגרש, לא כחלון הוא שמשפיע. כך הסביר לי ישראל מקוב, לשעבר מנכ"ל טבע וכיום יו"ר אגודת הידידים של גשר, כשהפרעתי לשיחתו עם שמשון הראל, יו"ר אגודת ידידי מכון ויצמן ומבעלי חברת אמריקה ישראל. "עם כל הכבוד לכחלון הכל תלוי בביבי, והוא זה שיקבע אם כחלון יצליח. כמו שאריק שרון נתן לביבי חופש ותמך בו".

מי שהפגין באותו אירוע הזדהות עם מפלגת השלטון היה התעשיין החיפאי הוותיק גד זאבי. כולם שאלו אותו איך הוא מרגיש לנוכח תוצאות הבחירות, ורק אני שאלתי אותו איך הוא מרגיש לאחר שמיכאל צ'רנוי שכנע את בית המשפט לחדש את הליכי פשיטת הרגל נגד זאבי, בשל טענות לחוב של 45 מיליון דולר. זאבי לא התרגש. "אלה חלק מהתלאות שאני צריך להתמודד איתן כאיש עסקים. ואני עדיין לא פושט רגל. אני מרוצה מתוצאות הבחירות".

לירה יותר, 45 מיליון פחות, אני לא מתקטנן. גד זאבי לירה יותר, 45 מיליון פחות, אני לא מתקטנן. גד זאבי לירה יותר, 45 מיליון פחות, אני לא מתקטנן. גד זאבי

כשכולם נכנסו לאולם, ולפני שהמופע החל, שוחחתי קצת על כחלון עם דן פרופר, האח והיו"ר, שגם יושב במועצת המנהלים של מכון ויצמן. "לא הייתי אומר שרפורמת כחלון בסלולר חיסלה את נוחי דנקנר. זה קרה מסיבות אחרות. בסלולר אולי היתה לו השפעה, אבל כאן, כשמדובר בבנקים, מי שבאמת מנהל את העניינים הם בנק ישראל והנגידה. לכן אני לא מצפה לרעידת אדמה". וההצגה החלה.

ari.libsker@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות