אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן: "למעצמות יש דרישות מופרזות" צילום: רויטרס

איראן: "למעצמות יש דרישות מופרזות"

אחרי הדיווחים על הסכם הגרעין המתקרב עם המעצמות ממהרים הצדדים לצנן את האווירה. גורם במשלחת האיראנית: "הסוגיות העיקריות לא נפתרו". הבית הלבן: "על איראן להוכיח את רצינותה"

29.03.2015, 19:52 | ynet

שעות ספורות בלבד אחרי הדיווחים על הסכם גרעין מתקרב בין איראן למעצמות, חוזרים המשתתפים להנמיך ציפיות: גורם בכיר במשלחת האיראנית למשא ומתן בשוויץ אמר אחר הצהריים (א') לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP שהצדדים עדיין לא הגיעו להסכמות לגבי הנושאים העקרוניים. "אין כעת הסכם והסוגיות העיקריות לא נפתרו", אמר. "במקום לנסות ליצור לחץ, על המעצמות לוותר על דרישותיהן המופרזות ולהחליט אם הן באמת רוצות בהסכם".

במקביל אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט לרשת ABC האמריקנית ש"הגיע הזמן שאיראן תתבטא בבהירות ותתחיל לפעול. אנחנו מנהלים משא ומתן יותר משנה. על איראן להוכיח לקהילה הבינלאומית את רצינותה". חילופי הדברים הללו מתנהלים יומיים לפני תאריך היעד להגעה להסכם עם המעצמות על תוכנית הגרעין האיראנית, וכאמור זמן קצר בלבד אחרי שיצאו מלוזאן דיווחים דווקא על התקדמות בכמה סוגיות מרכזיות במשא ומתן.

 

על פי גורמים המעורים בשיחות, הצדדים סיכמו על סעיף המותיר לאיראנים להמשיך להפעיל את המתקן בפורדו במתכונת מצומצמת יותר, אם כי לא באופן מהותי. נראה כי האיראנים יוכלו להמשיך להפעיל במתקן 500 צנטריפוגות, שיתווספו ל-6,000 הצנטריפוגות במתקן בנתנז.

זהו אמנם במספר קטן של צנטריפוגות, אולם עבור האיראנים מדובר בהישג, שכן הם יוכלו למעשה להשאיר את האתר פעיל. עבור ישראל מדובר, כמובן, בחדשות רעות. החשד הוא שהאיראנים יגבילו את הפיקוח על האתר ויבצעו בו בחשאי פעולות המנוגדות להסכם.

המו"מ בלוזאן, צילום: רויטרס המו"מ בלוזאן | צילום: רויטרס המו"מ בלוזאן, צילום: רויטרס

הנושאים שעדיין מצויים תחת מחלוקת הם הדרישה האיראנית להמשיך לבצע מחקר ופיתוח גרעיני. האיראנים דורשים חופש פעולה במחקר ופיתוח, בעוד שש המעצמות - ובפרט צרפת - מסרבות לכך.

החשש של המדינות הוא כי תחת מעטה מחקר ופיתוח מדעי, האיראנים ימשיכו לעבוד על פיתוח פצצה גרעינית בסתר.

מאמץ המעצמות מוקדש לניסיון להבטיח שהפעילות הגרעינית של איראן תהיה לצורכי שלום בלבד. לשם כך הן דורשות פיקוח קפדני על אתרי הגרעין ובסיסי צבא שבהם מתנהלת פעילות בתחום הגרעין.

מנגד דורשת איראן הסרה מיידית וגורפת של הסנקציות הדיפלומטיות והכלכליות המופעלות נגדה, בעוד המעצמות מוכנות להסרה הדרגתית בלבד. כרגע מסתמן כי ההסכם יכלול כמה נקודות בזמן, שבכל אחת מהן תהיה חבילה של "הטבות" (הסרת חלק מהסנקציות).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לאיראן כבר יש פצצות גרעיניות - לכן ההסכם הזה
ארה"ב יודעת שלאיראן כבר יש פצצות גרעיניות (גם ביבי יודע) לכן אין אפשרות לפעולה צבאית, וההסכם הוא הסכם ההבנות עם איראן אובמה חושב שנים קדימה שסין אולי תרצה להתפשט ואז בת ברית כמו איראן גרעינית אולי תבלום את הסינים, ואת הרוסים, האיראנים הצליחו לרמות במשך שנים, נאום ביבי בקונגרס הוא לצאת ידי חובה, "אני הזהרתי" יוכל לומר עולם מסובך, אירופה ו USA עייפות ממלחמות, ולנו - "על חרבך תחיה" אזור בעייתי האזור שלנו,
שמשון 1948 , מרכז  |  29.03.15