אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולמים להיות מיליארדרים? תראו מה כדאי לכם ללמוד צילום: בלומברג

חולמים להיות מיליארדרים? תראו מה כדאי לכם ללמוד

אם אתם שואפים להיות עשירים ומתלבטים מה ללמוד באוניברסיטה כדאי שתדעו איזה תחום בחרו ללמוד חמישית מהמיליארדרים בעולם

28.03.2015, 18:37 | שירות כלכליסט

אם התוכניות שלכם לעתיד כוללות צבירת עושר רב ואתם בדיוק מתלבטים איזה נושא ללמוד באוניברסיטה, על פי סקר חדש כדאי לכם לשקול לימודי הנדסה. מסתבר שלמעלה מ-22%, או חמישית, מהאנשים העשירים בעולם, למדו הנדסה באוניברסיטה – למעלה מפי 2 מהמקצוע השני הפופולארי בקרב האלפיון העליון.

השכלה גבוהה במנהל עסקים סייעה ל-12% מהטייקונים בעולם לבנות את הונם. ואילו 9% מהמיליארדרים למדו אומנויות באוניברסיטה – שיעור גדול מאלו שהתמחו במקצועות שנחשבים עסקיים יותר כגון כלכלה ופיננסים.

חברה בשל Approved Index למסחר בין עסקים ברשת, סקרה את הרקע החינוכי של האנשים המופיעים ברשימת 100 האנשים העשירים בעולם של פורבס.

למרות ש-4% בלבד מהאנשים בקבוצה זו הם בעלי השכלה גבוהה במתמטיקה ובמדעים, הרי שהייצוג חזק ללימודי ההנדסה ברשימה תומך בטענתם של אלו הקוראים לחזק את מקצועות המדע, הטכנולוגיה, ההנדסה והמתמטיקה (STEM) בהשכלה התיכונית.

בוגרי מקצועות ההנדסה הם גם העשירים ביותר מבין המיליארדרים שנבדקו, והונם הממוצע הוא 25.8 מיליארד דולר, לעומת שווי ממוצע של 24 מיליארד דולר למיליארדרים ללא השכלה ו-22.5 מיליארד דולר לאלו בעלי תארים במקצועות הפיננסיים.

על פי סקר שנערך לאחרונה, בנות שהשלימו בגרות בהנדסה יכולות להרוויח עוד 4,500 ליש"ט לשנה ואילו בנות שהשלימו לימודים בשני מקצועות מדעיים יכולות להגדיל את המשכורת עד שליש. העלייה במשכורת לבנים היא נמוכה במקצת – כ-8%. לאחרונה יש התעניינות גוברת במקצועות המדעיים, כך שייתכן שהמיליארדרים של העתיד ייראו שונים למדי מאלו של היום.

מארק צוקרברג. אמנם אין לו תואר אבל אם היה לו - זה כנראה היה בהנדסה, צילום: איי אף פי מארק צוקרברג. אמנם אין לו תואר אבל אם היה לו - זה כנראה היה בהנדסה | צילום: איי אף פי מארק צוקרברג. אמנם אין לו תואר אבל אם היה לו - זה כנראה היה בהנדסה, צילום: איי אף פי

עם זאת, אם מתרגמים את ממצאי הסקר להמלצות לאלו שמתכננים להפוך למולטי-מיליונרים - אולי כדאי להם בכלל לזנוח את הלימודים האקדמאיים לחלוטין; לכמעט שליש מהאנשים העשירים בעולם אין כלל השכלה אקדמית, אולם הונם הממוצע נמוך מזה של בוגרי לימודי ההנדסה.

האיש העשיר בעולם, ביל גייטס, שהונו מוערך ב-79 מיליארד דולר,נשר מלימודיו בהארווארד וכך גם מייסד פייסבוק מארק צוקרברג, שהוא גם המיליארדר הצעיר ביותר ברשימת 100 המיליארדרים של פורבס, עם שווי של 33.4 מיליארד דולר.

ראש חברת Approved Index איימי קאטלו אמרה לדיילי טלגרף: "ממצאים אלו ללא ספק מעניקים מימד חדש לדיון סביב הרלוונטיות והערך של ההשכלה הגבוהה כיום והם מצביעים על כך שעל מנת ליצור כלכלה מגוונת ומשגשגת, עלינו לעודד תחומי התמחות מגוונים".

על פי Wealth-X ורשימת המיליארדרים של UBS, ישנם כיום 2,325 מיליארדרים בעולם כיום שערכם המצרפי הוא 7.29 טריליון דולר – כמעט עשירית מהתוצר המקומי הגולמי הגלובלי, ויותר מהשווי של כל החברות במדד הדאו ג'ונס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
מנסיון אישי תואר במדעי המחשב זה מיותר
אין לי תואר במחשבים העדפתי במקום ללמוד ארבע שנים ללמוד שנה במכללה טובה (ואני מדגיש טובה) אשר מתחייבת למצוא עבודה בסוף התהליך ולצבור שלוש שנים נסיון באותה תקופת זמן בה הייתי לומד באוניברסיטה. למעט חברות אמריקאיות לרוב החברות בארץ מענין רק אם יש לך ידע ונסיון התואר זה אולי בונוס שלא שווה את ההשקעה. ולמי מכם ששואל כמה אני מרוויח בתחום ההייטק ללא תואר. אני יכול להגיד שמעל 25 אלף
יצחק  |  01.04.15
20.
חבל שכותב המאמר לא יודע סטטיסטיקה
נניח ש-40% מעשירי העולם למדו הנדסה ו"רק" 1% מהעשירים למד אמנות. זה אומר שלמידת הנדסה תביא אותך לעושר? נניח ש - 100 מיליון איש למדו הנדסה ומתוכם רק 100 נהיו עשירים, אזי סיכוייך הם נניח 1 למיליון - סיכויים לא משהו. אבל נניח ש-100 איש בלבד למדו אמנות ו-1 מהם נהיה עשיר. אזי סיכוי האמן להיות עשיר הוא 1 ל-100, שזה פי 10,000 יותר מסיכויי המהנדס. מה שחסר לך בכתבה הוא נתון על כמות הסטודנטים בכל מקצוע. קוראים לזה פרדוקס סימפסון.
יותם  |  29.03.15
לכל התגובות